Kurama Yama
Kurama Yama (jap. 鞍馬山) - Yama oznacza górę, a Kurama - siodło, dosłownie „osiodłany koń”, „końskie siodło”, które odnosi się do jej kształtu. Jest to góra uważana przez Japończyków za święte miejsce, miejsce mocy. Góra Kurama wznosi się na wysokość 584 m nad poziom morza, a swoją podstawę z której rozpoczyna się wspinanie ma na wysokości 44 metry. Położona jest na północny zachód od miasta Kioto. Jest to miejsce narodzin systemu uzdrawiania Reiki Gakkai i mówi się, że jest domem Sōjōbō, króla Tengu.
Choć góra ta jest niezwykle zalesiona i zamieszkała przez niedźwiedzie i jadowite węże, przez wiele wieków uchodziła za szczególne miejsce mocy, w którym modlili się i medytowali sławni mędrcy, oraz imperatorzy, ale również wyznawcy buddyjskich szkół Shingon, Tendai czy japońskich ścieżek shintoistycznych. Tam pośród licznych śwątynek i kapliczek, znajduje się między innymi starożytna świątynia buddyjska Kurama-dera, oraz wodospad przy którym często medytował Mikao Usui - odnowiciel holistycznej ścieżki uzdrawiania Reiki.
Góra Kurama jest również miejscem corocznego Festiwalu Ognia Kurama (ama の 火 祭 り Kurama no Hi-matsuri), który odbywa się co roku w październiku. Kurama-dera (鞍馬 寺) jest teraz oznaczony jako narodowy skarb Japonii.
Kurama Yama - Duchowość z Wenus w Japonii
Droga na Górę Kuramę (jap. końskie siodło) jest krętą ścieżką, góra na pozór wydaje się bliska, ale jest dość odległa, jak pisała Sei Shonagon. Droga prowadzi stromo pod górę, częściowo schodami – chętni mogą skorzystać z kolejki szynowej, ale dla celów mistycznych wybieramy wariant na pieszo, ciesząc oczy widokiem starych cedrów, mijanych po drodze kapliczek i świątyń. Wejście na szczyt Góry zajmuje zwykle około 45 minut do godziny. Kurama jest niezbyt wysokim szczytem (570 m n.p.m.) znajdującym się 12 kilometrów na północny zachód od Kioto. Jednakże podstawa tej Świętej Góry znajduje się zaledwie 44 metry n.p.m., zatem mamy dobre pół kilometra wspinaczki od wzwyż, zanim dotrzemy do szczytu. Dla kogoś jednakże, kto spojrzy na tą górę nie jako typowy turysta zaliczający kolejną łatwodostępną atrakcję, ale ktoś kto wejrzy w jej kulturową i mistyczno-duchową głębię, to dostrzeże wówczas zawiłość jej znaczenia przez co droga na szczyt nie będzie już tak oczywista i prosta. W zderzeniu z gigantyczną metropolią, której częścią jest Kioto, Kurama Yama wydaje się tkwić w zupełnie innej czasoprzestrzeni. Górująca nad wioską, gdzie ludzie prowadzą tak proste i zbliżone z naturą życie jak przed wiekami, przypomina o jakże pięknej duchowości i mistyce starożytnej tradycji shinto (kami-no-michi) i związanymi z nią tajemniczymi duchami tengu.
Kurama-Yama, to święta góra Japończyków położona na północny zachód od Kioto, skąd łatwo można dojechać tam podmiejskim pociągiem. Po dwóch stronach góry położone są dwie wioski Kibune i Kurama. Obie wioski połączone są pradawną trasą trekingową znaną z kultywowania Shugendo, która na szczycie góry zahacza o świątynie buddyjską Kurama-dera zaliczaną do narodowych skarbów Japonii, której symbolem są tygrysy. Mistyczna góra Kurama emanuje energią, a Usui Reiki jest darem ducha góry Kurama dla ludzkości. Wioska Kibune leży nad rzeką Kibune-gawa, pełną wodospadów. Znajduje się tu wiele ryokanów - hoteli w stylu japońskim - i restauracji, które umieszczone są na platformach nad wodospadami. Można zajrzeć też do świątyni shintō Kifune Jinja (Dźindźa, Dzindzia). W Kuramie znajduje się słynny onsen na świeżym powietrzu, z którego można podziwiać piękno okolicznych wzgórz i lasów (Kurama Onsen). Kuramayama to idealna propozycja turystyczna na jednodniową wycieczkę z Kioto, chociaż dla spragnionych mistycyzmu lepiej zatrzymac się tam na dłużej.
Współcześnie Maõ-son, Bishamon-ten (bóstwo bogactwa i dobrobytu) i Senju-kannon (tysiącręczna bogini litości i miłosierdzia) tworzą Trójcę znaną na Górze Kurama pod nazwą „Sonten”. Sonten symbolizuje Duszę Wszechświata. Jako „Żyjąca Dusza” manifestuje się poprzez trzy symbole: mocy, światła i miłości. Sonten jest zatem kompozycją tych Trzech Jakości i czczone jest jako „Trzy w Jednym”, Święta Trójca.
Sonten - Najwyższa Niebiańska Światłość
Około 260 milionów lat temu Kurama była potężnym wulkanem, współcześnie jest to zatem wulkan zastygły. Wedle legendy z Góry Kurama, ponad 6 milionów lat temu, Maoson (Ma-o-Son) – potężny Święty Duch, wielki władca walczący zwycięsko z siłami zła, zstąpił z planety Wenus na Ziemię na górę Kurama z duchową misją zbawienia świata od demonicznych sił zła. Od tamtej pory Goho Maoson panuje nad rozwojem i ewolucją nie tylko ludzi, ale wszystkich żywych istot na ziemi. Kioto jest dawną stolicą starożytnej Japonii, a ideały związane ze Świętą Górą Kurama leżącą zaledwie 12 km od starego pałacu cesarskiego w Kioto towarzyszyły wzlotom i upadkom wielkiego imperium Kraju Kwitnącej Wiśni od zarania jej dziejów.
Duchowa potęga Sonten, w tym Maoson emanuje ze szczytu Góry Kurama. Maoson, będący wedle teozofów tym samym duchem co Sanat Kumara, wraz z dwoma innymi świętymi duchami, archaniołami czy bóstwami zwanymi po japońsku Kami – Bishamon-Ten (Tamon-Ten) oraz Sendźu Kannon tworzą Świętą Trójcę o łącznej nazwie Sonten, najwyższą formę boskości, uniwersalną kosmiczną duszę, którą można porównać do idei wedyjskiego Brahmana, żyjącą esencję kosmosu, wszechświatłość, niebiańską świetlistość. Duchy czy anielskie bóstwa tworzące trójcę są symbolami potęgi, światła, miłości i mocy. Sonten jest twórcą ziemi i duchem kierującym wszystkim co żywe, tkwi głęboko w prawdziwej jaźni każdej ludzkiej duszy (Rei), a świadomy kontakt z Sonten daje człowiekowi poczucie światła, mocy i potęgi. Góra Kurama jest miejscem kumulującym energię trójcy zwanej Sonten, a w szczególności jest Świętą Górą światłej mocy gromiącej złe duchy i demony znanej jako Maoson.
Sonten inwokowane jest na Górze Kurama jako junmon (słowo mocy) Dai Ko Myo - Wielkie Promienne Światło Niebios, dlatego w systemie Usui Reiki sylaby te są używane w czwartym znaku służącym do przekazu energii światła niebiańskiego dla rozwoju duchowego i wzrostu świadomości człowieka.
Reiki z góry Kurama
Kurama Yama jest miejscem narodzin i współczesnego odrodzenia się na przełomie XIX i XX wieku holistycznej metody leczenia – ReiKi. Około roku 1900 Mikao Usui medytował przez trzy lata na górze Kurama, a przez ostatnie 21 dni owego Isyu Guo otrzymał potężną uzdrawiajającą energię Reiki od najwyższego niebiańskiego bóstwa znanego jako Sonten. Było to ponowne odkrycie tej duchowej metody uzdrawiania opartej na duchowym przebudzeniu, bowiem Reiki należy do starożytnych metod uzdrowicielskich w Japonii. Mikao Usui medytował blisko szczytu góry w miejscu zwanym Osugi Gongen, w miejscu wielkiego świętego drzewa (kami), o którym mówi się, że jest inkarnacją boga Maosona. Mikao Usui na wschodniej stronie góry Kurama odnalazł dogodne miejsce, zebrał 21 kamyków i każdego wieczora rzucając jeden, rozpoczął 21-dniową medytację oraz post. Od niej wziął się tradycyjny, chociaż przykładowy, okres oczyszczania po dostrojeniach do kolejnych stopni Reiki. Pod koniec medytacji Usui doświadczył inicjacji - poczuł potężną boską energię spływająca do czubka jego głowy. Doznając wglądu w istotę uzdrawiania, zobaczył rózne symbole oraz usłyszał wskazówki dotyczące sposobu aktywowania ich uzdrawiającej energii. Obecnie miejsce medytacji Mikao Usui Sensei nosi nazwę Osugi Gongen. Rośnie tam święte drzewo cedrowe będące inkarnacją niebiańskiego bóstwa Goho Maoson - pogromcy złych duchów i demonów, naczelnego bóstwa szamanów egzorcystów rodem z Japonii. Tę niebywałą moc Usui nazwał Reiki, czyli Uniwersalną Energię Życia. Mistyczne doświadczenie na górze Kurama ugruntowało zdobytą przez lata wiedzę doktora Usui. Dzięki niemu uchodzi on za odnowiciela metody, którą nazwał Usui Shiki Ryoho Reiki, co oznacza System Uzdrawiania Uniwersalną Energią Życia Reiki według metody Usui. W tym czasie Usui był znanym nauczycielem buddyjskim, otocznym przez grupę uczniów. Stali sie oni później praktykantami Reiki i stworzyli razem ze swoim nauczycielem stowarzyszenie Usui Reiki Ryoho Gakkai, które istnieje w Japonii do dzisiaj. Miako Usui po dostąpieniu satori, zszedł z góry Kurama wraz z darem uzdrawiania by przekazać go ludziom.
W ogólnym rozumieniu, Reiki jest formą medycyny alternatywnej opartej na bioenergoterapii, meridianach i akupresurze shiatsu, polegającą na diagnozowaniu i leczeniu pacjenta poprzez dotyk dłońmi oraz uciski na punkty akupunkturowe, za pośrednictwem których wprowadzana jest uniwersalna energia Ki umożliwiająca organizmowi wyzdrowienie. Oryginalne Reiki nauczane przez Usui Mikao Sensei od początku posiada trzynaście poziomów inicjacji (przekazu nauk oraz energii) i podzielone jest na pięć wielkich poziomów nauczania: Shoden, Chuden, Okuden, Shinhiden, Gokuikaiden.
Linki zewnętrzne
Autentyczne japońskie Usui Reiki wedle norm i zasad japońskiego Nihon Usui Reiki Ryoho Gakkai
Niektóre mało znane aspekty japońskiego Usui Reiki w nauczaniu Usui Reiki Gakkai