Holi: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
(Nowa strona: '''Holi''' - hinduskie święto radości i wiosny obchodzone przeważnie w Północnych Indiach i Nepalu w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (luty–marzec), dwa tygodnie po M...)
 
Nie podano opisu zmian
 
Linia 1: Linia 1:
'''Holi''' - hinduskie święto radości i wiosny obchodzone przeważnie w Północnych Indiach i Nepalu w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (luty–marzec), dwa tygodnie po Mahaśivaratri. Nazywane również Festiwalem Kolorów. Jest świętem Bogini Parvati, małżonki Boga Śiva i innych bogiń. Pierwszego dnia święta Holi palone są ogniska, co ma upamiętnić śmierć mitycznej Holiki. Drugi dzień święta zwanego Dhulandi, ludzie spędzają obrzucając się nawzajem kolorowym proszkiem, który tradycyjnie był wytwarzany z roślin kwitnący na wiosnę, a współcześnie wytwarza się go przemysłowo i polewając się wzajemnie wodą święconą w pudży. Przypomina to słowiańskie obrzędy Święta Wiosny 20/21 marca.  
'''Holi''' - hinduskie święto radości i wiosny obchodzone przeważnie w Północnych Indiach i Nepalu w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (luty–marzec), dwa tygodnie po [[Mahaśiwaratri|Mahaśivaratri]]. Nazywane również Festiwalem Kolorów. Jest świętem [[Parwati|Bogini Parvati]], małżonki Boga Śiva i innych bogiń. Pierwszego dnia święta Holi palone są ogniska, co ma upamiętnić śmierć mitycznej Holiki. Drugi dzień święta zwanego Dhulandi, ludzie spędzają obrzucając się nawzajem kolorowym proszkiem, który tradycyjnie był wytwarzany z roślin kwitnący na wiosnę, a współcześnie wytwarza się go przemysłowo i polewając się wzajemnie wodą święconą w [[Pudźa|pudży]]. Przypomina to słowiańskie obrzędy Święta Wiosny 20/21 marca.  


[[Category:Hasło]]
[[Category:Hasło]]

Aktualna wersja na dzień 08:40, 29 lip 2009

Holi - hinduskie święto radości i wiosny obchodzone przeważnie w Północnych Indiach i Nepalu w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (luty–marzec), dwa tygodnie po Mahaśivaratri. Nazywane również Festiwalem Kolorów. Jest świętem Bogini Parvati, małżonki Boga Śiva i innych bogiń. Pierwszego dnia święta Holi palone są ogniska, co ma upamiętnić śmierć mitycznej Holiki. Drugi dzień święta zwanego Dhulandi, ludzie spędzają obrzucając się nawzajem kolorowym proszkiem, który tradycyjnie był wytwarzany z roślin kwitnący na wiosnę, a współcześnie wytwarza się go przemysłowo i polewając się wzajemnie wodą święconą w pudży. Przypomina to słowiańskie obrzędy Święta Wiosny 20/21 marca.