Kabir

Z Himalaya-Wiki

Kabir w dewanagari संत कबीर , trl. santa kabīr; ur. 1440, zm. 1518 - średniowieczny indyjski mistyk i święty sikhizmu oraz sufizmu, guru zaliczany do hinduistycznej tradycji santów, nirgunistycznej, impersonalnej odmiany bhakti jogi.

Kabir urodził się w Benares w rodzinie muzułmańskiego tkacza. Otrzymawszy widzenie (darśan) w Maghar w rejonie Gorakpur w północnych Indiach, przeniósł się do Varanasi, gdzie silnie zdeterminowany zabiegał o nauki u Swami Ramanada, stając się z czasem jego najbardziej znanym uczniem. Kabir skupiał się na jednoczeniu religii hinduistycznej i islamskiej. Surowo sprzeciwiał się nietolerancji i konfliktom na tle religijnym. Kabir wśród zwolenników miał zarówno hinduistów jak i muzułmanów. Przez większą część wyznawców, zwolenników i uczniów Śri Sainatha, czyli Shirdi Sai Baba, jest uważany za poprzednie wcielenie Sai Baba z Shirdi . Paramahansa Jogananda w swej książce "Autobiografia Jogina" napisał, że Kabir znał tajną technikę medytacji - Krija jogę czyli inaczej mówiąc był wtajemniczony w śiwaickie tradycje himavatu - ezoterykę północnej Indii i Himalajów.

Nauki Kabira są kultywowane w kilku tradycjach współczesnego hinduizmu, szczególnie kabirpanth, dadupanth, nirańdźanpanth i sikhizmu, gdzie jest autorem części nauk księgi Sri Guru Granth Sahib. Niektórzy sufi indyjscy, szczególnie z tradycji Chishty w Ajmer także kultywują nauki Świętego Kabira.


Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce