Uddhawagita: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Uddhawagita''' Uddhavagītā, lub inaczej '''Pieśń Uddhawy''' – jest to wedantyczna [[gita]] wzorowana na [[Bhagawadgita|Bhagawadgicie]], zawierająca dialog pomiędzy [[Kryszna|Kryszną]] i ryszim Uddhawą na temat [[joga|jogi]] i [[bhakti]].  
+
'''Uddhawagita''' Uddhavagītā, lub inaczej '''Pieśń Uddhawy''', zwana też '''Hamsagita''' – jest to wedantyczna [[gita]] wzorowana na [[Bhagawadgita|Bhagawadgicie]], zawierająca dialog pomiędzy [[Kryszna|Kryszną]] i ryszim Uddhawą na temat [[joga|jogi]] i [[bhakti]].  
  
 +
Chociaż Uddhavagita jest często publikowana osobno jako samodzielna praca, jest ona również widoczna w jedenastej pieśni [[Bhagawata Purana]], począwszy od wersetu 40 sekcja 6 do końca sekcji 29, zawierającej ponad 1000 „wierszy” i jest uważany za część właściwej literatury Puran.
 +
 +
Nazwa '''Uddhavagita''' i '''Hamsagita''' są używane zamienne, ale Hamsagita również wyraźnie oznacza (xi. 13-16) podzbiór Uddhavagity i samej Bhagavata Purany. Hamsagita (zwany także Uddhavagita), gdzie hamsa jest metaforą Paramahamsy, a także naturalnym nauczycielem łaski widocznym w naturze.
  
  

Aktualna wersja na dzień 07:30, 12 sie 2019

Uddhawagita Uddhavagītā, lub inaczej Pieśń Uddhawy, zwana też Hamsagita – jest to wedantyczna gita wzorowana na Bhagawadgicie, zawierająca dialog pomiędzy Kryszną i ryszim Uddhawą na temat jogi i bhakti.

Chociaż Uddhavagita jest często publikowana osobno jako samodzielna praca, jest ona również widoczna w jedenastej pieśni Bhagawata Purana, począwszy od wersetu 40 sekcja 6 do końca sekcji 29, zawierającej ponad 1000 „wierszy” i jest uważany za część właściwej literatury Puran.

Nazwa Uddhavagita i Hamsagita są używane zamienne, ale Hamsagita również wyraźnie oznacza (xi. 13-16) podzbiór Uddhavagity i samej Bhagavata Purany. Hamsagita (zwany także Uddhavagita), gdzie hamsa jest metaforą Paramahamsy, a także naturalnym nauczycielem łaski widocznym w naturze.


Link zewnętrzny

Portal i artykularnia Layah czyli strona poświęcona jodze, tantrze, medytacji i sprawom rozwoju wewnętrznego