Satsang

Z Himalaya-Wiki
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Satsang, Satsanga, Satsamga, Satsangga - w sanskrycie: सत्संग lub सत्सङ्ग - dosłownie "obcowanie z prawdą" (sat - "prawda';, "rzeczywistość", sanga - "towarzystwo", "wspólnota"), rodzaj praktyki duchowej w jodze i tantrze, także hinduizmie, zwłaszcza w tradycji adwaita wedanta, polegający na przebywaniu i spokojnym siedzeniu w obecności mistrza duchowego (guru), a także na aktywnym dialogu (pytaniach i odpowiedziach) z guru, często w połączeniu z sesjami medytacyjnymi prowadzonymi przez mistrza lub jego najstarszych stażem uczniów - sewaków.

Generalnie Satsanga to spotkanie dla głębszej duchowej edukacji, spotkanie dla asymilacji nauk duchowych czy ezoterycznych przekazywanych przez mistrza duchowego, gdzie uczniowie wsłuchują się głębiej w nauki płynące od mistrza, słuchają jego słów nauki, wchłaniają udzielane nauki, przyswajają dharmę jaka jest głoszona, asymilują duchową czy ezoteryczną wiedzę z pogłębionym rozumieniem. Satsanga oznacza siedzenie w towarzystwie oświeconej duchowo osoby mistrza (świętego, guru), słuchanie i przyswajanie nauk jakich udziela, włącznie z objaśnieniami sanatana dharmy jakie wygłasza w odpowiedzi na pytania uczniów. To, czego się uczniowie nauczyli od guru na satsangach powinni także wnosić w swoje codzienne życie.