Baba: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
* '''Baba''' - dosłownie oznacza kogoś kto jest w roli Ojca.
'''Baba''' - tytuł perskiego pochodzenia, po persku بابا; w sanskrycie, hindi i marati: बाबा Bābā, znany także w językach urdu, pasztuńskim, asamskim, bengalskim, pendżabskim i innych - dosłownie: ojciec, dziadek, stary mądry człowiek, pan (ang. sir, lord). Tytuł popularny w krajach będących pod wpływem dawnej Persji, używany w wielu krajach Azji Zachodniej i Południowej. Często używany jako oznaka szacunku w stosunku do żyjących świętych sufickich. Tytuł często używany w formie [[Babadźi]] czy w angielskiej pisowni Babaji to "Czczigodny Ojciec", wzmaga postawę szacunku i czci, zwykle w stosunku do mistrza dzierżącego całą tradycję duchową (szkołę, zakon, linię przekazu).  
 
* Baba = [[Abba]] to indyjskie i semickie zawołanie jedynego i najwyższego [[Bóg|Boga]], Stwórcę Wszechświata.


Suficki zakon [[Bektaszijja]], mający kwaterę główną w Albanii, używa tytułu Baba wobec wszystkich swoich nauczycieli, przewodników i mistrzów duchowych oraz wobec duchowieństwa. W czasach, gdy władcy islamscy panowali nad zachodnią częścią Indii, tytuł ten zaczął być używany także w stosunku do hinduskich i sikhijskich ascetów, sannjasinów, zarówno jako sufiks jak i jako prefiks ich imion (po lub przed imieniem). W niektórych zakonach i ruchach sufickich, szczególnie z Indii i Pakistanu, tytułu używa się wyłącznie w stosunku do głowy czyli zwierzchnika zakonu. W niektórych językach słowo to używane jest przez dzieci w stosunku do ojca, w znaczeniu: ojcze, tato.


'''Baba''', to także indyjskie i perskie zawołanie jedynego i najwyższego [[Bóg|Boga]], Stwórcę Wszechświata, odpowiednik semickiego [[Abba]].


[[Category:Hasło]]
'''Baba''' w zakonach [[sufi]]ch i wśród [[sannjasa|sannasinów]] - to nauczyciel duchowy, przewodnik duchowy, starsza dusza, ojciec duchowy, mistrz ojciec.
 
== Linki zewnętrzne ==
 
[http://zakon-sufi.blogspot.com/ Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce]
 
[http://sufi-chishty.blogspot.com/ Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce]
 
[[Category:Hasło]][[Category:Sufizm]]
 
[[Category:Hasło]][[Category:Sufizm]]

Aktualna wersja na dzień 16:50, 16 sty 2017

Baba - tytuł perskiego pochodzenia, po persku بابا; w sanskrycie, hindi i marati: बाबा Bābā, znany także w językach urdu, pasztuńskim, asamskim, bengalskim, pendżabskim i innych - dosłownie: ojciec, dziadek, stary mądry człowiek, pan (ang. sir, lord). Tytuł popularny w krajach będących pod wpływem dawnej Persji, używany w wielu krajach Azji Zachodniej i Południowej. Często używany jako oznaka szacunku w stosunku do żyjących świętych sufickich. Tytuł często używany w formie Babadźi czy w angielskiej pisowni Babaji to "Czczigodny Ojciec", wzmaga postawę szacunku i czci, zwykle w stosunku do mistrza dzierżącego całą tradycję duchową (szkołę, zakon, linię przekazu).

Suficki zakon Bektaszijja, mający kwaterę główną w Albanii, używa tytułu Baba wobec wszystkich swoich nauczycieli, przewodników i mistrzów duchowych oraz wobec duchowieństwa. W czasach, gdy władcy islamscy panowali nad zachodnią częścią Indii, tytuł ten zaczął być używany także w stosunku do hinduskich i sikhijskich ascetów, sannjasinów, zarówno jako sufiks jak i jako prefiks ich imion (po lub przed imieniem). W niektórych zakonach i ruchach sufickich, szczególnie z Indii i Pakistanu, tytułu używa się wyłącznie w stosunku do głowy czyli zwierzchnika zakonu. W niektórych językach słowo to używane jest przez dzieci w stosunku do ojca, w znaczeniu: ojcze, tato.

Baba, to także indyjskie i perskie zawołanie jedynego i najwyższego Boga, Stwórcę Wszechświata, odpowiednik semickiego Abba.

Baba w zakonach sufich i wśród sannasinów - to nauczyciel duchowy, przewodnik duchowy, starsza dusza, ojciec duchowy, mistrz ojciec.

Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce