Nijoga: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "'''Nijoga''' (Sanskryt: नियोग) to starożytny zwyczaj w hinduskiej tradycji w którym kobieta (której mąż jest albo niezdolny do poczęcia dziecka, albo zma...")
 
 
Linia 9: Linia 9:
 
W nijodze ciała były smarowane [[ghi]] (tak żeby pożądanie nie mogło zakorzenić się w umysłach uczestników ale by mógło nastąpić poczęcie dziecka).  
 
W nijodze ciała były smarowane [[ghi]] (tak żeby pożądanie nie mogło zakorzenić się w umysłach uczestników ale by mógło nastąpić poczęcie dziecka).  
  
 +
Epos ''[[Mahabharata]]'' opisuje jeden przykład nijogi. Królowa [[Satjawati]] zmusza swego syna oraz mędrca [[Wjasa|Wjasę]] do wykonania nijogi z wdowami swego syna [[Wićitrawirja]]. Wdowy [[Ambika (Mahabharata)|Ambika]] i [[Ambalika]] oraz jedna z ich służących rodzą odpowiednio [[Dhritarasztra]], [[Pandu]] i [[Vidura]]. W [[Manusmṛti]], nijoga jest opisana w IX.59-63, ale praktyka ta jest także zakazana w IX.64-68. Tekst ten (IX.167) opisuje dziecko urodzone przez nijogę jako ''kszetraja'' dziecko męża-żony.
  
==W Mahabharacie==
+
Nijoga jest głównym motywem filmu ''Anahat'' wyreżyserowanego przez Amola Palekara. Został on wystawiony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Indiach w 2003 roku. Kolejnym filmem w którym nijoga jest głównym motywem jest Eklavya: Królewska Straż. Główny bohater grany przez Amitabha Bachchana jest rozdarty pomiędzy swym obowiązkiem, a emocjami do swych dzieci poczętych przez praktykę nijogi. Motyw jest także ukazany w filmie Oonch Neech Beech z 1989 roku, gdzie postać grana przez Kulbhushana Kharbanda, sanjasin dostaje polecenie od swego nauczyciela by wykonać nijogę.
Epos ''[[Mahabharata]]'' opisuje jeden przykład nijogi. Królowa [[Satjawati]] zmusza swego syna oraz mędrca [[Wjasa|Wjasę]] do wykonania nijogi z wdowami swego syna [[Wićitrawirja]]. Wdowy [[Ambika (Mahabharata)|Ambika]] i [[Ambalika]] oraaz jedna z ich służących rodzą odpowiednio [[Dhritarasztra]], [[Pandu]] i [[Vidura]].<ref>Candrabalī Tripāṭhī, ''The Evolution of Ideals of Womenhood in Indian Society'', https://books.google.com/books?id=lptUQEU1GWcC&pg=PA140, Gyan Books, 1 Stycznia 2005, isbn=978-81-7835-425-5, str. 140</ref>
 
 
 
==Nijoga w Manusmṛti==
 
W [[Manusmṛti]], nijoga jest opisana w IX.59-63, ale praktyka ta jest także zakazana w IX.64-68. Tekst ten (IX.167) opisuje dziecko urodzone przez nijogę jako ''kszetraja'' dziecko męża-żony.<ref>George Bühler, ''The Laws of Manu'', Sacred Books of the East 1886, księga 25, rozdział IX, http://www.sacred-texts.com/hin/manu/manu09.htm</ref>
 
 
 
==Wpływ na kulturę i sztukę==
 
Nijoga jest głównym motywem filmu ''Anahat'' wyreżyserowanego przez Amola Palekara. Został on wystawiony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Indiach w 2003 roku.
 
 
 
Kolejnym filmem w którym nijoga jest głównym motywem jest Eklavya: Królewska Straż. Główny bohater grany przez Amitabha Bachchana jest rozdarty pomiędzy swym obowiązkiem, a emocjami do swych dzieci poczętych przez praktykę nijogi.
 
 
 
MMotyw jest także ukazany w filmie Oonch Neech Beech z 1989 roku, gdzie postać grana przez Kulbhushana Kharbanda, sanjasin dostaje polecenie od swego nauczyciela by wykonać nijogę.
 
 
 
==Przypisy==
 
  
  
 
[[Category:Hasło]]
 
[[Category:Hasło]]

Aktualna wersja na dzień 12:57, 20 lut 2017

Nijoga (Sanskryt: नियोग) to starożytny zwyczaj w hinduskiej tradycji w którym kobieta (której mąż jest albo niezdolny do poczęcia dziecka, albo zmarł bezdzietnie) prosi i wyznacza osobę, które pomoże jej w poczęciu dziecka. Zgodnie z tą hinduską tradycją mężczyzna, który zostanie do tego wyznaczony musi być osobą godną czci. Istniało wiele zastrzeżeń związanych z tym procesem, a mianowicie:

  1. Kobieta zgadza się na to tylko po to, aby w sposób prawy zajść ciążę, nie dla przyjemności.
  2. Dziecko urodzone w ten sposób zostaje uznane za dziecką męża i żony, nie zaś wyznaczonego mężczyzny.
  3. Wyznaczony mężczyzna nie może szukać rodzicielskiego związku lub przywiązywać się do dziecka w przyszłości.
  4. Aby uniknąć nadużyć, mężczyzna mógł w swym życiu zostać wyznaczony do tego procesu tylko trzy razy.
  5. Ten akt będzie postrzegany jako dharmiczny i podczas jego wykonywania, mężczyzna i kobieta będą mieć tylko Dharmę w swych umysłach, nie zaś namiętność lub lubieżność. Mężczyzna uczyni to jako pomoc kobiecie w imię Boga, podczas gdy kobieta zaakceptuje to tylko po to, aby urodzić dziecko sobie i swemu mężowi.

W nijodze ciała były smarowane ghi (tak żeby pożądanie nie mogło zakorzenić się w umysłach uczestników ale by mógło nastąpić poczęcie dziecka).

Epos Mahabharata opisuje jeden przykład nijogi. Królowa Satjawati zmusza swego syna oraz mędrca Wjasę do wykonania nijogi z wdowami swego syna Wićitrawirja. Wdowy Ambika i Ambalika oraz jedna z ich służących rodzą odpowiednio Dhritarasztra, Pandu i Vidura. W Manusmṛti, nijoga jest opisana w IX.59-63, ale praktyka ta jest także zakazana w IX.64-68. Tekst ten (IX.167) opisuje dziecko urodzone przez nijogę jako kszetraja dziecko męża-żony.

Nijoga jest głównym motywem filmu Anahat wyreżyserowanego przez Amola Palekara. Został on wystawiony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Indiach w 2003 roku. Kolejnym filmem w którym nijoga jest głównym motywem jest Eklavya: Królewska Straż. Główny bohater grany przez Amitabha Bachchana jest rozdarty pomiędzy swym obowiązkiem, a emocjami do swych dzieci poczętych przez praktykę nijogi. Motyw jest także ukazany w filmie Oonch Neech Beech z 1989 roku, gdzie postać grana przez Kulbhushana Kharbanda, sanjasin dostaje polecenie od swego nauczyciela by wykonać nijogę.