Sadguru: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
(Nowa strona: '''Sadguru''' - pisane także jako Satguru ( Sanskryt सदगुरू )- oznacza w hinduizmie, jodze czy tantrze nauczyciela czy zrealizowanego mistrza , prawdziwego przewodnika lub ...)
 
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Sadguru''' - pisane także jako Satguru ( Sanskryt सदगुरू )- oznacza w hinduizmie, jodze czy tantrze nauczyciela czy zrealizowanego mistrza , prawdziwego przewodnika lub zasadniczego mistrza, w sensie bycia podstawą dla innych Guru. Sadguru to autentyczny duchowy przewodnik, często nauczajacy poprzez wewnętrzny przekaz. W zasadzie, terminy Guru i Sadguru pokrywają się, jednak zwrot Sadguru podkreśla prawdziwość czy autentyczność jakiegoś mistrza. Zwykle dowodem wiarygodności jest powszechne uznanie sukcesyjnej linii mistrzów jakiejś szkoły lub publiczne świadectwo o realizacji oświecenia z ust innych uznanych już w tej mierze autorytetów. Nauki osoby uchodzącej za Guru czy szczególnie Sadguru, muszą być w ogólnym zarysie zgodne z ustalonymi kanonami świętych pism.  
'''Sadguru''' - w sanskrycie सदगुरू pisane także w podobnym sensie jako [[Satguru]] (Mistrz Prawdy) - oznacza w hinduizmie, jodze czy tantrze nauczyciela czy zrealizowanego mistrza, prawdziwego przewodnika lub zasadniczego mistrza, w sensie bycia podstawą dla innych [[Guru]]. Sadguru to autentyczny duchowy przewodnik, często nauczający poprzez wewnętrzny przekaz.  


[[Category:Hasło]]
W zasadzie, terminy Guru i Sadguru pokrywają się, jednak zwrot Sadguru podkreśla prawdziwość czy autentyczność jakiegoś mistrza. Zwykle dowodem wiarygodności jest powszechne uznanie sukcesyjnej linii mistrzów jakiejś szkoły lub publiczne świadectwo o realizacji oświecenia z ust innych uznanych już w tej mierze autorytetów. Nauki osoby uchodzącej za [[Guru]] czy szczególnie Sadguru, muszą być w ogólnym zarysie zgodne z ustalonymi kanonami świętych pism, tekstami takimi jak [[Bhagawad Gita]], [[Purany]] czy [[Guru Gita]]. Sadguru czci też swoich mistrzów którzy go uczyli i uprawomocnili do duchowego nauczania i roli jaką pełni. Samorodek nie mający Guru nie ma prawa do tytułów takich jak [[Swami]], [[Baba]], [[Guru]], [[Siddha]], Sadguru, [[Awadhuta]] czy [[Awatara]].
 
Indyjskie tradycje mistyczne nie uznają przekazów od astralnych duchów, zatem eliminują pseudo-ezoteryczne wariacje pochodzące z astralnych opętań przez demony, złe duchy czy niższe rodzaje astralnych bytów. Prawdziwe duchowe przekazy rodzą się bowiem z praktyki z konkretnym mistrzem i [[dewa|dewą]], a ich wiarygodność jest badana przez żyjącego mistrza nauczyciela, aż posłannik osiągnie wymagany poziom merytoryczny przekazywanych treści.
 
[[Category:Hasło]][[Category:Laja Joga]]

Aktualna wersja na dzień 13:11, 9 sty 2017

Sadguru - w sanskrycie सदगुरू pisane także w podobnym sensie jako Satguru (Mistrz Prawdy) - oznacza w hinduizmie, jodze czy tantrze nauczyciela czy zrealizowanego mistrza, prawdziwego przewodnika lub zasadniczego mistrza, w sensie bycia podstawą dla innych Guru. Sadguru to autentyczny duchowy przewodnik, często nauczający poprzez wewnętrzny przekaz.

W zasadzie, terminy Guru i Sadguru pokrywają się, jednak zwrot Sadguru podkreśla prawdziwość czy autentyczność jakiegoś mistrza. Zwykle dowodem wiarygodności jest powszechne uznanie sukcesyjnej linii mistrzów jakiejś szkoły lub publiczne świadectwo o realizacji oświecenia z ust innych uznanych już w tej mierze autorytetów. Nauki osoby uchodzącej za Guru czy szczególnie Sadguru, muszą być w ogólnym zarysie zgodne z ustalonymi kanonami świętych pism, tekstami takimi jak Bhagawad Gita, Purany czy Guru Gita. Sadguru czci też swoich mistrzów którzy go uczyli i uprawomocnili do duchowego nauczania i roli jaką pełni. Samorodek nie mający Guru nie ma prawa do tytułów takich jak Swami, Baba, Guru, Siddha, Sadguru, Awadhuta czy Awatara.

Indyjskie tradycje mistyczne nie uznają przekazów od astralnych duchów, zatem eliminują pseudo-ezoteryczne wariacje pochodzące z astralnych opętań przez demony, złe duchy czy niższe rodzaje astralnych bytów. Prawdziwe duchowe przekazy rodzą się bowiem z praktyki z konkretnym mistrzem i dewą, a ich wiarygodność jest badana przez żyjącego mistrza nauczyciela, aż posłannik osiągnie wymagany poziom merytoryczny przekazywanych treści.