Kali

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 23:43, 2 lis 2010 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Kali - (Sanskr. Kālī) zwana również Maha Kali (Mahā-Kālî), hinduska bogini czasu i śmierci, pogromczyni demonów i sił zła; w oczach ludzi Zachodu najbardziej przerażająca ze wszystkich bogiń hinduistycznych. Jedna z czterech głównych postaci Śakti, żony Śiwy. Pierwsza z mandali dziesięciu głównych form małżonki boga Śiwa (Śiva, Sziwa), władczyni cyklu reinkarnacyjnego tzw. 50 wcieleń. Kali, Mahakali - sanskr. "czarna, czas", Mahakali - "wielka czarna, wielki czas" Bogini Matka (Dewi) i bóstwo opiekuńcze Kalkuty, nazwanej od jej imienia, także pani czasu i bogini śmierci, która jest warunkiem nowego życia Śakti i małżonką Boga Śiwa, nosi przydomek Kalikamata ("czarna matka ziemia") i Kalaratri ("czarna noc").

Praktykujący z Boginią Kali i jej postaciami nazywani są tantrykami, a cała ezoteryka i mistyka Bogini Kali (Durga) znana jest jako tantra czy tantra joga. Praktyki duchowe z Boginią Kali rozpoczyna się od inicjacji rytualnych takich jak śaktipat.

Jak w czerni nocnego nieba zatracają się wszelkie kształty, tak w świętej Bogini Kali giną wszystkie indywidualne formy i imiona. Na wizerunkach tańczy na swoim mężu Bogu Śiwa lub opiera na nim lewą stopę, przedstawiana z wywieszonym językiem o ośmiu rękach, czarnej skórze i czerwonym obliczu. Atrybutami Kali są m.in. trójząb i naszyjnik z 50 ludzkich głów, z których każda symbolizuje jedną z 50 liter alfabetu sanskrytu, jej duchowym pojazdem, wahaną jest sowa.

Kali (dosł. r.ż pojęcia "Czas", Kālā) w jednej z kilku głównych form ikonograficznych jest ciemnoskóra i wychudzona, z wielkimi kłami i kilkoma parami rąk. Odziana w tygrysią skórę i naszyjnik z nagich czaszek; pojawia się najczęściej na polach bitewnych lub na miejscach kremacji. Powiadają, że wyskakuje z czoła bogini zwycięstwa Durgi, kiedy ta wpada w tak zwany słuszny gniew przeciwko siłom zła: asurom, rakszasom i piśaćom. Jej okrucieństwo przeciwko złu jest bezgraniczne, a w trakcie bitwy jest w stanie tak zatruć się krwią demonów, że może spowodować zniszczenie całego złego świata. Czasami przedstawiana z wężami wplecionymi we włosy. Często pojawia się z wystającym (najczęściej nieprzeciętnie długim) językiem, głową demona w ręce oraz pasem z przeciętych głów.

Boska Mateczka Kali walczyła z demonem Raktabija, którego każda kropla krwi połączona z ziemią dawała jego kolejny klon. Kali rozszerzając swój język zasłoniła całe pole bitwy pokonując tym samym demona. Na cześć tego zwycięstwa Maha Kali nad złem została nazwana Kalkuta.

W niektórych świątyniach Bogini Kali wykonywano w sposób rytualny sądowo orzeczone wyroki śmierci, stąd czasem pojawiają się sensacje jakoby kult tej najświętszej dla Indii Bogini Matki miał być w jakiś sposób krwawy czy krwiożerczy.