Hadżdż: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
(Utworzono nową stronę "'''Hadżdż''' - Pielgrzymka czy też w istotnym sensie, wzniesienie się do Świątyni Abrahama. W zwykłym sensie jest to Pielgrzymka do Świątyni Kaba w Mekce. W og...")
 
Nie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
'''Hadżdż''' - Pielgrzymka czy też w istotnym sensie, wzniesienie się do Świątyni Abrahama. W zwykłym sensie jest to Pielgrzymka do Świątyni Kaba w Mekce. W ogólności jest to pielgrzymowanie do miejsc świętych, udział w świętych zgromadzeniach. W sensie mistycznym jest to wzniesienie się duszy do Świątyni Ojca Abrahama. W ramach udziału w świętych zgromadzeniach, Bractwo spotyka się w piątki wieczorem, po zachodzie słońca, celem odbycia wspólnej praktyki modlitewnej. Podróż nocna i wzniesienie w zaświaty do Boga to właściwy, duchowy sens Hadżidży. Wniebowstąpienie to MIRADŹ w symbolice życia Proroka Muhammada.  
'''Hadżdż''' (arab. حَجّ, Ḥaǧǧ) - Pielgrzymka czy też w istotnym sensie, wzniesienie się do Świątyni Abrahama. W zwykłym sensie jest to Pielgrzymka do Świątyni Kaba w Mekce. W ogólności jest to pielgrzymowanie do miejsc świętych, udział w świętych zgromadzeniach. W sensie mistycznym jest to wzniesienie się duszy do Świątyni Ojca Abrahama. W ramach udziału w świętych zgromadzeniach, Bractwo spotyka się w piątki wieczorem, po zachodzie słońca, celem odbycia wspólnej praktyki modlitewnej. Podróż nocna i wzniesienie w zaświaty do Boga to właściwy, duchowy sens Hadżidży. Wniebowstąpienie to MIRADŹ w symbolice życia Proroka Muhammada.  


==Pielgrzymka do świątyni Al-Kaba w Mekce==
Odbycie pielgrzymki do świątyni Al-Kaba przynajmniej raz w życiu jest obowiązkiem religijnym każdego dorosłego muzułmanina płci męskiej, który jest do niej zdolny fizycznie i finansowo (włącznie z obowiązkiem zapewnienia dostatku rodzinie na czas jego nieobecności). Jest jednym z pięciu filarów islamu. Uważane jest za najliczniejsze coroczne zgromadzenie ludzi na świecie. '''Hadżdż''' jest demonstracją solidarności muzułmanów oraz ich oddania wierze w Allaha.
Pielgrzymka odbywa się od 8 do 12 (czasem 13) dnia ostatniego miesiąca kalendarza islamskiego, miesiąca pielgrzymki zu al-hidżdża. Kalendarz islamski jest kalendarzem księżycowym, krótszym od kalendarza gregoriańskiego o ok. 11 dni, toteż daty pielgrzymki są zmienne według tego ostatniego. Pielgrzymi wchodzą w stan uświęcenia, a zbliżając się do świętego terytorium Mekki przywdziewają białą szatę. Pielgrzymka rozpoczyna się kazaniem w meczecie, przez kolejne 3 dni wyznawcy wędrują po okolicy docierając do różnych symbolicznych miejsc, m.in. doliny Mina, góry Arafat, wzgórza Al-Muzdalifa (znajdują się tam starożytne sanktuaria bóstwa grzmotu i burzy). W tym czasie sprawują wiele modlitw i obrzędów, jak np. kamienowanie szatana. Przez kolejne trzy dni pielgrzymi odpoczywają. '''Hadżdż''' gromadzi corocznie kilka milionów wyznawców islamu, których nazywa się wówczas hadżi (pielgrzym).
'''Hadżdż''' jest związana z życiem proroka Mahometa, żyjącego w VII w., jednak muzułmanie uważają, że jej tradycja jest starsza, sięgająca tysiące lat wcześniej do czasów Abrahama. Udział wyznawców innych religii jest zabroniony.


[[Category:Hasło]]
[[Category:Hasło]]

Aktualna wersja na dzień 22:03, 17 sty 2017

Hadżdż (arab. حَجّ, Ḥaǧǧ) - Pielgrzymka czy też w istotnym sensie, wzniesienie się do Świątyni Abrahama. W zwykłym sensie jest to Pielgrzymka do Świątyni Kaba w Mekce. W ogólności jest to pielgrzymowanie do miejsc świętych, udział w świętych zgromadzeniach. W sensie mistycznym jest to wzniesienie się duszy do Świątyni Ojca Abrahama. W ramach udziału w świętych zgromadzeniach, Bractwo spotyka się w piątki wieczorem, po zachodzie słońca, celem odbycia wspólnej praktyki modlitewnej. Podróż nocna i wzniesienie w zaświaty do Boga to właściwy, duchowy sens Hadżidży. Wniebowstąpienie to MIRADŹ w symbolice życia Proroka Muhammada.

Pielgrzymka do świątyni Al-Kaba w Mekce

Odbycie pielgrzymki do świątyni Al-Kaba przynajmniej raz w życiu jest obowiązkiem religijnym każdego dorosłego muzułmanina płci męskiej, który jest do niej zdolny fizycznie i finansowo (włącznie z obowiązkiem zapewnienia dostatku rodzinie na czas jego nieobecności). Jest jednym z pięciu filarów islamu. Uważane jest za najliczniejsze coroczne zgromadzenie ludzi na świecie. Hadżdż jest demonstracją solidarności muzułmanów oraz ich oddania wierze w Allaha. Pielgrzymka odbywa się od 8 do 12 (czasem 13) dnia ostatniego miesiąca kalendarza islamskiego, miesiąca pielgrzymki zu al-hidżdża. Kalendarz islamski jest kalendarzem księżycowym, krótszym od kalendarza gregoriańskiego o ok. 11 dni, toteż daty pielgrzymki są zmienne według tego ostatniego. Pielgrzymi wchodzą w stan uświęcenia, a zbliżając się do świętego terytorium Mekki przywdziewają białą szatę. Pielgrzymka rozpoczyna się kazaniem w meczecie, przez kolejne 3 dni wyznawcy wędrują po okolicy docierając do różnych symbolicznych miejsc, m.in. doliny Mina, góry Arafat, wzgórza Al-Muzdalifa (znajdują się tam starożytne sanktuaria bóstwa grzmotu i burzy). W tym czasie sprawują wiele modlitw i obrzędów, jak np. kamienowanie szatana. Przez kolejne trzy dni pielgrzymi odpoczywają. Hadżdż gromadzi corocznie kilka milionów wyznawców islamu, których nazywa się wówczas hadżi (pielgrzym). Hadżdż jest związana z życiem proroka Mahometa, żyjącego w VII w., jednak muzułmanie uważają, że jej tradycja jest starsza, sięgająca tysiące lat wcześniej do czasów Abrahama. Udział wyznawców innych religii jest zabroniony.