Góra Meru: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
(Utworzył nową stronę „'''Góra Meru''' (sanskryt: मेरु) (nazywana także Sumeru co znaczy "Wielka Meru") jest świętą górą Hinduizmu, buddyzmu i dźainizmu i jest uważana za cen...”)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Góra Meru''' (sanskryt: मेरु) (nazywana także Sumeru co znaczy "Wielka Meru") jest świętą górą Hinduizmu, buddyzmu i dźainizmu i jest uważana za centrum fizycznych, pozafizycznych i duchowych wszechświatów. Uważa się ją za siedzibę Pana Brahmy i Dew (Aniołów). Według hinduskiej mitologii góra jest wysoka na kilka tysięcy kilometrów i umiejscowiona na jednym z kontynentów zwanym Jambudvipa znajdującego się pośrodku kosmicznego oceanu. Wiele świątyń hinduskich zostało zbudowane tak, aby symbolicznie odwzorowywać tą górę.
'''Góra Meru''' (sanskryt: मेरु) (nazywana także Sumeru co znaczy "Wielka Meru") jest świętą górą Hinduizmu, buddyzmu i dźainizmu i jest uważana za centrum fizycznych, pozafizycznych i duchowych wszechświatów. Uważa się ją za siedzibę Pana Brahmy i Dew (Aniołów). Według hinduskiej mitologii góra jest wysoka na kilka tysięcy kilometrów. Wiele świątyń hinduskich zostało zbudowane tak, aby symbolicznie odwzorowywać tą górę.

Wersja z 23:06, 23 maj 2009

Góra Meru (sanskryt: मेरु) (nazywana także Sumeru co znaczy "Wielka Meru") jest świętą górą Hinduizmu, buddyzmu i dźainizmu i jest uważana za centrum fizycznych, pozafizycznych i duchowych wszechświatów. Uważa się ją za siedzibę Pana Brahmy i Dew (Aniołów). Według hinduskiej mitologii góra jest wysoka na kilka tysięcy kilometrów. Wiele świątyń hinduskich zostało zbudowane tak, aby symbolicznie odwzorowywać tą górę.