Księżyc w Astrologii Świątynnej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Nie podano opisu zmian
Linia 36: Linia 36:


==Żródło==
==Żródło==
* Streszczenie punktów omawianych na wykładach Mistrza Lalita Mohan G.K. TYLMANOWA - 1989
* Wykład Mistrza Swami Paramahansa Lalitamohan Babaji G.K. - TYLMANOWA 1989




[[Category:Artykuły]][[Category:Astrologia]]
[[Category:Artykuły]][[Category:Astrologia]]

Wersja z 07:12, 24 maj 2019

KSIĘŻYC W ASTROLOGII ŚWIĄTYNNEJ - profesjonalnej i praktycznej astrologii ezoterycznej.

  1. Księżyc sygnifikuje różnorakie sprawy ziemskie i cielesne, w zależności od tego, czy i jak są one w stanie realnie ponieść skutki K. przyrastającego i malejącego. (Ptolemeusz)
  2. Wszyscy urodzeni za dnia otrzymują swoje siły od Słońca, gdy jest ono dobrze skonfigurowane przez inne planety. Urodzeni w nocy otrzymują swoje siły witalne od Księżyc, gdy otrzymuje on pomyślne aspekty planet. (Hermes)
  3. Księżyc dzięki swojemu szybkiemu tranzytowi (przez ekliptykę), przekazuje nam sukcesywnie efekty planetarne i aspektualne, które otrzymuje (na swojej drodze). (Manillius)
  4. Dla Boskości, która przejawia się w czasie, Słońce jest jego duszą, Księżyc jest jego inteligencją. (Vahara Mihira)
  5. Gwiazdy Stałe i Księżyc wywierają ogromna moc na ludzkie ciało, lecz nade wszystko jest to Księżyc (Arystoteles)
  6. Słońce powiększa renomę właściciela horoskopu poprzez dary, moc i zaszczyty; Księżyc czyni to poprzez dobry los i tworząc pomyślne okoliczności. (Galien)
  7. Księżyc jest Światłem wskazującym. Jego działanie jest szybkie. Wnioski prognostyczne należy wyciągać z pozycji Księżyca wobec znaków Zodiaku i z jego relacji wobec planet (tradycja grecka).
  8. Księżyc jest Światłem najbliższym Ziemi i dlatego wywiera wpływ widoczny (wyraźny) na wszystkie sprawy i rzeczy ziemskie. (Ptolemeusz)
  9. Księżyc wywiera największy wpływ na świat podniebny wtedy, gdy znajduje się w opozycji do Słońca., gdy jego tarcza jest całkowicie oświetlona; a także gdy znajduje się w koniunkcji ze Słońcem.
  10. Księżyc przyrastający powoduje przyrastanie wszystkich spraw i rzeczy, zarówno dobrych, jak maleficznych. Księżyc ubywający umniejsza wszystko, zarówno dobre jak i złe. (Scroffa)
  11. Księżyc wywiera największy wpływ, gdy zajmuje opozycję do Słońca; kiedy jego dysk jest całkowicie oświetlony działa jakby posiadał wspaniałą naturę Słońca, poprzez odbicie. Należy zwrócić uwagę na to, że Księżyc, tak jak Wenus, jest silniejszy, gdy znajduje się pod horyzontem, a nie nad horyzontem. (Fludd).
  12. Konfiguracja Księżyc z planetami tworzy zasadnicze motywy aktywności fizycznej i moralnej. Jeśli planety są silne, to wpływ Księżyc staje się wyjątkowo znaczący. Przeciwnie, jeśli planety są osłabione, to wpływ Księżyc staje się osłabiony i nie przynosi profitu. (Ptolemeusz).
  13. Dla większości ludzi, zwłaszcza ludzi prymitywnych, przybywanie i ubywanie Księżyc wywiera niewątpliwie decydujący wpływ na okoliczności i wydarzenia ich życia. (Albumassar)
  14. Czwartego dnia przed nowiem Księżyca i podczas 4-tej doby po nowiu Księżyca należy powstrzymywać się od znaczącego działania, gdyż jest to czas, gdy duszę napełnia smutek i żałość. Mówią, że tego dnia Furie przechadzają się poszukując zemsty i sposobu, aby wyładować swój gniew. (Hezjod)
  15. Od 4 do 7 doby po nowiu to czas sakralny. Od 8 do 9 doby to dni szczęśliwe, jak również od 11 do 12 doby. 12 doba jest nawet szczęśliwsza od poprzedniej. Należy dokonywać zasiewów w 13 dobie księżycowej. Doba 20-ta jest szczęśliwa. (Hezjod)
  16. Wpływ Księżyca w natywniku jest wzmocniony, jeśli urodzenie nastąpiło w nocy. Wpływ ten jest zmniejszony, jeśli Słońce już wzeszło lub wschodzi. (Vahara Mihra)
  17. Narody germańskie twierdza, że Nowy Księżyc (Nów) i Pełny Księżyc (Pełnia, Purnima) to czas przychylny do załatwiania spraw publicznych i wówczas można zwracać się z prośbami do Bogów. (Tacyt)
  18. Jesteśmy w stanie zrozumieć sprawy wyższe tylko za pośrednictwem Księżyca. Dlatego też, jeśli chcemy korzystać z mocy jakiejś gwiazdy lub planety, to powinniśmy wybierać kamienie i zioła takie i wówczas, gdy Księżyc przyjaźnie na nie spogląda (Cornelius Agrippa).
  19. Grecy nie zakładali miast, nie rozpoczynali budowania, nie przystępowali do walki, nie zawierali związków, dopóki nie poradzili się wyroczni, która szczególnie wyróżniała relację Księżyca i Słońca (Lukian).
  20. W I kwadrze Księżyc jest ciepły i wilgotny, w II - ciepły i suchy, w III - zimny i suchy, w IV - zimny i wilgotny (Arnaud de Villeneuve).
  21. Zwracajcie uwagę na położenie Księżyca, gdy zasięgacie rady astrologa lub udzielacie rady jako astrolog; jak również, gdy rozpatrujecie sprawy Nieba i Ziemi. (L.M.)
  22. Poprzez profekcję Księżyca poznaje się sprawy, które poruszają serce, ciało i umysł, zarówno żale i radości, sukcesy i porażki, (Ptolemeusz).
  23. Znak, w którym Księżyc posadowiony jest w natywniku jest znakiem ASC w momencie poczęcia. Znak, w którym Księżyc jest posadowiony w momencie wspomnianego poczęcia, a jeszcze bardziej znak będący w opozycji do tegoż, będą znakiem ASC w natywniku. (Ptolemeusz)
  24. Węzeł wstępujący (Głowa Smoka) jest beneficzny razem z planetami beneficznymi (Jowisz, Wenus) i maleficzny z planetami maleficznymi (Mars, Saturn). Wzmacnia on dobre i maleficzne wplywy Nieba. (Robert Fludd).
  25. Węzeł zstępujący (Ogon Smoka) ma naturę przeciwną (por. p. 24.): jest maleficzny z Wenus i Jowiszem, ponieważ umniejsza dobre wpływy; jest beneficzny z Saturnem i Marsem, ponieważ umniejsza ich wpływy (Robert Fludd).
  26. Podobnie jak planety, Węzły maja swoje wywyższenie: WW w 3 stop. Bliźniąt, WZ w 3 stop. Strzelca. Upadek WW jest w 3 stop. Strzelca, upadek WZ w 3 stop. Bliźniąt (Robert Fludd)
  27. Słońce i Księżyc zarządzają każdą z dwóch połówek Znaku. W znakach nieparzystych pierwsza połowa jest pod władztwem Słóńca, druga pod władztwem Księżyca. W znakach parzystych pierwsza połowa jest Księżyca, druga Słońca (Vahara Mihira).
  28. Słońce włada Wschodem, Księżyc włada Zachodem. (Vahara Mihira)
  29. Księżyc, Słońce i Jowisz władając wywierają przemożny wpływ na dobro i spokój duszy. Merkury i Wenus władają emocjami i namiętnościami. Saturn i Mars władają ciemną stroną żywota i smutkiem. (Vahara Mihira)
  30. Księżyc sygnifikuje aspekt macierzysty właściciela horoskopu. Na planie fizycznym przejawia się jako kontrakt pomiędzy Ziemią a właścicielem horoskopu. W kontrakcie tym pozycja Księżyca oznacza zobowiązania, jakie Ziemia bierze na siebie w relacjach z właścicielem horoskopu, a także na sposób i tryb realizacji tych zobowiązań. Dlatego wszelkie zażalenia i pretensje ze strony właściciela horoskopu odnośnie warunków ziemskiego bytowania należy rozpatrywać, biorąc pod uwagę pozycję Księżyca, jego relację do Zodiaku, Słońca, planet i Gwiazd, a także jego posadowienie w natywniku.

Zgodnie z kontraktem, Ziemia dostarczać będzie właścicielowi horoskopu odpowiednich sytuacji, dóbr i trosk. Pamiętać przy tym należy, że Księżyc sygnifikuje znaczące postaci żeńskiego aspektu rzeczywistości, a więc macierz-matkę, ojczyznę, żonę ( w horoskopie mężczyzny), matkę dzieci. Wynikają stąd implikacje filozoficzne i psychiczne, gdyż należy odpowiedzieć na pytanie: kogo sygnifikuje Księżyc w horoskopie kobiety? Przede wszystkim, istotną więź z Ziemią i sposób realizacji tej więzi. Następnie rodzinę, którą kobieta tworzy w komunikacji ze Słońcem i/lub innym sygnifikatorem. W rodzinie kobieta jest skarbem tego domu (I-Ching). Następnie wpływ, jaki wywiera kobieta (poprzez swój Księżyc) na społeczność rodzinną. Księżyc w horoskopie mężczyzny oznacza też rodzaj i tryb obowiązków wobec Ziemi, kobiety i rodziny. Aspekty Słońca i Księżyca w horoskopie mężczyzny oraz aspekty Księżyca i Słońca w horoskopie kobiety decydują o ustawieniu Świateł na ziemskiej scenie żywota właściciela horoskopu. Wzajemne aspekty w horoskopie porównawczym decydują o treści, sposobie i trybie realizacji związku.


Żródło

  • Wykład Mistrza Swami Paramahansa Lalitamohan Babaji G.K. - TYLMANOWA 1989