Baird T. Spalding

Z Himalaya-Wiki

Baird Thomas Spalding (ur. 1857 w Anglii - zm. 1953 w Arizonie w USA) był amerykańskim pisarzem i podróżnikiem oraz mistykiem. Baird T. Spalding jest autorem historycznych i duchowych książek z serii: "Life and Teaching of the Masters of the Far East" czyli "Nauka i Życie Mistrzów Dalekiego Wschodu". Cykl książek "Life and Teaching of the Masters of the Far East" - składa się z sześciu tomów napisanych w latach 1924 - 1996, a opublikowanych przez DeVorss publications w 1964 roku. "Nauka i Życie Mistrzów Dalekiego Wschodu" opisuje podróż badawczą jedenastu naukowców do Indii i Tybetu która odbyła się w 1894 roku. Książka w pięciu tomach opisuje przeżycia osób biorących udział w tej wyprawie i ich kontakty z nauczycielami duchowymi. Pierwszy tom powstał w 1924, potem kolejno: tom 2 w 1927, tom 3 w 1935, tom 4 w 1948 i tom 5 w 1955. Tom 6 powstał w 1996 i jest kompilacją treści wystąpień Spaldinga oraz pytań i odpowiedzi powstałych podczas jego prelekcji. Zbiór filozoficznych myśli, doświadczeń i wykładów jakich byli świadkami członkowie ekspedycji dotyczy sensu ludzkiego życia.

W 1894 roku jedenastu uczonych amerykańskich zorganizowało cicho i bez rozgłosu specjalną wyprawę w Himalaje, głownie do Tybetu, Indii i Chin, aby przeprowadzić badania nad niezwykłymi osiągnięciami tamtejszych wtajemniczonych, Mistrzów, wszelkiego rodzaju „cudotwórców”, których oficjalna zachodnia nauka traktowała jak pospolitych oszustów lub cudaków. Ekspedycja spędziła na Dalekim Wschodzie kilka lat. Będąc w ścisłych, osobistych kontaktach z Mistrzami badała w bezsporny, naukowy sposób ich dokonania. Członkowie wyprawy dostąpili zaszczytu poznania wielu dokumentów nie znanych na Zachodzie, dotyczących historii naszej planety i licznych cywilizacji istniejących uprzednio. Wszystkie te działania miały na celu przygotowanie ludzkości do wkroczenia w nadchodzącą nową erę.

Krótka notka biograficzna:

Baird Spalding nazywał się naprawdę Baird Thomas Spalding III. Jego ojciec był Spaldingiem II, a Spalding I był jego dziadkiem. Spalding urodził sie w Anglii i jako 4 latek wyjechał do Indii. W wieku lat 17 skończył Uniwersytet i wyjechał do Kalifornii, gdzie spędził dwa lata. Następnie wybrał się do Niemiec, gdzie w Heidelbergu studiował osiem lat. Po ukończeniu studiów powrócił do Kalifornii, aby jako magister archeologii rozpocząć pracę w Berkley and Stanford. W roku 1894 Baird Spalding wyruszył wraz z 10 innymi osobami na Daleki Wschód, by prowadzić tam różnorakie badania, które posłużyły mu potem jako materiał do napisania książki. Po wyprawie Spalding zaczął ręcznie spisywać swoje doświadczenia z Indii, wielu z jego przyjaciół chcieło mieć maszynopisową kopię tych zapisków więc Spalding zatroszczył sie o to i przez wiele lat spisał przy użyciu maszyny opisy swoich doświadczeń, które później wydał jako część pierwszą zatytułowaną: „Życie i nauka Mistrzów Dalekiego Wschodu”.

Pewnego dnia żona budowniczego Miejskich linii kolejowych w Oakland zapytała pana Spaldinga o pozwolenie na wydrukowanie w wydawnictwie California w San Francisco tysiąca kopii używając drogiego papieru, ponieważ ona chciała podarować je swoim przyjaciołom. Sześć dni po wydrukowaniu, do wydawnictwa zostało złożone zamówienie na ponad 20.000 kopii, a było to w 1924 roku. Pan Spalding był bardzo zdziwiony zainteresowaniem jakie pojawiło się wokół jego odkryć i doświadczeń tak więc napisał drugą część książki w 1927 roku. Potem w jego życiu nastąpił siedmioletni okres, kiedy to pan Spalding zaangażowany w badania inżynieryjne, któregoś dnia po pracy postanowił odpowiedzieć na pytania małej grupy osób na temat książek i jego doświadczeń. Jego praca zatrzymała się podczas okresu kiedy był technicznym doradcą w całych biblijnych pracach we wzruszającym filmie Cecil B. De Milles - ”Król Królów”. W 1935 Baird Spalding napisał część trzecią, po czym odbył 30-dniowa podróż w trakcie której odwiedził 30 miast. Ostatnią część swojego życia, aż do czasu kiedy pozostawił swoją fizyczną formę w 1953 roku, Baird Thomas Spalding spędził na podróżowaniu po świecie i pracy inżyniera w górnictwie. Tomy 4 (1948) i 5 (1955) to pytania osób zainteresowanych tematyką poprzednich tomów i odpowiedzi Spaldinga. Tom 6 (1998) zawiera historyczną wzmiankę o Spaldingu i jego artykuły dla "Mind Magazine" z lat 1935-37.

Fundacja Spaldinga

Dziadek, czyli Spalding I, wspaniały dziadek był zaangażowany w handel i podjął się zadania przewiezienia ładunku w dół Gangesu. Jednak ze nie był zaznajomiony z zachowaniami Gangesu w czasie pory powodzi toteż osiadł na mieliźnie. Jedna z łodzi była blisko odsłoniętej przez rzekę ściany. Jeden z tubylców przebił się przez ścianę, z której wypadło kilka kawałków złota. Wchodząc głębiej odnaleźli kryptę. Z tyłu krypty znaleźli księgę ze złota. Księga była druga z serii i wskazywała położenie innych ksiąg oraz miast starożytnej cywilizacji. Pan Spalding odkrył że autorzy książki użyli systemu długości i szerokości geograficznej. Inżynierowie pracujący w Fundacji Spalding'a próbowali przez 19 lat ustalić położenie miasta na pustyni Gobi, o którym mowa była w złotej księdze. Dziadek Spaldinga był tam w 1868, a Baird T. Spalding odbył tam swoją pierwszą wyprawę w 1879 roku.


Poszczególne tomy zawierają:

Życie i nauka mistrzów dalekiego wschodu TOM 1

Materiał tego tomu został wcześniej zaprezentowany jako Poznajemy mistrza Emila. Wizyta w Świątyni Milczenia. Gwiezdny plan. Stąpanie po wodzie. Wizyta w Świątyni Uzdrowień. Emil opowiada o Ameryce. Człowiek śniegu z Himalajów. Nowe światło z nauk Jezusa.

Życie i nauka mistrzów dalekiego wschodu TOM 2

Wizyta w świątyni Wielkiego Krzyża Tau. Spotkanie z mistrzem Jezusem. Jezus opowiada o istocie piekła i naturze Boga. Tajemnica wibracji myślowych. Jezus nakarmią rzesze. Relacja z doświadczenia uzdrowienia. Jezus i Budda odwiedzają grupę.

Życie i nauka mistrzów dalekiego wschodu TOM 3

Jeden z mistrzów opowiada o chrystusowej świadomości. Natura energii kosmicznej. Stworzenie światów i planet. Podróż do Lhasy. Wizyta w świątyni Pora-tat-Sanga. Wyjaśnienie tajemnicy lewitacji. Wątpiący staje się wyznawcą istnienia Jezusa.

Życie i nauka mistrzów dalekiego wschodu TOM 4

Materiał tego tomu został wcześniej zaprezentowany jako "Lekcje z podróży indyjskiej". Każdy rozdział zawiera tekst do nauki, może również służyć jako przewodnik dla nauczycieli, rozwijający i pozwalający głębiej interpretować zawarte w dziele nauki. Obejmuje między innymi tematy: Białe Bractwo. Pierwszy umysł. Podstawy nadchodzących zmian w organizacji społeczeństwa - Prana.

Życie i nauka mistrzów dalekiego wschodu TOM 5

Materiał skompilowany z wykładów wygłoszonych przez B.T. Spaldinga w Kalifornii przez ostatnie dwa lata jego życia. Zawiera również notę biograficzną. Przykładowe tematy: Projekcja przeszłości. Czy Bóg istnieje. Boski wzór. Realność. Życie wieczne. Zasada wynagradzania.

Linki zewnętrzne

Portal o nauce i życiu wielkich mistrzów duchowych

Polski portal z naukami Królewskiej Radża Jogi

Portal z naukami ezoterycznymi i wiedzą tajemną Wschodu