Dharani

Z Himalaya-Wiki

Dharani w transliteracji dhāraṇī - dosłownie podtrzymująca, brzemienna [w magiczną moc], zawsze w rodzaju żeńskim - w buddyzmie i hinduizmie rodzaj duchowego wersetu lub długiej mantry, a także znana z ikonografii bogini związana z ośrodkiem trzeciego oka i duchowym uzdrawianiem. Jako bogini, jest Dharani patronka długich różańcowych modlitw z formułami mantrycznymi.

Jako modlitwa jest to pewnego rodzaju dłuższe wyrażenie, które powtarza się, najczęściej śpiewa przy stałych okazjach (ceremoniach itp.), w czasie kłopotów itd. w celu podtrzymania swej gorliwości, wiary, rozwiązania problemu, uspokojenia itd. Pełniły więc dla większości rolę talizmanu chroniącego od chorób, nieszczęść, demonów itp. Właściwe zastosowanie miały Dharani wśród ludzi medytujących, ascetów i joginów, dla których były to podpory medytacji sprzyjające lepszej koncentracji, a więc pełniły rolę narzędzia koncentracji.

Dharani mają charakter mowy tajemnej czy inicjacyjnej i dla profanów są w ogóle niezrozumiałe, gdyż ich język nie należy do języków racjonalnych, służących porozumieniu, komunikacji. Swój sens odkrywają one dopiero wtedy, kiedy zostają przyswojone, przetrawione, obudzone przez rozwój duchowy praktykującego. Na początku Dharani i w środku znajduje się zwykle mantra, kończy - mahatmja (skt. māhātmya) czyli cel dharani, tzn. to, co czyni ją skuteczną.