Kirtana

Z Himalaya-Wiki

Kirtana, w hindi kirtan - śpiewanie, intonowanie imion Boga. Popularna praktyka duchowa wszystkich nurtów religijnych Indii, śaktyzmu, śiwaizmu i wisznuizmu. Najczęściej śpiewanym i tańczonym w Indii kirtanem jest mantram "Om Namah Śivāya".

Kitran czy sankirtan to z sanskrytu: san - razem i kirtana - śpiewać imiona Wisznu. Praktyka kultowa krysznaickiego ruchu religijnego bhakti, polegająca na zbiorowym i najczęściej publicznym śpiewaniu świętych imion boga. Szczególnie popularna w ruchu Hare Kryszna, gdyż Kryszna grający na flecie jest na wielu starozytnych i współczesnych obrazach ikonografii indyjskiej.

Praktykowanie sankirtanu na masową skalę rozpoczął święty i reformator gaudija wisznuizmu - Ćajtanja Mahaprabhu w XVI wieku w Bengalu (Indie wschodnie). Współcześnie sankirtan jest propagowany na całym świecie m.in. przez Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny (ISKCON) i inne ruchy religijne wywodzące się z gaudija wisznuizmu. W ISKCON słowo sankirtan oznacza także rozpowszechnianie pism i książek lub wszelkiego rodzaju propagowanie religii.

Muzycy wisznuizmu nagrali wiele płyt CD, także piosenkarze muzyki pop: np. George Harrison, Boy George i Nina Hagen również śpiewali o Krysznie. "Radha-Krsna Nama Sankirtana" to tytuł albumu Alice Coltrane.