Medium

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 11:11, 9 sty 2017 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Medium także wieszcz, w wiedzy tajemnej oznacza osobę, która komunikuje się z duchami albo innymi nadprzyrodzonymi siłami. Osoba taka jest kanałem odbierającym informacje z innego świata. Nigdy nie udowodniono naukowo prawdziwości tych twierdzeń, zresztą naukowcy nie starają się nawet dokonywać badań w tym kierunku, z uwagi na ostracyzm środowiska wobec nielicznych uczonych zajmujących się psychotroniką.

Zwolennicy istnienia sił nadprzyrodzonych są wśród przedstawicieli wszystkich kultur w historii ludzkości. Często zdarza się ,że takie osoby mają różne "wizje". Niektóre osoby (jak twierdzą) miały do czynienia z duchami (poltergeist) i odczuły fizyczny lub psychiczny kontakt z siłami paranormalnymi. Taka osoba może sprawdzić co dzieje się w drugim świecie.

Liczne grono osób mających poważne problemy z opętaniami i zaburzeniami psychicznymi wydaje się być wystarczającym dowodem naukowym na samo istnienie zjawiska kontaktu z siłami niewidzailnymi, które mają wpływ na człowieka. Wiele chorób psychicznych łatwiej też leczyć w oparciu o poejście transcendentalne uwzględniające istnienie istot astralnych i naukę obcowania z nimi.

Wieszcz to takie medium, osoba, która potrafi wieszczyć, czyli przewidywać przyszłość. W polskich realiach XIX wieku nazwa ta odnosiła się do Adama Mickiewicza (1798-1855), Juliusza Słowackiego (1809-1849) i Zygmunta Krasińskiego (1812-1859).

W starożytności wyrocznią (łac. oraculium, gr. manteion) nazywano miejsce święte, gdzie bogowie, za pośrednictwem kapłanów jako mediów, przepowiadali przyszłość, wyrażali swoją wolę i udzielali rad w sprawach prywatnych i państwowych.

Do najbardziej znanych wyroczni należały:

  • wyrocznia delficka w świątyni Apollina w Delfach (Pytia)
  • wyrocznia Zeusa w Dodonie
  • wyrocznia Amona w Oazie Siwa
  • wyrocznia bogini Tanit w Kartaginie
  • wyrocznia Asklepiosa w Epidauros (dla chorych)
  • wyrocznia Neczung w Tybecie

W starożytnym Rzymie podobną rolę spełniały wieszczki Sybille.

Działalność wyroczni, dawnych mediów została zakazana w 405 roku dekretem chrześcijańskiego oprawcy cesarza Teodozjusza, którego działalność formalnie była już tak zwaną wczesną inkwizycją.