Skorpion

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 02:20, 14 mar 2023 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Skorpion''', Niedźwiadek (♏) - po łac. Scorpio, w sanskrycie: Vrścika – ósmy astrologiczny znak zodiaku. Znak ten jest przypisywany osobom urodzonym w czasie...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Skorpion, Niedźwiadek (♏) - po łac. Scorpio, w sanskrycie: Vrścika – ósmy astrologiczny znak zodiaku. Znak ten jest przypisywany osobom urodzonym w czasie obserwowania Słońca w tym znaku, to znaczy na odcinku ekliptyki pomiędzy 210° a 240° długości ekliptycznej. Wypada to między 22/23 października a 21/22 listopada – dokładne ramy czasowe zależą od rocznika. Czasem przyjmuje się umowne granice – według Evangeline Adams (1868–1932) był to okres między 24 października a 23 listopada, co miało miejsce w XIX wieku. Znak Skorpiona przypisuje się również osobom urodzonym w trakcie wschodzenia tego znaku. Dawniej używane polskie określenie skorpiona to „Niedźwiadek”.

Skorpion kojarzony był z pierwotną wodą i z pierwotnym źródłem narodzin oraz z piekłem i śmiercią, bardziej ze śmiecią mistyczną. Znak pochodzi z tradycji astrologii chaldejskiej Babilonii. W 46 roku p.e.ch., po reformie kalendarza przez Juliusza Cezara okres jego panowania został podzielony na rzecz znaku Wagi. Według nauk astrologicznych Skorpion przebywa pod wpływem planety Mars, która włada tym znakiem zodiaku. Związek z bogiem piekieł umacniał się poprzez pozycje Antaresa (Gwiazdy Duchów i kontrrewolucji) na południowym krańcu Drogi Mlecznej. Kabaliści łączą go z XIII arkanem Tarota, Śmiercią.

Należy do znaku trygonu wodnego i jest nocnym domem planety Mars. Wiążą się z nim mity gdzie występuje Izyda, Artemida, Orion i Herkules oraz bohaterowie astralni Wężownik i Faeton. Pięć tysięcy lat temu znak Skorpiona rozpoznawany jest już przez dawną cywilizację Sumerów. Już wtedy jest to Gir-Tab (Skorpion). Historia Skorpiona jest ściśle związana z historią Oriona. Orion jest mitycznym potężnym myśliwym. Stał się tak pewny siebie, że ogłosił, iż jest w stanie zabić wszystkie zwierzęta na Ziemi. W mitologii greckiej Skorpion był tym, który zabił Oriona. Według jednej z legend bogini Gaja wysłała Skorpiona po tym, jak Orion próbował poderwać i posiąść Artemidę, grecką boginię przyrody i łowiectwa. Inna mówi, że to Matka Ziemia wysłała Skorpiona, by upokorzyć Oriona, gdyż ten przechwalał się, że potrafi zabić każdą dziką bestię. Walka trwała bardzo długo, w końcu Orion zmęczył się i zasnął, a wtedy Skorpion śmiertelnie go użądlił. Przyczyną upadku Oriona była jego pycha, a Skorpion był mscicielem w słusznej sprawie. Pojedynek Skorpiona z Orionem był na tyle widowiskowy, że oglądający go sam Zeus z Olimpu postanowił walczących umieścić na niebie wśród gwiazd. Orion został umieszczony niemal naprzeciwko Skorpiona, swojego przeciwnika. Orion wschodzi tylko wtedy, gdy Skorpion już zajdzie, a kiedy Skorpion wschodzi, Orion znika za horyzontem. Grecy uważali, że konstelacja Skorpiona składa się z dwóch części: kleszczy i ciała.

Kamienie lecznicze dla Skorpiona: obsydian, jaspis, hematyt, agat, ametyst.

Numerologicznie, liczbową wibracją znaku Skorpiona jest (8) Ósemka.