Duhśala

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 17:48, 16 lut 2017 autorstwa Hari (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Duhśala''' (Sanskryt: दुःशला, imię zapisywane również jako Dushala, Duszhala lub Dussala) była jedyną córką króla Dhritrasztra i królowej ...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Duhśala (Sanskryt: दुःशला, imię zapisywane również jako Dushala, Duszhala lub Dussala) była jedyną córką króla Dhritrasztra i królowej Gandhari, a także siostrą Kaurawów w eposie indyjskim Mahābhārata. Była małżonką Dźajadratha króla królestw Sindhu i Sauwira.

Narodziny i młodość

Gdy królowa Gandhari dostała dar od Wjasy w postaci stu synów, Gandhari była podeskcytowana ale też i zawiedziona, że nie miała choć jednej córki. Wyczuwając jej myśli Wjasa przygotował kolejny słój na przyszłą córkę: Duhśalę. Stąd Duhśala była jedyną córką króla Dhritrasztra i królowej Gandhari, siostrą swych 100 braci i kuzynką Pandawów.

Dźajadratha

Duhśala poślubiła Dźajadratha, potężnego króla Sindhu; król okazał się osobą o rozdwojonej osobowości, często zachowywał się grubiańsko. Jednakże Dźajadratha był dobrym przyjaciele Durjodhana, starszego brata Duhśali. Duśśala i Dźajadratha mieli syna o imieniu Suratha. Dźajadratha po raz pierwszy występuje w czasie 13-letniego wygnania Pandawów, kiedy usiłuje porwać Draupadi. Pandawowie ratują Draupadi, a Dźajadratha sprowadzą przed oblicze Judhiszthira jako więźnia. Draupadi prosi ich, aby nie zabijali Dźajadratha gdyż ich jedyna siostra Duhśala zostanie wdową. Zostawiają go goląc mu uprzednio głowę. Upokorzony i rządny zemsty Dźajadratha natychmiast udaje się do lasu, wykonując pokutę, dzięki której otrzymuje dar, umożliwiający mu zemstę na Pandawach. Gdy Duhśala go odnajduje, czuje się zawstydzona i zła z powodu jego nieodpowiedzialnego zachowania. Jednakże uspokaja się słysząc o jego pokucie i przebacza mu.

Dźajadratha sprowadza swe wojska i staje po stronie Durjodhana podczas Wojny Kurukszetra. Czternastego dnia bitwy zostaje zabity przez Ardźunę. Młody Suratha przejmuje władzę nad królestwem a Duhśala zostaje jego regentem.

Po wojnie

Po wojnie, Judhiszthira, nowy król Hastinapura wykonuje Aśwamedha Jagna (rytuał ofiarowania konia), w czasie którego Ardźuna podąża za ofiarnym koniem, wyzywając innych by się z nim zmierzyli. Koń wkracza na terytorium Sindhu. Suratha umiera z przerażenia na wieść o nadchodzącej armii. Ardźuna oblega ich miasto.

Suratha miał małego chłopca, wnuka Duhśali. Duhśala zabiera chłopca do Ardźuny i prosi o miłosierdzie, bojąc się, że Ardźuna ich zniszczy z powodu tradycyjnej wrogości pomiędzy Pandawami i Kaurawami. Kiedy Ardźuna słyszy o tym, że jest odpowiedzialny za śmierci swego bratanka, czuje się totalnie rozbity, mówiąc Duhśali, że przybył w pokoju. Duhśala słysząc o tym również jest rozbita; wypowiada do Ardźuny sławne słowa: "Potrzebujemy pokoju. Skończmy z tą walką na zawsze. Dosyć już tej wojny, nigdy więcej." Ardźuna wyznacza chłopca na następnego króla królestwa Sindhu. Odbierając należny hołd, odjeżdża."

Klasyczne Kathakali o nazwie Arjuna Vishada Vruththam koncentruje się głównie na Duhśali i jest ona główną postacią przedstawienia.

Zobacz także