O Przezwyciężaniu Samotności: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 32: Linia 32:
  
  
Himalaya Swami L.M.
+
Himalaya Swami
 
[[Category:Przekazy Mistrza Himalaya]]
 
[[Category:Przekazy Mistrza Himalaya]]

Wersja z 13:16, 28 cze 2010

Tysiące ludzi, więcej, miliony ludzi we współczesnym świecie zastanawia się jak przezwyciężyć silne poczucie wyobcowania, osamotnienia czy izolacji. Jak pokonać samotność, otworzyć Serce, aby znaleźć nowych Przyjaciół, a także nową Miłość w Życiu. Samotność ma jednak wiele przyczyn i trzeba dobrze rozeznać, jakie one są w życiu każdego człowieka z osobna, gdyż od tego, co jest powodem samotności zależy dobranie skutecznych metod jej przezwyciężania. Najczęściej przyczyną samotności i wyobcowania w życiu są rozmaite urazy, zawody i rozczarowania, jakie człowiek przeszedł. Jednak równie częstym powodem samotności są twórcze natchnienia, które artystycznym duszom nakazują wyłączenie się z życia towarzyskiego i miłosnych związków. Inspiracje duchowe, albo silne zaprogramowanie dogmatami religijnymi też bywa przyczyną patologicznej samotności w ludzkim życiu. Kompleksy z dzieciństwa, poczucie bezwartościowości i nie nadawania się do roli kobiety, mężczyzny czy matki lub ojca, także bywa przyczyną samotności. Czasem jest to też jakaś dolegliwość uciążliwa dla osoby i jej otoczenia jak narośl na ciele, przykry zapach potu, niedosłyszenie czy inne. Najbardziej sensacyjna jest bodaj samotność obarczona tak zwanymi klątwami nałożona przez osoby silne psychicznie i emocjonalnie, poczucie presji od sił i istot obcych, które też zmuszają do izolacji od ludzi i świata. Osamotnienie często bywa przyczyną depresji, apatii oraz skłonności do prób samobójczych.


Kwiatuszek.png


Musimy zrozumieć, że życiowa samotność, brak przyjaźni i miłości w życiu jest możliwa do przezwyciężenia, chociaż wymaga oprócz dobrej woli osoby osamotnionej także pewnego nakładu sił i środków, a nade wszystko własnego wysiłku w terapii, w pracy nad sobą dla dokonania przemiany niekorzystnych życiowych schematów i odnalezienia się wśród ludzi. Lęk przed byciem osobą oszukiwaną, wykorzystywaną często jest psychiczną przyczyną osamotnienia. Z tego powodu ludzie boją się nawiązywać nowe związki i przyjaźnie, jednak sam fakt istnienia tegoż lęku jest paradoksalnie siłą przyciągającą do nas to, czego się obawiamy, czyli osób nieodpowiednich. Uleczenie duszy z silnych lęków powoduje, że wyłączamy mechanizmy ściągania pecha i wchodzenia w niewłaściwe i nieszczere relacje z innymi ludźmi, a rozpoznawanie niegodziwców pozwoli nam trzeźwo oceniać sytuację oraz wybierać dla tworzenia przyjaźni i związków miłości bardziej odpowiednie osoby, o dobrych cechach charakteru jak szczerość i wierność.


Kwiatuszek.png


Akceptowanie i tolerowanie innych ludzi, jakimi oni są oraz nie odrzucanie człowieka za to, co robi i czym jest, ale postawa dialogu o pozytywnej zmianie i przemianie raniących nas cech jego charakteru jest bardzo dobrą płaszczyzną do szukania porozumienia i tworzenia z ludźmi coraz lepszych, właściwych związków i relacji. My wiemy, że wielu ludziom trudno uwierzyć w możliwość zmiany życia na lepsze, czy znalezienia sobie nowych bliskich w miejsce tych, których utracili. Niektórzy też, jak osoby wychowane bez rodziny, albo w patologicznych kato-pijackich rodzinach, gdzie były dręczone czy gwałcone, nie wiedzą zupełnie, co to jest przyjaźń czy miłość i muszą tego po prostu zostać nauczone przez pokazanie twórczych, budujących, pozytywnych przykładów, a nasze terapie w grupach zajęciowych i rozmowy bardzo to ułatwiają i bardzo w tym procesie pomagają. Człowiek może być w życiu kochanym i szczęśliwym, człowiek ma prawo do miłości i przyjaźni i do tworzenia swojego życia w nowym duchu, jeśli życie dotychczasowe uległo rozkładowi. Zawsze jest czas i istnieją możliwości zbudowania nowych więzi międzyludzkich, więzi i relacji znacznie lepszych i piękniejszych niż te, które istniały dotychczas.


Kwiatuszek.png


Usunięcie tego, czym odpychamy i ranimy innych też bywa bardzo ważne i czasem wymaga szczególnej terapii, aby inni akceptowali nas takimi, jacy jesteśmy, także z wadami, czasem fizycznymi, które rodzą nam stres o nasz wygląd, czy odrzucenie. Stres w obcowaniu z innymi ludźmi bywa niestety bardzo trudną przeszkodą do pokonania i jest wielkim wyzwaniem do zrealizowania. Człowiek nie musi sobie odmawiać ani prawa do miłości, ani też prawa do przyjaźni z powodu możliwego do pojawienia się stresu czy lęku w obcowaniu towarzyskim czy przyjacielskim z innymi ludźmi. Rozmaite fobie lękowe czy awersje doskonale się leczą, zarówno z pomocą ziół regulacyjnych i równoważących cały organizm jak i z pomocą procesów pogłębionej psychoanalizy, zrozumienia i racjonalizacji istniejących w ludziach bloków, zahamowań, strachów czy wstrętów. Oczywiście osoby bardzo silnie skrzywdzone poprzez gwałt czy przemoc muszą zwykle włożyć więcej pracy i zaangażowania w terapię niż osoby, które się tylko obraziły na cały świat z powodu jakiś niepowodzeń.


Kwiatuszek.png


Istotną, wartą uwagi grupą osób samotnych jest istnienie ludzi o anielskiej naturze, ludzi uduchowionych, którzy z racji kompletnej inności psycho-fizycznej są jak gdyby nie z tego świata i trudno im stworzyć związki miłosne czy przyjacielskie z członkami zwyczajnej ludzkości, jednak tworzą je dobrze pomiędzy sobą, o ile odnajdą jakąś bliźniaczą, odmienną od ludzkości, naturę przeciwnej płci dla miłości czy wspólnotę anielskich dusz dla przyjaźni. Mówimy tutaj o stosunkowo dużej, 10-15% grupie całego społeczeństwa, chociaż jej węższy krąg to dokładnie 1/16 ludzkości. Ci ludzie anielscy, jak ich nazywa współczesna psychosynteza, szukają swego szczęścia i miejsca w klasztorach, górskich samotniach lub w hermetycznych grupach religijnych czy eko-społecznych, a szczęście odnajdują, gdy trafią na ludzi aniołów sobie podobnych. Można odnieść wrażenie, że są to anioły wcielone w ludzkie ciało i kierują się innymi wzniosłymi ideami o duchowym czy altruistycznym charakterze. Charaktery te są wychowane z naturalną odmiennością i widać to już od dzieciństwa, że nie należą do swojej rodziny, nie pasują do klasy, szkoły czy uczelni, a jeśli są artystami czy naukowcami to ich wzniosła i dalekosiężna myśl bywa zupełnie nierozumiala przez ogół społeczeństwa. Przypominają naturę postaci takich, jak znany w kulturze europejskiej Święty Franciszek z Asyżu, żyjący i nauczający zupełnie na przekór ustalonemu establishmentowi oficjalnej religii!


Kwiatuszek.png


Anielskim ludziom dla terapii przezwyciężania samotności zawsze radzimy poszukania jakiejś wzniosłej komuny, wspólnoty religijnej, w której będą się na pewno lepiej realizować, a i łatwiej znajdą pokrewne, bliskie dusze, z którymi stworzą miłość lub przyjaźń w swoim życiu. Większość ludzi cierpi jednak samotność z powodu urazów, frustracji, rozczarowań. Zawiedli się na ludziach i nie widzą się w związkach bliskich trzeciego stopnia. Grupy terapeutyczne podobnie jak i hermetyczne grupy ludzkiej awangardy, czyli małe mniejszościowe wspólnoty duchowo-religijne, kładą wielki nacisk na terapię relacji i związków międzyludzkich, na usunięcie i przetworzenie tego, co uniemożliwia człowiekowi znajdowanie przyjaźni czy szczęśliwej miłości. Dłuższe uczestnictwo w grupie terapeutycznej może pomóc Ci przełamać pierwsze lody i nauczyć się wcale niełatwej sztuki tworzenia międzyludzkich, czystych i dobrych więzi, inicjowania i podtrzymywania przyjaźni. Jest to szczególnie ważne też dla osób z defektem schizofrenicznym, które bardzo trudno socjalizują i źle funkcjonują wśród ludzi, aby oswoić się z możliwością obcowania z ludźmi i powrotu z „psychotycznego wygnania” i izolacji. Grupy psychosyntezy i twórczej psychoedukacji zapraszają wszystkich zainteresowanych do swych ośrodków na zajęcia, treningi i wczasy, a pamiętajmy, że każde życie można zmienić na lepsze!


Himalaya Swami