Dewi

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 12:50, 3 lut 2008 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje) (Nowa strona: '''Dewi''' (devanagari: देवी ; Bogini) - imię, którym nazywane są często wszystkie bóstwa żeńskie panteonu hinduistycznego, jako różne aspekty tej samej bogini. Dewi cz...)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dewi (devanagari: देवी ; Bogini) - imię, którym nazywane są często wszystkie bóstwa żeńskie panteonu hinduistycznego, jako różne aspekty tej samej bogini. Dewi często uważana jest za główne bóstwo na równi z Wisznu i Śiwą. Jest bóstwem dobrotliwym, lub traktowana jest całkowicie niezależnie, a wówczas górę biorą jej groźniejsze aspekty w postaci Durgi i Kali. Dewi i jej różne postacie czczona jest w odłamie hinduizmu zwanym śaktyzmem.

Szczyt współczesnego kultu Dewi w Indiach przypadł na średniowiecze co wiązało się z rozkwitem tantryzmu. Później jednak jej kult zaczął coraz bardziej tracić popularność na rzecz wisznuizmu. Jednak, razem z geograficznym rozprzestrzenianiem się tantryzmu z Indii na północny wschód różne przedstawienia Dewi (ale w zmienionej postaci) do Tybetu, Chin, a nawet do Japonii, a także do państw Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie w Indiach śiaktyjski kult Dewi najbardziej żywy jest głównie w Indiach zachodnich - Assam i Bengal, na wsiach (na ogół każda wieś czci swą ulubioną formę Dewi).