Szatkarman: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 9: Linia 9:
4. '''Nauli Kriya (Laukiki)''' - napinanie mięśni prostych brzucha, raz z jednej raz z drugiej strony po uprzednim wykonaniu [[Uddiyana bandha|uddiyana bandhy]].
4. '''Nauli Kriya (Laukiki)''' - napinanie mięśni prostych brzucha, raz z jednej raz z drugiej strony po uprzednim wykonaniu [[Uddiyana bandha|uddiyana bandhy]].


5. '''Trataka''' - wpatrywanie się w płomień świecy, postać [[Guru|Guru]] a także, dla wzmocnienia koncentracji, w wyciągnięty przed siebie kciuk.
5. '''Trataka Kriya''' - wpatrywanie się w płomień świecy, postać [[Guru|Guru]] a także, dla wzmocnienia koncentracji, w wyciągnięty przed siebie kciuk.


6. '''Kapalabhati''' - wciąganie powietrza lewym nozdrzem - wypuszczanie prawym i na odwrót (Vama Krama), wciąganie wody przez nozdrza i wypuszczanie ustami ( Vyutkrama), wciąganie wody ustami i wypuszczanie przez nozdrza (Sitikrama).
6. '''Kapalabhati Kriya''' - wciąganie powietrza lewym nozdrzem - wypuszczanie prawym i na odwrót (Vama Krama), wciąganie wody przez nozdrza i wypuszczanie ustami ( Vyutkrama), wciąganie wody ustami i wypuszczanie przez nozdrza (Sitikrama).

Wersja z 14:46, 18 mar 2010

Szatkarman- poszóstne uzdatnienie; sześć ćwiczeń, zabiegów oczyszczających z Hatha Jogi, nazywane także Śodhana (Geranandasanhita). Praktykowane w tradycyjnych szkołach Hatha Jogi jako jedno z siedmiu praktyk (sadhan). Opisywane w Hatha Joga Pradipika a szerzej w Gerandasanhita. Sześć ćwiczeń, karmanów to:

1. Dhauti Kriya - obmywanie wewnętrzne (antardhauti), czyszczenie zębów (dantadhauti), oczyszczanie serca (hrddhauti), oczyszczanie odbytnicy i jelita grubego (mulaśodhana).

2. Basti (Vasti) Kriya - wodne, wykonywane w wodzie (jala basti) oraz suche, wykonywane na lądzie (sukshma basti).

3. Neti Kriya - oczyszczanie nosa.

4. Nauli Kriya (Laukiki) - napinanie mięśni prostych brzucha, raz z jednej raz z drugiej strony po uprzednim wykonaniu uddiyana bandhy.

5. Trataka Kriya - wpatrywanie się w płomień świecy, postać Guru a także, dla wzmocnienia koncentracji, w wyciągnięty przed siebie kciuk.

6. Kapalabhati Kriya - wciąganie powietrza lewym nozdrzem - wypuszczanie prawym i na odwrót (Vama Krama), wciąganie wody przez nozdrza i wypuszczanie ustami ( Vyutkrama), wciąganie wody ustami i wypuszczanie przez nozdrza (Sitikrama).