Fakir: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
(Nowa strona: '''Fakir''' (w piśmie dewanagari फ़क़ीर, biedak, od arabskiego al-faqr, ubogi) - żebrzący, ascetyczny mnich muzułmański. Większość fakirów opiera się na teorii, kt...)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Fakir''' (w piśmie dewanagari फ़क़ीर, biedak, od arabskiego al-faqr, ubogi) - żebrzący, ascetyczny mnich muzułmański. Większość fakirów opiera się na teorii, która zalicza ubóstwo do zasług w świetle religii. Termin ten obecnie odnosi się także do części ascetów wyznających hinduizm, prawidłowo jednak nazywanych [[siddha|siddhami]]. Zakony fakirów tworzą uczniowie [[sufi]] zajmujący się życiem w ubóstwie oraz wykonywaniem charyzmatycznych cudownych sztuczek.  
'''Fakir''' - w piśmie dewanagari फ़क़ीर, biedak, od arabskiego al-faqr, ubogi - żebrzący, ascetyczny mnich muzułmański. Większość fakirów opiera się na teorii, która zalicza ubóstwo do zasług w świetle religii. Termin ten obecnie odnosi się także do części ascetów wyznających hinduizm, prawidłowo jednak nazywanych [[siddha|siddhami]]. Zakony fakirów tworzą uczniowie [[sufi]] zajmujący się życiem w ubóstwie oraz wykonywaniem charyzmatycznych cudownych sztuczek.  


[[Category:Hasło]]
[[Category:Hasło]][[Category:Sufizm]]

Wersja z 18:58, 9 sty 2017

Fakir - w piśmie dewanagari फ़क़ीर, biedak, od arabskiego al-faqr, ubogi - żebrzący, ascetyczny mnich muzułmański. Większość fakirów opiera się na teorii, która zalicza ubóstwo do zasług w świetle religii. Termin ten obecnie odnosi się także do części ascetów wyznających hinduizm, prawidłowo jednak nazywanych siddhami. Zakony fakirów tworzą uczniowie sufi zajmujący się życiem w ubóstwie oraz wykonywaniem charyzmatycznych cudownych sztuczek.