Gurukula: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
(Nowa strona: '''Gurukula''' (sanskr. dom guru) - rodzaj starożytnej hinduistycznej szkoły religijnej. Uczniowie zdobywali w niej wykształcenie pod kierunkiem mistrza duchowego (guru), często ży...)
 
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Gurukula''' (sanskr. dom guru) - rodzaj starożytnej hinduistycznej szkoły religijnej. Uczniowie zdobywali w niej wykształcenie pod kierunkiem mistrza duchowego (guru), często żyjąc i mieszkając w jego aśramie. Aktualnie wielu mistrzów duchowych otworzyło Gurukule w Ameryce i Europie.  
'''Gurukula''' (sanskr. dom [[guru]]) - rodzaj starożytnej hinduistycznej szkoły religijnej. Uczniowie zdobywali w niej wykształcenie pod kierunkiem mistrza duchowego (guru), często żyjąc i mieszkając w jego [[aśram]]ie. Aktualnie wielu mistrzów duchowych otworzyło Gurukule w Ameryce i Europie.  


Przedmiotem nauczania były zagadnienia religijne (zgodne z okresloną sampradają, do której należał guru) oraz elementy życia codziennego, jak gotowanie, gra na instrumentach muzycznych, itp. Uczniowie przestrzegali zasad brahmaćarji i często zobowiązani byli do zbierania datków na rzecz guru (guru-dakśina).
Przedmiotem nauczania były zagadnienia religijne (zgodne z określoną [[sampradaja|sampradają]], do której należał guru) oraz elementy życia codziennego, jak gotowanie, gra na instrumentach muzycznych, itp. Uczniowie przestrzegali zasad [[brahmaćarja|brahmaćarji]] i często zobowiązani byli do zbierania datków na rzecz guru ([[guru-dakśina]]).
 
[[Category:Hasło]]
[[Category:Laja Joga]]

Aktualna wersja na dzień 01:51, 9 sty 2017

Gurukula (sanskr. dom guru) - rodzaj starożytnej hinduistycznej szkoły religijnej. Uczniowie zdobywali w niej wykształcenie pod kierunkiem mistrza duchowego (guru), często żyjąc i mieszkając w jego aśramie. Aktualnie wielu mistrzów duchowych otworzyło Gurukule w Ameryce i Europie.

Przedmiotem nauczania były zagadnienia religijne (zgodne z określoną sampradają, do której należał guru) oraz elementy życia codziennego, jak gotowanie, gra na instrumentach muzycznych, itp. Uczniowie przestrzegali zasad brahmaćarji i często zobowiązani byli do zbierania datków na rzecz guru (guru-dakśina).