Maitreja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Himalaya-Wiki
(Nowa strona: '''Maitreja''' Buddha (skt. Maitreya, pali Metteyya, kor. Mirŭk (미륵), jap. Miroku, wiet. Di lăc, tyb. Byams.pa). Dosłownie Maitreya to Syn Mitra, Syn Mitrowy, Syn Miłującego, b...)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Maitreja''' Buddha (skt. Maitreya, pali Metteyya, kor. Mirŭk (미륵), jap. Miroku, wiet. Di lăc, tyb. Byams.pa). Dosłownie Maitreya to Syn Mitra, Syn Mitrowy, Syn Miłującego, bo Mitra to Przyjaciel, Miłujący, Życzliwy. Według przekazów buddyjskich będzie to piąty Buddha obecnej epoki (kalpy), który obecnie przebywa w niebiosach Tuszita. Imię Maitreja pochodzi też od sanskryckiego maitri co znaczy, nieuwarunkowana, uniwersalna miłość, życzliwość, przyjaźń, sympatia. Czasami słowo to tłumaczy się jako kochająca życzliwość (ang. loving-kindness). W ikonografii przedstawia się tego Buddha jako siedzącego na wysokim tronie, a nie w pozycji lotosu. Uważa sie, że za pośrednictwem Asangi jest autorem "Pięciu tekstów", ważnego zbioru nauk buddyjskich. Maiterya Buddha uważany jest za niebiańskiego mistrza Nauczyciela Świata, Dźagadguru, od którego licznie odbierane są przekazy. Utożsamiany też z Chrystusem Adwentu, czyli Mesjaszem, który ma dopiero przyjść. Niektórzy przyszłe wcielenie Sai Baba znane jako Prema Sai uważają za Maitreję.  
'''Maitreja''' Buddha (skt. Maitreya, pali Metteyya, kor. Mirŭk (미륵), jap. Miroku, wiet. Di lăc, tyb. Byams.pa). Dosłownie Maitreya to Syn Mitra, Syn Mitrowy, Syn Miłującego, bo Mitra to Przyjaciel, Miłujący, Życzliwy. Według przekazów buddyjskich będzie to piąty Buddha obecnej epoki (kalpy), który obecnie przebywa w niebiosach Tuszita. Imię Maitreja pochodzi też od sanskryckiego maitri co znaczy, nieuwarunkowana, uniwersalna miłość, życzliwość, przyjaźń, sympatia. Czasami słowo to tłumaczy się jako kochająca życzliwość (ang. loving-kindness). W ikonografii przedstawia się tego Buddha jako siedzącego na wysokim tronie, a nie w pozycji lotosu. Uważa sie, że za pośrednictwem Asangi jest autorem "Pięciu tekstów", ważnego zbioru nauk buddyjskich. Maitreya Buddha uważany jest za niebiańskiego mistrza, Nauczyciela Świata, Dźagadguru, od którego licznie odbierane są przekazy. Utożsamiany też z Chrystusem Adwentu, czyli Mesjaszem, który ma dopiero przyjść. Niektórzy przyszłe wcielenie Sai Baba znane jako Prema Sai uważają za Maitreję.  


[[Category:Hasło]]
[[Category:Hasło]]

Wersja z 20:05, 8 lut 2008

Maitreja Buddha (skt. Maitreya, pali Metteyya, kor. Mirŭk (미륵), jap. Miroku, wiet. Di lăc, tyb. Byams.pa). Dosłownie Maitreya to Syn Mitra, Syn Mitrowy, Syn Miłującego, bo Mitra to Przyjaciel, Miłujący, Życzliwy. Według przekazów buddyjskich będzie to piąty Buddha obecnej epoki (kalpy), który obecnie przebywa w niebiosach Tuszita. Imię Maitreja pochodzi też od sanskryckiego maitri co znaczy, nieuwarunkowana, uniwersalna miłość, życzliwość, przyjaźń, sympatia. Czasami słowo to tłumaczy się jako kochająca życzliwość (ang. loving-kindness). W ikonografii przedstawia się tego Buddha jako siedzącego na wysokim tronie, a nie w pozycji lotosu. Uważa sie, że za pośrednictwem Asangi jest autorem "Pięciu tekstów", ważnego zbioru nauk buddyjskich. Maitreya Buddha uważany jest za niebiańskiego mistrza, Nauczyciela Świata, Dźagadguru, od którego licznie odbierane są przekazy. Utożsamiany też z Chrystusem Adwentu, czyli Mesjaszem, który ma dopiero przyjść. Niektórzy przyszłe wcielenie Sai Baba znane jako Prema Sai uważają za Maitreję.