Benjamin Creme: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
Linia 91: Linia 91:
 
==Linki Zewnętrzne:==
 
==Linki Zewnętrzne:==
  
[http://elmoryah.blogspot.com/2015/09/medytacja-transmisyjna.html | Strona portalu Elmoryah o Medytacji Transmisyjnej]
+
[http://elmoryah.blogspot.com/2015/09/medytacja-transmisyjna.html Strona portalu Elmoryah o Medytacji Transmisyjnej]
  
  
 
[[Category:Nazwiska]]
 
[[Category:Nazwiska]]
 
[[Category:Artykuły]]
 
[[Category:Artykuły]]

Aktualna wersja na dzień 05:05, 6 sty 2017

Benjamin Creme - Mistrz Medytacji Transmisyjnej

Benjamin Creme, urodzony dn. 5 grudnia 1922 roku w Glasgow w Szkocji, brytyjski artysta, pisarz, mistyk i ezoteryk, jest jednym z głównych źródeł informacji o ponownym przyjściu Nauczyciela Świata Maitreji-Chrystusa. Benjamin Creme jest artystą malarzem i mieszka ze swoją rodziną w Londynie. Już w młodości Creme studiował filozofię ezoteryczną, pod kierunkiem Alice A. Bailey i Arcane School, oraz Mistrza Djhwal Khul a także teozoficzne przekazy Mistrzów Mądrości według dzieła Heleny Bławackiej.

W latach 1957-1959 był członkiem religijno-ufologicznej organizacji The Aetherius Society, gdzie uzyskał dalsze podstawy dla duchowego rozwoju. Przez lata uczył się "odbierania przekazów" od lidera tej organizacji którym był Dr George King (1919 - 1997). The Aetherius Society zostało założone w Londynie w 1955 roku, a Benjamin Creme po dwóch latach został wiceprezydentem tej teozoficzno-ezoterycznej organizacji. Po okresie wiceprezydentury oddala się od organizacji w związku z rozdźwiękami na temat kto lepiej odbiera przekazy od istoty o imieniu Aetherius uważanej za rodzaj "Kosmicznego Mistrza". Niektórzy badacze uważają, że działalność obu panów ciągle jest głęboko powiązana z Arcane School, a sama Fundacja Benjamina Creme'a jest częścią szerszego programu aktywności stowarzyszonych z Aetherius Society.

W 1959 roku otrzymał pierwsze telepatyczne przesłanie od swego Mistrza, członka Hierarchii Mistrzów Wielkiego Białego Braterstwa. Wydarzenie to całkowicie go zaskoczyło. Wkrótce potem został poinformowany że w ciągu najbliższych dwudziestu lat Maitreja powróci na Ziemie i że on (Creme) będzie miał możliwość odegrania czynnej roli w Jego powrocie, jeśli się na to zgodzi. W latach 1959- 1983 na wyspie Cejlon czyli na Sri Lance za inkarnację Maitreji dla tysięcy ludzi uchodził młody tamilski Swami Prem Kumar, który przyjął duchowe imię Swami Premananda.

W 1972 roku zaczął się dla Benjamina Creme'a okres trudnego i intensywnego szkolenia pod kierunkiem jego Mistrza. W rezultacie Benjamin Creme uzyskał zdolność stałego i bezpośredniego kontaktu telepatycznego z swoim mistrzem, co jest podstawą duchowego rozwoju, szczególnie jogi i jogicznej transmisji światła. Dzięki temu ma dostęp do najnowszych informacji o dalszym rozwoju procesu pojawiania się Mistrza Maitreya - Nauczyciele Ludzkości i daje mu zarazem całkowitą pewność, niezbędną do przekazywania tej wiedzy sceptycznemu światu ludzkości.

Tetrahedron - Czworościan Foremny Creme'a do Medytacji Transmisyjnej

W 1974 roku w Londynie powstała pierwsza prowadzona przez Benjamina Creme'a grupa Medytacji Transmisyjnej wzorowana na Medytacji Trójkątów nauczanej wcześniej przez Mistrza Tybetańczyka, Djhwal Khul Khan z Doliny Khulu oraz teozofkę Alicję A. Bailey i innych mistrzów tradycyjnej radża i laja jogi z Himalajów. Medytacje w Londynie prowadzone są ze wspomaganiem czworościennej piramidy harmonizującej energie duchowe i czyniące je łatwiej przyswajalnymi dla ludzkości.

Po raz pierwszy publicznie o swojej misji zaczął nauczać dnia 30 maja 1975 roku w Londynie w the Friends Meeting House przy ulicy Euston Road. Od roku 1975 Benjamin Creme jest zapraszany na odczyty w całej Europie.

W 1980 roku po raz pierwszy wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Dzisiaj jeździ z odczytami po Zachodniej i Wschodniej Europie, Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Meksyku i po USA. W samych tylko Stanach Zjednoczonych Ameryki udzielił setki wywiadów w radiu i telewizji, gdzie jest bardzo popularnym mówcą ezoterycznym.


Uczeń Swami Premananda z Tamil Nadu

W drugiej połowie lat 80-tych XX wieku (1986-1989) Benjamin Creme organizował pobyt i wykłady południowo-indyjskiego mistrza z Tamil Nadu, Swami Premananda. Aktywnie publikował i propagował także duchowe nauki Swami Premananda w Wielkiej Brytanii. Został uczniem duchowym Swami Premananda z Tamil Nadu, a także publikował w swoim magazynie Share International artykuły o Aśramie w Fatima Nagar i licznych cudach czynionych przez Swami Premananda. Po swoim nieudanym proroctwie o Powrocie Chrystusa i kompromitacji organizacji w 1982 roku Benjamin Creme i jego organizacja przeszli ciężki kryzys, który został załagodzony dzięki mocy duchowej i wsparciu Swami Premananda Maharaj, który przeniósł się ze Sri Lanki do Indii.

Z początku swojego kontaktu ze Swami Premanandą, Benjamin Creme widział w tym Mistrzu źródło przekazów duchowych jakie otrzymywał telepatycznie, a Swami Premananda potwierdził, że tak w istocie jest i że od dawna jest jego uczniem. Poznając bliżej duchowość południowych Indii, piękne tamilskie rytuały, pudże - Benjamin Creme zaczął wątpić w te swoje odczucia i już w połowie lat 90-tych nazwisko Swami Premananda znikło z publikacji Benjamina Creme'a. Wygląda to jak znalezienie Guru, z którym Creme miał przez lata tylko telepatyczną łączność, ale porzucenie tego odnalezionego Guru przy bliższym kontakcie z żywą boskością Mistrza, gdzie trzeba odrzucić własne iluzje i błędne interpretacje newagowe aby móc wejść na wyższy stopień Prawdy i Oświecenia. Po oddaleniu się od Mistrza Premanandy, przekazy Benjamina Crema stały się bardziej sztuczne i jałowe, podobne do channelingów New Age, a większość ludzi, którzy przychodzili na to, co płynęło od Mistrza Prem Kumara porzuciła organizację ezoteryczną Benjamina Creme'a.

Benjamin Creme rozpowszechnił metodę transmisji światła z pomocą grupowej medytacji znaną jako Medytacja Transmisyjna (ang. Transmission Meditation), która jest nauczana przez Mistrzów Duchowych Wschodu jako uproszczona Laya Yoga, a także znana z Arcane School w nieco innej wersji jako Medytacja Trójkątów lub Przekaz Światła. Medytacja ta zapożyczona jest z nauk Alicji Bailey, teozofii, publikacji Caio Miranda o Jodze oraz wykładów indyjskich nauczycieli Laja Jogi na które w latach 60-tych Benjamin Creme uczęszczał w Londynie. W laja Jodze medytacja transmisyjna jest znana jako Ajna Jyoti Dhyana.

Benjamin Creme nie bierze za swoją działalność żadnego wynagrodzenia i nie rości sobie prawa do jakiejś rangi duchowej, jednak powszechnie wśród uczestników spotkań i członków organizacji uchodzi za niekwestionowany autorytet w sprawach duchowych. Książki Benjamina Creme'a zostały przetłumaczone na wiele języków: na francuski, niemiecki, hiszpański, niderlandzki, japoński, szwedzki, grecki, rumuński, rosyjski i polski ("Nauki Odwiecznej mądrości"), i są publikowane na całym świecie przez różne grupy, do których przemówiło jego posłanie. Jest także wydawcą miesięcznika Share International, czytanego w 70 krajach świata. "Moja praca - mówi Creme - polega na tym, by nawiązać pierwszy kontakt z szeroką opinią publiczną i stworzyć klimat nadziei i oczekiwania, aby Mistrz Maitreja mógł się pojawić, nie naruszając naszej wolnej woli".


Maitreya i Nauczanie Benjamina Creme'a

Maitreya-Chrystus - Pojawienie w Nairobi 1998

Benjamin Creme naucza, że Maitreya jest prawdziwym nauczycielem duchowym całej ludzkości. Maitreya jest przyszłym Buddhą, Mistrzem Oświecenia dla buddystów, jednak w innych religiach jest znany jako Chrystus Adwentu, Imam Mahdi, Krishna, Kalkin czy Mesjasz (Messiah). Maitreya-Chrystus jest nazywany Awatarem Wieku Wodnika. Każda religia w swych naukach wspomina o przyjściu Zbawiciela pomagającego w duchowym rozwoju ludzi, a w ujęciu Creme'a, Maitreya jest nauczycielem duchowym wszystkich religii.

Maitreya, Chrystus, Mahdi, Mesjasz, Kalkin

Benjamin Creme jeździ po świecie z odczytami głoszącymi nadejście Nauczyciela Ludzkości. Naucza, że dzięki stałemu kontaktowi telepatycznemu ze swoim mistrzem - członkiem Hierarchii Duchowej, ma dostęp do najnowszych informacji o dalszym rozwoju procesu pojawiania się Maitreji-Chrystusa. Według tych informacji Chrystus-Maitreja żyje wśród nas, w roku 1977 opuścił swoją duchową siedzibę w Himalajach i osiedlił się w indyjsko-pakistańskiej wspólnocie w Londynie, gdzie mieszka i pracuje jako pozornie zwykły człowiek. O jego prawdziwej tożsamości wiedzą na razie nieliczni, zaś Maitreja nie chcąc, jak mówi, naruszać wolnej woli ludzkości, będzie pojawiał się publicznie stopniowo. Jego celem jest zaprowadzenie porządku we wszystkich dziedzinach życia - polityce, gospodarce, edukacji, kulturze. Ludzkość zaś ma być przez niego doprowadzona do rozpoznania własnej boskości. Benjamin Creme znany jest z kilku kontrowersyjnych wypowiedzi ezoterycznych na temat postaci i roli jaką w dramacie stworzenia odgrywa Lucyfer. Przeważa opinia, że jest to byt, który może być przez Boga odzyskany i łatwo zbawiony, stąd nie jest zdaniem Benjamina Creme'a ostatecznie bytem potępionym jak uważają fundamentalne nurty chrześcijaństwa. Zdaniem Creme'a Lucyfer jest duchem, który ucieleśnia ludzkość, a jego stan i kondycja jest dokładnie taki jak stan świadomości i moralności rodzaju ludzkiego. Niektórzy chrześcijańscy kaznodzieje fundamentalistyczni, sedewakantyści i baptyści oceniają, że ich zdaniem Benjamin Creme i jego wersja przybycia Chrystusa Maitreji to spisek satanistycznej konspiracji przeciw ich kościelnym interesom biznesowym i poglądom.

Inaczej niż większość osób związanych w jakiś sposób z teozoficznymi tradycjami, Benjamine Creme uznaje indyjskiego mistrza i guru Sathya Sai Baba jako równego innym Mistrzom Duchowego Braterstwa obwieszczanym przez neoteozofów. Według oglądu Benjamina Creme'a, Sathya Sai Baba jest nawet bardziej świętą i duchowo rozwiniętą istotą niże wielu innych Wniebowstąpionych Mistrzów (Ascended Masters), ponieważ jest Awatarą - Mistrzem Przybyłym z Syriusza na poziomie siódmego wtajemniczenia planetarnego wedle systemu teozoficznego (Alice A. Bailey). Sathya Sai Baba jest zdaniem Benjamina Creme'a co najmniej równy we wtajemniczeniu samemu Chrystusowi. Creme w pełni akceptuje także fakt, że Sathya Sai Baba jest reinkarnacją XIX-cznego mistrza Shirdi Sainatha zwanego Sai Babą z Shirdi (Śirdi).


Medytacja Transmisyjna

Według brytyjskiego ezoteryka i międzynarodowego lektora Benjamina Creme’a, Medytacja Transmisyjna jest najważniejszą praca, którą grupy medytacyjne mogą dzisiaj z łatwością wykonywać. Nie jest ona przeciwstawna żadnej innej formie medytacji, którą być może praktykujesz. W rzeczywistości wzmocni ona twoją medytację osobistą oraz inną działalność i służbę. Medytacja Transmisyjna jest specjalistyczną forma grupowej praktyki w której uczestnicy oferują siebie (swoje ośrodki energetyczne, czyli czakramy) jako instrumenty do obniżania potencjału (transformowania) duchowych energii pochodzących od Duchowej Hierarchii Mistrzów (są to starsi bracia rasy ludzkiej, nadzorujący i przewodzący naszej ewolucji). W ten sposób zaopatrują oni nasza planetę w energie, które przekształcają nasz świat i które są bardziej dostępne i pożyteczne dla ludzkości i dla innych królestw w naturze. Trzeba pamiętać, ze grupa transmisyjna nie jest miejscem, gdzie należy szukać indywidualnych porad, przesłań channelingowych, kontaktu z planami astralnymi lub też z aniołami, stróżami, itp, a wręcz przeciwnie powinno się tego unikać. Jest to po prostu oddawanie siebie w służbę naprawy świata ludzkiego. Jednak ubocznym działaniem tego bezinteresownego czynu jest przyspieszony rozwój duchowy uczestników. To co można osiągnąć w ciągu dwudziestu lat osobistej medytacji, dokonać można w ciągu od jednego roku do trzech lat regularnej, stałej i prawidłowej pracy transmisyjnej.

Uczestnicy spotkania Medytacji Transmisyjnej mówią głośno Wielką Inwokację, którą Maitreja, Zbawiciel-Kalkin przekazał ludziom na Zachodzie w 1945 roku Alicji Bailey z "Arcane School" i za pomocą której udostępnił ludzkości technikę inwokowania energii, które przemieniają świat na lepszy i przygotują ludzkość na jego przyjście:


Wielka Inwokacja

 • Z punktu Światłości w Umyśle Boga
 • Niech światło spływa na umysły ludzi.
 • Niech Światło zstępuje na Ziemię...

.....

 • Z punktu Miłości w sercu Boga
 • Niech Miłość spływa do serc ludzi.
 • Niech Chrystus/Maitreya/Kalkin powróci na Ziemię...

.....

 • Z ośrodka, gdzie jest znana Wola Boga
 • Niech Zamiar wiedzie małą wolę ludzi,
 • Zamiar, który znają Mistrzowie i któremu służą

.....

 • Z ośrodka zwanego przez nas rasą ludzi
 • Niech się wyłoni plan Miłości i Światła
 • Kładąc pieczęć na wrotach, gdzie przebywa zło...

.....

 • Niech Światło, Miłość i Moc przywrócą ten plan na ziemi.

Dzięki recytacji tej formuły i koncentracji w czakramie adźna (trzecie oko między brwiami) tworzy się między grupą medytacyjną a Hierarchią Mistrzów przewód transmisyjny. Tym przewodem mistrzowie przesyłają boskie energie. Są to te siły duchowe, które powoli zmieniają oblicze świata.

Z faktu rozpowszechniania Wielkiej Inwokacji wynika, że Benjamin Creme jest także jednym z uczniów Alicji Bailey, założycielki takich ezoterycznych organizacji jak Arcane School czy Triangles. Ujawnianie swego członkostwa w Arcane School jest surowo zakazane, ale po zdecydowanym wykorzystywaniu i promowaniu zasadniczych praktyk duchowych Arcane School poznać osoby, które związane są z tą ezoteryczną szkołą tajemną zainicjowaną przez nazywanego Mistrzem Tybetańczykiem Djwhal Khul - tybetańskiego Mistrza śiwaickiej, tantrycznej Laja Jogi z Himalajów.


Medytacja Transmisyjna w Polsce

Medytacja Transmisyjna pojawiła się w Polsce około roku 1982/83, a nauki Benjamina Creme'a z wydanej w 1980 roku książki "The Reappearence of the Christ and the Masters of Wisdom" zostały po raz pierwszy kompletnie przetłumaczone na język polski około roku 1986/87. Wcześniej krążyły fragmenty w nieautoryzowanych odpisach. Do rozpowszechnienia Medytacji Transmisyjnej w Polsce przyczynili się między innymi rebirtherzy ezoterycy z USA Agnes Whiteman i Donald Morisson oraz z ich polecenia związana zarówno z Arcane School jak i z Share Internationale Creme'a amerykańska mistyczka Diana Holland z kalifornijskiego ośrodka Tara Centre w North Hollywood. Osoby te przybyły na zaproszenie działających w Polsce nauczycieli i sympatyków oryginalnej indyjskiej Laja Jogi. Pierwsze wielkie medytacje transmisyjne odbyły się m.in. w Olsztynie, Toruniu oraz w okolicy Zakopanego (letni obóz jogi i medytacji transmisyjnej).

Bibliografia

 • Creme, Benjamin. The Reappearance of the Christ and the Masters of Wisdom. Tara Press, 1980.
 • Creme, Benjamin (ed.). Messages from Maitreya the Christ. (Share International Foundation), 1981, 1986.
 • Creme, Benjamin. Transmission: A Meditation for the New Age. Tara Center, 1983.
 • Creme, Benjamin (ed.)]. A Master Speaks. Share International Foundation, 1985.
 • Creme, Benjamin. Maitreya's Mission. 3 vols. Share International Foundation, 1986, 1993, 1997.
 • Creme, Benjamin. The Ageless Wisdom Teaching: An introduction to humanity's spiritual legacy. Share International Foundation, 1996.
 • Creme, Benjamin. The Great Approach: New Light and Life for Humanity. Share International Foundation, 2001.
 • Creme, Benjamin. The Art of Co-Operation. Share International Foundation, 2002.
 • Creme, Benjamin (ed.). Maitreya's Teachings - The Laws of Life. Share International Foundation, 2005.
 • Creme, Benjamin. The Art of Living: Living within the Laws of Life. Share International Foundation, 2006.
 • Creme, Benjamin. The World Teacher for All Humanity. Share International Foundation, 2007.
 • Creme, Benjamin. The Awakening of Humanity. Share International Foundation, 2008.


Linki Zewnętrzne:

Strona portalu Elmoryah o Medytacji Transmisyjnej