Kali

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kali - (Sanskr. Kālī) zwana również Maha Kali (Mahā-Kālî), hinduska bogini czasu i śmierci, pogromczyni demonów i sił zła; w oczach ludzi Zachodu najbardziej przerażająca ze wszystkich bogiń hinduistycznych. Jedna z czterech głównych postaci Śakti, żony Śiwy. Pierwsza z mandali dziesięciu głównych form małżonki boga Śiwa (Śiva, Sziwa), władczyni cyklu reinkarnacyjnego tzw. 50 wcieleń.

Kali (dosł. r.ż pojęcia "Czas", Kālā) w jednej z kilku głównych form ikonograficznych jest ciemnoskóra i wychudzona, z wielkimi kłami i kilkoma parami rąk. Odziana w tygrysią skórę i naszyjnik z nagich czaszek; pojawia się najczęściej na polach bitewnych lub na miejscach kremacji. Powiadają, że wyskakuje z czoła bogini zwycięstwa Durgi, kiedy ta wpada w tak zwany słuszny gniew przeciwko siłom zła: asurom, rakszasom i piśaćom. Jej okrucieństwo przeciwko złu jest bezgraniczne, a w trakcie bitwy jest w stanie tak zatruć się krwią demonów, że może spowodować zniszczenie całego złego świata. Czasami przedstawiana z wężami wplecionymi we włosy. Często pojawia się z wystającym (najczęściej nieprzeciętnie długim) językiem, głową demona w ręce oraz pasem z przeciętych głów.

Kali walczyła z demonem Raktabija, którego każda kropla krwi połączona z ziemią dawała jego kolejny klon. Kali rozszerzając swój język zasłoniła całe pole bitwy pokonując tym samym demona. Na cześć tego zwycięstwa Maha Kali nad złem została nazwana Kalkuta.