Asita

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 12:43, 20 lut 2017 autorstwa Hari (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przepowiednia mędrca Asita, relif pochodzący z królestwa Gandhara, III/IV wiek n.e., Muzeum Rietberg w Zurichu

Asita - w sanskrycie: असिता, trl: Asitā był mędrcem, pustelnikiem, ascetą i wróżbitą żyjącym w starożytnych Indiach w 6 wieku p.e.ch. Jest on znany najlepiej ze swej przepowiedni, że książe Siddharta z Kapilawastu zostanie wielkim ćakrawartinem i najwyższym przywódcą religijnym, tym, który wskaże ludziom drogę do oświecenia. Pozostali z ośmiu wróżbitów i astrologów twierdzili, że zostanie wielkim królem lub ascetą. Siddharta został potem znany jako Gautama Buddha.

Przepowiednia mędrca Asita

Król nadał synowi imię Siddharta a jego rodowe nazwisko brzmiało Gautama. W kilka dni po jego narodzinach król wydał wielką ucztę dla ludu na cześć syna. Na ucztę tę, niespodziewanie przybył mędrzec zwany Asita który od kilkudziesięciu lat przebywał w pustelni i z nikim się nie kontaktował. Gdy król zapytał go skąd dowiedział się o narodzinach chłopca ten odpowiedział, że to Bóg Śiwa mu o tym powiedział i rozkazał mu iść złożyć pokłon dziecku które posiądzie prawdziwą wiedzę. Asita spojrzał na dziecko i ujrzał znaki, które tylko on mógł rozpoznać jako oznaki wszechwładzy: kępkę jasnych włosów pomiędzy brwiami, okrągłe znamię na pięcie, cieńkie błony łączące palce, podwójną koronę czaszki i długie płatki uszu. Asita wziął chłopca na ręce i zapłakał a gdy przestraszona królowa wyrwała mu dziecko ten odpowiedział:

-nie lękaj się królowo, płaczę nad losem starca, który wie, że nie dożyje chwili, w której mógłby wysłuchać nauk twego syna.

Teraz z kolei król się zmartwił tą przepowiednią bo nie chciał aby jego syn był jakimś uczonym i nauczał innych ludzi. Król chciał aby syn przejął po nim berło i utrzymał dynastię, dlatego oświadczył Asicie że jego syn będzie królem. Na to Asita odpowiedział, że chłopiec ten będzie panem świata i jego zbawcą. Rozgniewany król zabrał dziecko i wychodząc z komnaty głośno oświadczył, że jego syn będzie królem i niczym więcej.