Koniunkcja: Różnice pomiędzy wersjami
Nie podano opisu zmian |
Nie podano opisu zmian |
||
| Linia 18: | Linia 18: | ||
! Tekst nagłówka !! Tekst nagłówka | ! Tekst nagłówka !! Tekst nagłówka | ||
|-Planeta !! Liczba dni | |-Planeta !! Liczba dni | ||
| Merkury | | '''Merkury''' || 115,877 | ||
|- | |||
| | | '''Wenus''' || 583,9236 | ||
| | |- | ||
| | | '''Mars''' || 779,960 | ||
| | | | ||
| Treść komórki || Treść komórki | | Treść komórki || Treść komórki | ||
|-Jowisz !! 398,877 | |-Jowisz !! 398,877 | ||
Wersja z 20:27, 4 sty 2021
Koniunkcja - z łaciny: coniunctio od con- „współ-” i iugare „łączyć” - złączenie – ustawienie ciał niebieskich i obserwatora w jednej linii.
Planety górne (zewnętrzne, egzoteryczne, leżące na zewnątrz orbity Ziemi, Mars, Jowisz, Saturn, Uran) względem Ziemi mogą znajdować się w opozycji bądź koniunkcji. Samo określenie koniunkcji planety górnej oznacza, że znajduje się za Słońcem w jednej linii z Ziemią.
Natomiast koniunkcja planety dolnej (wewnętrznej, ezoterycznej, Merkurego i Wenus) dzieli się na dwa rodzaje:
- koniunkcja dolna (planeta znajduje się w jednej linii między Słońcem a Ziemią); - koniunkcja górna (planeta znajduje się za Słońcem w jednej linii z Ziemią);
Podczas koniunkcji dolnej istnieje możliwość wystąpienia zjawiska tranzytu (przejścia) ciała niebieskiego na tle tarczy Słońca.
Planety dolne i górne różnią się ze względu na ich warunki obserwacyjne z Ziemi. Między innymi nie można zobaczyć przejścia na tle Słońca żadnej z planet górnych, zaś planety dolne nigdy nie znajdą się w opozycji ze Słońcem.
Średni czas między koniunkcjami planet Układu Słonecznego względem Ziemi (por. synodyczny okres obiegu)
| Tekst nagłówka | Tekst nagłówka | |||
|---|---|---|---|---|
| Merkury | 115,877 | |||
| Wenus | 583,9236 | |||
| Mars | 779,960 | Treść komórki | Treść komórki | |
| Treść komórki | Treść komórki | |||
| Treść komórki | Treść komórki | |||
| Treść komórki | Treść komórki | |||
| Treść komórki | Treść komórki |