Aura

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 02:03, 9 sty 2017 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Aura jest zjawiskiem polegającym na obserwacji kolorów oraz kształtów otaczających ludzi i przedmioty. Umiejętność postrzegania i "czytania" aury jest uważana za zdolność paranormalną. W istocie jest to poszerzona zdolność widzenia na granicy z podczerwienią.

Według osób posiadających taką umiejętność, rozmiary i kolory mają świadczyć o odczuwanych emocjach, stanie duchowym, a nawet zdrowiu i witalności badanej osoby. Aura jest utożsamiana przez parapsychologów ze znaną w ikonografii chrześcijańskiej aureolą otaczająca głowy świętych. Według niektórych, widzenie aury jest możliwe przez każdego człowieka i wymaga zastosowania prostych ćwiczeń; inni utożsamiają aurę także z polem morfogenetycznym.

Istnienie takiego zjawiska znajduje potwierdzenie naukowe. Badania radzieckich uczonych z lat 30-tych XX wieku potwierdziły, że aura to po prostu promieniowanie komórek organizmów żywych w dziedzinie podczerwieni. Szacunkowo jedna osoba na sto posiada naturalną zdolność postrzegania (synestezji) na granicy czerwieni i podczerwieni, stąd dobre rezultaty daje patrzenie na obiekt umieszczony na ciemnoczerwonym i czerwono-brązowym tle, a także pora zmierzchu.

Widzenie pól oraz barw wokół postaci i przedmiotów powstaje także pod wpływem psychodelików, jednak jest to wersja patologiczna związana z uzależnieniem. Za metodę rejestracji aury służy fotografia kirlianowska.

Aureola świetlisty owal, krąg, otok wokół postaci bóstw i świętych, najczęściej nad głową, wywodzący się z kultu solarnego lub będący jego pochodną. Jeśli blask otacza całą postać, nazywa się go aureolą lub mandorlą (w kształcie migdała lub owalu). Mandorla służy niekiedy wyrażeniu szczególnie dobitnej manifestacji potęgi Bożej, jak w scenie Przemienienia, Wniebowstąpienia czy Sądu Ostatecznego. Natomiast świetlisty otok wokół głowy postaci o szczególnym znaczeniu duchowym to nimb. Nimby pojawiły się wcześniej niż w sztuce chrześcijańskiej w Indiach i na Dalekim Wschodzie. Aureola malowana jest wokół wszystkich świętych Bożych takich jak Buddha, Jezus, Mojżesz czy Kriszna.