Radźasuja

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 18:25, 19 lut 2017 autorstwa Hari (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "thumb|400px|Król Judhiszthira wykonuje rytuał Radźasuja '''Radźasuja''' (Sanskryt: राजसूय,...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Król Judhiszthira wykonuje rytuał Radźasuja

Radźasuja (Sanskryt: राजसूय, Rājasūya) (Królewskie Ofiarowanie lub inauguruacyjne poświęcenie króla) jest rytuałem Śrauta w tradycyjnej wedyjskiej religii. Rytuał został opisany w Apastamba Srauta Sutra 18.8–25.22. Rytuał wykonywany był przez królów, którzy uważali się za wystarczająco potężnych aby sięgnąć po tytuł imperatora. Rytuał Radźasuja, podobnie jak Aśwamedha, następował po powrocie generałów króla (w większości przypadków jego własnych krewnych) z pomyślnej wyprawy wojennej.

Po podbiciu królów innych królestw i zebraniu daniny od nich, generał zapraszał pokonanych królów aby uczestniczyli w ceremonii poświęcenia. Wszyscy pokonani królowie, w wyniku tego rytuału, uznawali wykonującego ofiarowania za swego imperatora. W przypadku aśwamedhy armia prowadząca kampanię wojenną jest prowadzona przez puszczonego luzem konia, wypuszczonego ze stolicy wykonującego rytuał króla. W przypadku radźasuja konia nie ma. Generałowie sami planują trasę swojego pochodu. ofiarowania radźasuja były rzadsze od rytuałów aśwamedha, ponieważ były ryzykowniejsze i droższe.

Istnieje opowiadanie o chłopcu Śunahśepa, który prawie został złożony w ofierze Warunie dla bezdzietnego króla Hariśćandra w czasie rytuału Radźasuja.