Dyskusja użytkownika:Kundalin: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 40 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Zapraszam zainteresowanych pracą na naszej ezoteryczno-jogicznej Wiki, jeśli ktoś potrzebuje jakiejś porady, nie wie jak i od czego zacząć.  
Zapraszam zainteresowanych pracą na naszej ezoteryczno-jogicznej Wiki, jeśli ktoś potrzebuje jakiejś porady, nie wie jak i od czego zacząć.  


'''Co to jest Wiki?'''
[[Himalaya-Wiki]] tworzona jest zasadniczo przez specjalistów. Redakcji portalu zależy głównie na profesjonalizmie tworzonych haseł, nazwisk czy bóstw i artykułów. Edytorzy umiejący poprawiać interpunkcję, ortografię czy stylistykę zdań, także mile widziani do pomocy w dopracowywaniu haseł z dziedziny mistyki, ezoteryki, duchowości, magii, jogi, tantry, ajurwedy etc. Tworzymy zasadniczo tylko kilka podstawowych kategorii edytowanych pojęć: '''Hasła, Nazwiska, Bóstwa, Miejsca, Laja Joga, Sufizm, Demonologia'''. W indeksie z opisem (z krótką definicją), trzy linki ze strony głównej, dodajemy krótki opis czy definicję pojęcia w jednej linijce, jest to indeks z opisem robiony ręcznie, oprócz automatycznych indeksów haseł w danej kategorii. Nie mnożymy podkategorii dla kilku pojęć, ale dla kilkuset warto się już zastanowić nad podkategorią. Kategoria "Artykuł" przysługuje opracowaniu, które jest bardziej dogłębnie i wyczerpująco napisane, dłuższe, posiada oprawę z ilustracjami, także bibliografię, linki zewnętrzne czy przypisy. Słowo [[Himalaya-Wiki]] jest neologizmem, powstałym w wyniku połączenia wyrazów himalaya oraz wiki. Himalaya to termin oznaczający najwyższe góry, Himalaje, a w tym projekcie odnosi się do dziedzin ezoterycznych, mistycznych, gnostyckich, duchowych i religijnych pochodzących z Dachu Świata, od Mistrzów Mądrości Dalekiego Wschodu i wszystkiego tego, co się z tym wiąże.


Jako idea, wiki to strona WWW umożliwiająca każdemu (u nas zalogowanemu) utworzenie nowego lub zmianę istniejącego tekstu (hasła, artykułu), a także powrót do każdej poprzedniej wersji. Z punktu widzenia technicznego, Wiki to bardzo ogólny i uniwersalny CMS, za pomocą którego można szybko i prosto, bez pisania żadnych skryptów, zrealizować różnego rodzaju organizację i prezentację informacji.
Kundalin 03:53, 29 sty 2017 (EST)


'''Strony na Wiki - Jak edytować stronę'''
______________________________________________________________
 
W Wiki wszystko jest stroną. Całe Wiki to płaski, bezpostaciowy i niezorganizowany zbiór stron. Każda strona ma po prostu nazwę i treść. Nazwa (tytuł, hasło, słowo) jest jednocześnie jej identyfikatorem i częścią jej adresu URL. Nazwę obowiązują pewne dość skomplikowane zasady, jak nie mająca znaczenia wielkość pierwszej litery czy zamienność spacji ze znakiem "_".
 
Wiki pamięta każdą poprzednią wersję strony sprzed modyfikacji i pozwala do niej powrócić - zupełnie jak systemy kontroli wersji typu CVS czy SVN (Subversion). Dzięki temu można dać dostęp do edycji wszystkim internautom nie bojąc się o zniszczenie serwisu (nad tym czuwają administratorzy i biurokracji).
 
Można przejść do strony o podanej nazwie, a także wyszukiwać pełnotekstowo w treściach stron. Aby utworzyć stronę, można spróbować wejść na stronę o podanej nazwie i wraz z komunikatem o jej braku pojawi się link do edycji treści. Można też od razu wpisać odpowiedni URL. Najpierw jednak sprawdzamy czy dane słowo, pojęcie, hasło - nie jest już przez kogoś zrobione, a jeśli chodzi o pojęcia z jogi i tantry, często trzeba sprawdzić kilka sposobów zapisu danego terminu, np. radża, radźa, raja, raaja etc.
 
'''Strony można organizować na różne sposoby:'''
 
* Wstawiając linki do innych stron
* Przypisując strony do kategorii
* Tworząc strony do przestrzeniach nazw
* Tworząc podstrony
* Tworząc przekierowania
 
Podstronę tworzy się po prostu podając jako jej nazwę łańcuch w rodzaju "Nazwa strony nadrzędnej/Nazwa danej strony", ale używanie tego mechanizmu jest niezalecane.
 
'''Kategorie'''
 
To mechanizm, dzięki któremu strony (hasła, pojęcia)  można grupować tematycznie (np. nazwiska, miejsca, sufizm, demonologia etc). Kategoria to też strona, ale leżąca w przestrzeni nazw "Category", np. "Category:Kategoria1". Tekst może należeć do dowolnej liczby kategorii, jednak staramy się być oszczędni w tworzeniu kategorii, żeby nie robić bałaganu. Znacznik kategorii dodajemy na samym końcu tekstu hasła czy artykułu. Aby tekst należał do danej kategorii, umieść w jego treści:
 
<pre><nowiki>[[Category:Kategoria1]]</nowiki></pre>
 
Kategoria może mieć podkategorie. W tym celu wystarczy, że dana podkategoria będzie w swojej treści miała wpisane, że należy do danej kategorii. Na stronie kategorii automatycznie generuje się posortowana i pogrupowana alfabetycznie lista podkategorii i stron, które do niej należą.
 
Kundalin 20:00, 10 sty 2017 (EST)

Aktualna wersja na dzień 08:53, 29 sty 2017

Zapraszam zainteresowanych pracą na naszej ezoteryczno-jogicznej Wiki, jeśli ktoś potrzebuje jakiejś porady, nie wie jak i od czego zacząć.

Himalaya-Wiki tworzona jest zasadniczo przez specjalistów. Redakcji portalu zależy głównie na profesjonalizmie tworzonych haseł, nazwisk czy bóstw i artykułów. Edytorzy umiejący poprawiać interpunkcję, ortografię czy stylistykę zdań, także mile widziani do pomocy w dopracowywaniu haseł z dziedziny mistyki, ezoteryki, duchowości, magii, jogi, tantry, ajurwedy etc. Tworzymy zasadniczo tylko kilka podstawowych kategorii edytowanych pojęć: Hasła, Nazwiska, Bóstwa, Miejsca, Laja Joga, Sufizm, Demonologia. W indeksie z opisem (z krótką definicją), trzy linki ze strony głównej, dodajemy krótki opis czy definicję pojęcia w jednej linijce, jest to indeks z opisem robiony ręcznie, oprócz automatycznych indeksów haseł w danej kategorii. Nie mnożymy podkategorii dla kilku pojęć, ale dla kilkuset warto się już zastanowić nad podkategorią. Kategoria "Artykuł" przysługuje opracowaniu, które jest bardziej dogłębnie i wyczerpująco napisane, dłuższe, posiada oprawę z ilustracjami, także bibliografię, linki zewnętrzne czy przypisy. Słowo Himalaya-Wiki jest neologizmem, powstałym w wyniku połączenia wyrazów himalaya oraz wiki. Himalaya to termin oznaczający najwyższe góry, Himalaje, a w tym projekcie odnosi się do dziedzin ezoterycznych, mistycznych, gnostyckich, duchowych i religijnych pochodzących z Dachu Świata, od Mistrzów Mądrości Dalekiego Wschodu i wszystkiego tego, co się z tym wiąże.

Kundalin 03:53, 29 sty 2017 (EST)

______________________________________________________________