Astrologia wedyjska

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 14:30, 3 wrz 2018 autorstwa Caroli (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Astrologia wedyjska (sanskr. Jyotisha Shastra; Dźjotisza Śastra); obejmuje wiedzę o wpływie planet na nasze życie. Zawiera wytłumaczenie procesów zachodzących w ciele człowieka jak i we Wszechświecie. Jest zawarta w wiecznych pismach, Wedach. Ważną grupę tekstów tworzących dźjotisza śastry stanowią astronomiczne sidhanty. Obejmują one prace znanych z historii astronomów indyjskich, między innymi Arjabhaty, Brahmagupty czy też Wiraha Mihiry. Są też nimi starożytne teksty sanskryckie, np Surja siddhanta, która według tradycji pochodzi od dewów i riszich (mędrców, wyższych istot). Pierwszymi riszi, którzy zaczęli przekaz wiedzy o astronomii i astrologii byli Wisznu, Brahma, Siva itd. Planety brane pod uwagę przez wedyjaską astrologię dźjotisza to: Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn i dwa węzły księżycowe. Nie uwzględnia się Urana, Neptuna i Plutona ani planetoid, jako obiektów o zbyt małym w praktyce wpływie na determinowanie losów. Na zachodzie astrolodzy stosują tylko systemu sajana - zodiaku słonecznego. Astrolodzy indyjscy używają także systemu nirajana, zodiaku syderycznego, wpływu rzeczywistych gwiazdozbiorów. Różnica położenia planet i domów w Zodiaku pomiędzy obydwoma systemami spowodowana jest precesją i zwana jest ajanamsą. Nakszatry to podział Zodiaku na 27 części. Naksza znaczy osiągać, zbliżać się, tra znaczy chronić, strzec. Całe słowo oznacza również gwiazdę. Nakszatry odnoszą się ściśle do najjaśniejszych gwiazd w różnych konstelacjach. Syn Boży Ganeśa, którego rodzicami są Bóg Śiwa i Bogini Parwati jest patronem astrologii i astrologów.

Najwyższa z wszystkich żywych istot — Bóg, Brahman ma nieskończenie wiele emanacji, wcielił się także w 9 świętych planet (graha) aby obdarzyć żywe istoty skutkami ich przeszłych działań — Karmą. Planety jako, że podróżują dookoła Zodiaku wywierają wpływ według swojej natury i pozycji w Zodiaku oraz według wzajemnych relacji. Astrologia wedyjska przyjmuje dziewięć głównych planet czy raczej obiektów kosmicznych: Słońce, Księżyc, Mars, Merkury, Jowisz, Wenus, Saturn, Rahu, Ketu, gdzie Rahu i Ketu odpowiadają niewidzialnym wpływom Urana i Neptuna. Każdy znak Zodiaku jest władany przez planetę, która jest określona jako jego władca. Słońce i Księżyc posiadaj jeden znak: Lwa i Raka. Mars, Merkury, Jowisz, Wenus i Saturn dwa znaki. Kontrowersyjne dla niedouczonych astrologów zachodnich są Rahu i Kethu, jako, że nie są one planetami, a jedynie ich niewidzialnymi wpływami. Rzucaj one wschodnie spojrzenie driszti inaczej mówiąc aspekt na znaki. Mars jest władcą Barana i Skorpiona, Merkury Bliźniąt i Panny, Jowisz Strzelca i Ryb, Wenus Byka i Wagi a Saturn Koziorożca i Wodnika. Od diagramów zachodnich, gdzie zodiak przedstawiony jest w kształcie okrągłej mandali, indyjskie horoskopy różni kwadratowy kształt oraz układ planet i domów w poszczególnych częściach mandali. Także kierunek odczytywania tych punktów jest nieco odmienny. Kosmogram wschodu przypomina kwadratową mandale Vastu z którym jest powiązana!

Dźjotisz (Sanskryt: ज्योतिष , en. jyotisha, dźjotisza) - systemem astrologii i astronomii praktykowany od czasów starożytnych w Indiach a obecnie na całym świecie. Dźjotisza jest różnie nazywany w języku angielskim, określa się ten system jako:

  • hinduska astrologia i astronomia,
  • indyjska astrologia i astronomia
  • wedyjska astrologia i astronomia.

W hinduiźmie dźjotisz jest okiem w symbolicznym ciele Boga. Dźjotisz jest nazwą piątej Wedy napisanej podczas Treta jugi. Jest nauką postrzegania wpływu indywidualnych układów, oraz innych punktów horoskopu, na istotę ludzką i Wszechświat. Wedy, nazwane są: Sruti, czyli są przekazane ustnie przez Maha Ryszich z ust Brahmy. Dźjotisz jest jednym z sześciu gałęzi Wed - Wedangam. Historycznie stanowi integralną część życia Hindusów. Pierwsze cztery Wedy to:

  • Rygweda,
  • Jadźurweda,
  • Samaweda
  • Atharwaweda.

Pańćanga, Panchnga

Dźjotisz ściśle odnosi się do stosowania kalendarza panchanga - hinduskiego systemu astronomicznego. Każdy rok ma określoną nazwę w cyklu 60 letnim. Każdy rok ma 12 nazw miesięcy. Miesiące są podzielone na dwa 15 dniowe okresy przybywającego lub zanikającego Księżyca - "szukla paksza" pełnia oraz "kryszna paksza" nów. Każdy dzień określa się odpowiednim "titthi". Każdy dzień jest podzielony na muhurty, okresy związane ze wschodem i zachodem Słońca.

SKANDHAS - Gałęzie

Dźjotisz posiada trzy główne gałęzie nazwane Skandhas. Skandha określa wiele gałęzi, które powstają. Wszystkie inne tematy w dźjotisza zostały poddane tym trzem nurtom.

Ganita

Astronomia - gałąź dźjotisz oparta na matematycznych obliczeniach i obserwacjach nieba. Ta gałąź trzyma się, heliocentryzmu i główne teksty tej grupy nazwane są Siddhanta. Jest wiele starożytnych technik używanych przy obserwacji gwiazd ale w nowoczesnej erze astronomii dane brane pod uwagę są zgodnie z nowoczesnym, naukowym punktem widzenia.

Hora

Astrologia. Ta gałąź interpretuje planety i gra główną rolę, ponieważ wpływają one na życie i wydarzenia. Ponieważ życie na Ziemi jest podstawą, astronomiczne dane interpretowane są geocentrycznie, tworząc diagram narodzin. Przez pryzmat tego diagramu, zapisu graficznego układu planet, który występował podczas chwili narodzinach, astrolodzy wedyjscy widzą minione żywoty oraz efekty działań, czyli przyszłość. Główne gałęzie Hora to:

  • Dżataka Śastra (interpretacja diagramu natalnego, narodzinowego danej osoby).
  • Prasna (pytania / astrologia horarna) - odpowiada na pytanie zgodnie z pozycjami gwiazdowymi w danej chwili kiedy zachodzi pytanie.
  • Muhurta (przewidywanie, dobieranie pomyślnego czasu do podjęcia różnych działań). Indyjska astrologia mówi, że czas, w którym zaczyna się dane wydarzenie wskazuje jego naturę i skutki. Odnosząc w tym korzyść tradycyjni Hindusi wybierają pomyślny czasem aby zbudować domy, wziąć ślub lub rozpocząć ważne przedsięwzięcie.

Samhita

Technika przepowiadania. Ta gałąź zawiera techniki inne niż interpretacja wpływu gwiazd. Zawiera: numerologię (Anka Dźjotisz), omenologię (Nimitta Szastra albo Szakuna Szastra), psychologię (Samudrika Szastra), chiromancję (Hasta Dżjotisz), plantarologię (Padatala Szastra), interpretację snów (Swapna Widja), frenologia (Kapala Widja), indyjską Feng Szui (Wastu), itd.

LAGNA - Ascendent

Lagna – punkt zodiaku, który podnosi się na wschodnim horyzoncie w czasie czyichś narodzin. Jest najważniejszym miejscem horoskopu. Mędrzec, Guru Paraśara[2] wspomniał kilka specjalnych ascendentów lub Veszaisz Lagni branych pod uwagę przed określeniem skutków różnych podziałowych diagramów i domów. Jego wzmianka, które domy mogą zostać policzone od specjalnych lagnas wyraźnie wskazuje, że chciał on, aby te punkty zostały użyte zamiast lagna.

Oto bardziej znane Lagnas:

  • Chandra Lagna (ascendent liczony od natalnego znaku Księżyca - bardzo ważna lagna)
  • Surya Lagna (ascendent policzony od natalnego znaku Słońca)
  • Karak Lagna (sygnifikator wzięty jako ascendent dla wszystkich grahas)
  • Varnada Lagna (potrzebna do określenia współpracy z innymi ludźmi)
  • Shri Lagna (potrzebna do określenia pomyślności i małżeństwa)
  • Indu Lagna (potrzebna do określenia bogactwa)
  • Hora Lagna (potrzebna do określenia pomyślności finansowej)
  • Gati Lagna (potrzebna do określenia sławy i szacunku)