Kumbhaka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
(uzupeł.)
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Kumbhaka''' - od kumbhan, "dzban", "naczynie", kumbhaka to "podobny do naczynia, dzbanu", zatrzymanie oddechu w praktykach jogi znanych jako [[pranajama]]. Kumbhaka obdarza długowiecznością, ale powinna być praktykowana bardzo stopniowo. Poprzez regulowanie oddychania (prāṇāyāma) lub absolutne jego [oddychania] zatrzymanie (kevalakumbhaka), które jest jednym ze stopni jogi, sprawiamy, że umysł staje się podatny na kierowanie nim.  
'''Kumbhaka''' - od kumbhan, "dzban", "naczynie", kumbhaka to "podobny do naczynia, dzbanu", zatrzymanie oddechu w praktykach jogi znanych jako [[pranajama]]. Kumbhaka obdarza długowiecznością, ale powinna być praktykowana bardzo stopniowo. Poprzez regulowanie oddychania (prāṇāyāma) lub absolutne jego [oddychania] zatrzymanie (kevalakumbhaka), które jest jednym ze stopni jogi, sprawiamy, że umysł staje się podatny na kierowanie nim.  


'''Kumbhaka''' służy do doskonalenia panowania nad strumieniami energii [[prana]] i [[apana]] oraz [[samana]], [[udana]] oraz [[wjana]]. Istnieją generalnie cztery rodzaje kumbhaka, dzielone na trzy procesy sahita i jeden proces kewala. Wstrzymywanie oddechu to jeden z najbardziej bezpośrednich sposobów wywoływania zmian w świadomości wykorzystywany od tysiącleci w jodze oraz w wielu innych tradycjach duchowości i mistyki na całym świecie. Termin kumbhaka oznacza kontrolę oddechu, wstrzymanie oddechu, napełnienie naczynia, napełnienie dzbana z wodą. W czasie kumbhaka ciało napełnia się  i nasyca energią życiową (waju-prana), która zostaje zachowana tak jak naczynie (kumbhan) zachowuje płyn.  
'''Kumbhaka''' służy do doskonalenia panowania nad strumieniami energii [[prana]] i [[apana]] oraz [[samana]], [[udana]] oraz [[wjana]]. Istnieją generalnie cztery rodzaje kumbhaka, dzielone na trzy procesy sahita (wspólne z wdechem i wydechem) i jeden proces kewala (oddzielny od wdechu i wydechu). Wstrzymywanie oddechu to jeden z najbardziej bezpośrednich sposobów wywoływania zmian w świadomości wykorzystywany od tysiącleci w jodze oraz w wielu innych tradycjach duchowości i mistyki na całym świecie. Termin kumbhaka oznacza kontrolę oddechu, wstrzymanie oddechu, napełnienie naczynia, napełnienie dzbana z wodą. W czasie kumbhaka ciało napełnia się  i nasyca energią życiową (waju-prana), która zostaje zachowana tak jak naczynie (kumbhan) zachowuje płyn. Kumbhaka wzmaga przepływ pranah i kundalini w centralnym kanale suszumna ku górze.  


'''Abhyantara Kumbhaka - Zatrzymanie  powietrza po wdechu'''   
'''Abhyantara Kumbhaka - Zatrzymanie  powietrza po wdechu'''   

Wersja z 20:12, 1 mar 2012

Kumbhaka - od kumbhan, "dzban", "naczynie", kumbhaka to "podobny do naczynia, dzbanu", zatrzymanie oddechu w praktykach jogi znanych jako pranajama. Kumbhaka obdarza długowiecznością, ale powinna być praktykowana bardzo stopniowo. Poprzez regulowanie oddychania (prāṇāyāma) lub absolutne jego [oddychania] zatrzymanie (kevalakumbhaka), które jest jednym ze stopni jogi, sprawiamy, że umysł staje się podatny na kierowanie nim.

Kumbhaka służy do doskonalenia panowania nad strumieniami energii prana i apana oraz samana, udana oraz wjana. Istnieją generalnie cztery rodzaje kumbhaka, dzielone na trzy procesy sahita (wspólne z wdechem i wydechem) i jeden proces kewala (oddzielny od wdechu i wydechu). Wstrzymywanie oddechu to jeden z najbardziej bezpośrednich sposobów wywoływania zmian w świadomości wykorzystywany od tysiącleci w jodze oraz w wielu innych tradycjach duchowości i mistyki na całym świecie. Termin kumbhaka oznacza kontrolę oddechu, wstrzymanie oddechu, napełnienie naczynia, napełnienie dzbana z wodą. W czasie kumbhaka ciało napełnia się i nasyca energią życiową (waju-prana), która zostaje zachowana tak jak naczynie (kumbhan) zachowuje płyn. Kumbhaka wzmaga przepływ pranah i kundalini w centralnym kanale suszumna ku górze.

Abhyantara Kumbhaka - Zatrzymanie powietrza po wdechu

Abhyantara Kumbhaka jest świadomym zatrzymaniem powietrza po wdechu. W czasie tego etapu, zatrzymujemy strumień powietrza, kiedy płuca już są pełne. Czas zatrzymania oddechu może być różny w zależności od techniki konkretnej pranayamy, ale zawsze należy pamiętać, żeby na siłę nie utrzymywać powietrza. Nie chcemy mieć wrażenia, że się dusimy, bo trudno potem zapanować nad wydechem. W czasie Abhyantara Kumbhaka można wykonywać mula bandham.

Bahya Kumbhaka - Zatrzymanie powietrza po wydechu

W czasie bahya kumbhaka wstrzymujemy oddech po wydechu. Cały czas staramy się trwać swobodnie, bez napięcia, bez uczucia, że brakuje powietrza. Jak tylko brak powietrza zacznie wywoływać napięcie, należy przejść do Puraki (wdechu). W czasie Bahya kumbhaki można robić mula bandham i uddiyana bandham.

Kewala Kumbhaka - Zatrzymanie samoistne, ustanie oddychania

Istnieją dwa rodzaje Kumbhaka: Sahita i Kewala (kevala). To, które jest połączone z wdychaniem i wydychaniem nazywa się Sahita. To, które jest tego pozbawione nazywa się Kevala. Kiedy osiągniesz biegłość w Sahita Kumbhaka, możesz próbować Kevala. We właściwym czasie praktyki Kumbhaka utrzyma się bez wdychania i wydychania. Utrzymywanie Kevala kumbhaka przez dłuższy okres czasu oznacza aktywność daiwa pranah, boskiej, duchowej energii życia. Boska czy anielska daiwa prana, jeśli się aktywizuje, jest oznaką duchowego przebudzenia, oświecenia i połączenia człowieka z bóstwami, z dewami oraz z bogiem czyli Brahmanem.