Lalla: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
''Lalāsa''' [[Dewi]] (1320-1390) bardziej znana jako Lalla (kaszmirskie: umiłowana) to znana mistrzyni [[Laja Joga|Laja Jogi]] i [[Tantra|Tantry]] oraz sufizmu z XIV wieku, żyjąca w północnej Indii w obszarze [[śiwaizm|śiwaizmu kaszmirskiego]]. Lalla Ded Jogeśwari, zwana też Lalla-Madź lub Lalleśwari - inicjowana przez swego [[Guru]] Śri [[Siddha]] Nilakantha znana jest jako wybitna pisarka i poetka śiwaicka. Wśród kaszmirskich sufich znana jako Lal Arifa. Imię Lalla otrzymała z uwagi na wielkie pragnienie poznania Najwyższej Rzeczywistości. Najważniejszy zbiór poematów opiewających Boga [[Śiwa]] to "Lalla-Vakyani", używany jako śpiewnik w bractwach i zakonach [[śiwaizm|śiwaickich]]. W wieku lat 12 wydana za mąż, porzuciła złego jak się okazało męża w wieku lat 26 przyjmując śluby wyrzeczenia [[Sannjasa]], często podróżowała bez odzienia znana jako tańcząca "Naga Jogini" o długich ciemnych włosach.
'''Lalla''', ''Lalāsa''' [[Dewi]] (1320-1390) bardziej znana jako Lalla (kaszmirskie: umiłowana) to znana mistrzyni [[Laja Joga|Laja Jogi]] i [[Tantra|Tantry]] oraz [[sufizm|sufizmu]] kaszmirskiego z XIV wieku, żyjąca w północnej Indii w obszarze [[śiwaizm|śiwaizmu kaszmirskiego]]. Lalla Ded Jogeśwari, zwana też Lalla-Madź lub Lalleśwari - inicjowana przez swego [[Guru]] Śri [[Siddha]] Nilakantha znana jest jako wybitna pisarka i poetka śiwaicka. Wśród kaszmirskich sufich znana jako Lal Arifa.  
 
Imię Lalla otrzymała z uwagi na wielkie pragnienie poznania Najwyższej Rzeczywistości. Najważniejszy zbiór poematów opiewających Boga [[Śiwa]] to "Lalla-Vakyani", używany jako śpiewnik w bractwach i zakonach [[śiwaizm|śiwaickich]]. W wieku lat 12 wydana za mąż, mając lat 24 porzuciła złego jak się okazało męża, a w wieku lat 26 przyjmując śluby wyrzeczenia [[Sannjasa]], często podróżowała bez odzienia znana jako tańcząca "Naga Jogini" o długich ciemnych włosach.  
 
Lalla urodziła się w Pandrethan (dawniej Puranadhisthana), miejscowości położonej na południe od Srinagar w Kaszmirze. Przyjęła
inicjację ([[diksza]]) od [[guru]] z tradycji śiwaizmu kaszmirskiego o imieniu [[Siddha]] Srikantha (Sed Bayu). Opisywana jest jako mistrzyni śiwaizmu kaszmirskiego praktykująca [[lajajoga|lajajogę]]. Autorka jest znana i ceniona również współcześnie. Pisząc w języku kaszmiri głosiła jedność wszystkich religii oraz jakościową jedność Najwyższej Istoty (Parameśwara) i świata. Lallawakjani - to jej zbiór pieśni i poematów wysławiających [[Śiwa]] Boga.
 
 
== Linki zewnętrzne ==
 
[http://zakon-sufi.blogspot.com/ Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce]
 
[http://sufi-chishty.blogspot.com/ Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce]
 
[[Category:Nazwiska]][[Category:Sufizm]]

Aktualna wersja na dzień 21:13, 9 sty 2017

'Lalla, Lalāsa Dewi (1320-1390) bardziej znana jako Lalla (kaszmirskie: umiłowana) to znana mistrzyni Laja Jogi i Tantry oraz sufizmu kaszmirskiego z XIV wieku, żyjąca w północnej Indii w obszarze śiwaizmu kaszmirskiego. Lalla Ded Jogeśwari, zwana też Lalla-Madź lub Lalleśwari - inicjowana przez swego Guru Śri Siddha Nilakantha znana jest jako wybitna pisarka i poetka śiwaicka. Wśród kaszmirskich sufich znana jako Lal Arifa.

Imię Lalla otrzymała z uwagi na wielkie pragnienie poznania Najwyższej Rzeczywistości. Najważniejszy zbiór poematów opiewających Boga Śiwa to "Lalla-Vakyani", używany jako śpiewnik w bractwach i zakonach śiwaickich. W wieku lat 12 wydana za mąż, mając lat 24 porzuciła złego jak się okazało męża, a w wieku lat 26 przyjmując śluby wyrzeczenia Sannjasa, często podróżowała bez odzienia znana jako tańcząca "Naga Jogini" o długich ciemnych włosach.

Lalla urodziła się w Pandrethan (dawniej Puranadhisthana), miejscowości położonej na południe od Srinagar w Kaszmirze. Przyjęła inicjację (diksza) od guru z tradycji śiwaizmu kaszmirskiego o imieniu Siddha Srikantha (Sed Bayu). Opisywana jest jako mistrzyni śiwaizmu kaszmirskiego praktykująca lajajogę. Autorka jest znana i ceniona również współcześnie. Pisząc w języku kaszmiri głosiła jedność wszystkich religii oraz jakościową jedność Najwyższej Istoty (Parameśwara) i świata. Lallawakjani - to jej zbiór pieśni i poematów wysławiających Śiwa Boga.


Linki zewnętrzne

Portal nauk duchowych i społecznych tradycyjnych szkół i zakonów sufickich w Polsce

Portal z naukami duchowymi najstarszej indyjsko-perskiej szkoły sufickiej czisztijja z Ajmer w Polsce