Byk

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 21:28, 13 mar 2023 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Byk (♉) - po łac. Taurus, sanskr. Vrszabha, Vrshabha – drugi astrologiczny znak zodiaku, od 0 stopni do 60 stopni długości ekliptycznej. Przypisuje się go urodzonym w czasie obserwowania pobytu Słońca w tym znaku, to znaczy na odcinku ekliptyki pomiędzy 30° a 60° długości ekliptycznej. Wypada to między 19/20 kwietnia a 20/21 maja – dokładne ramy czasowe zależą od rocznika, z różnicą jednego dnia. Czasem przyjmuje się umowne granice – według Evangeline Adams (1868–1932) był to okres między 21 kwietnia a 22 maja. Znak Byka przypisuje się również osobom urodzonym w trakcie wschodzenia tego znaku jako znak ascendentu.

Byk to kolejne przebranie bóstwa Zeusa, boga uwodziciela, którego sposób na śmiertelne kobiety polegał na przeobrażeniu się w nieodparte obiekty pożądania. Sumeryjczycy nazywali tę konstelację Świetlnym Bykiem, natomiast Egipcjanie czcili ją jako Ozyrysa-Apisa. Grecy łączyli gwiazdozbiór z uwiedzeniem przez Zeusa Europę, córkę fenickiego króla Agenora. Mit mówi o przystojnym, białym byku ze złotymi rogami, który zbliżył się do Europy, gdy ta przebywała na plaży. Oczarowana przez piękne stworzenie, usiadła mu na grzbiecie. Byk popłynął na Kretę, gdzie Zeus ujawnił, kim jest, i uwiódł Europę. Z tego związku narodził się między innymi Minos, późniejszy król Krety.

W znaku Byka, na 26 stopniu, aktualnie znajduje się złowieszcza gwiazda Algol, a w obszarze od 21 do 27 stopnia mamy sataniczny, bardzo maleficzny wpływ Gorgony, Głowy Meduzy. Na pograniczu znaków Byka i Bliźniąt znajdują się Plejady, wskutek precesji, coraz bardziej przechodząc do znaku Bliźniąt (o jeden stopień na około 72 lata).