Dyskusja użytkownika:Kundalin

Z Himalaya-Wiki

Zapraszam zainteresowanych pracą na naszej ezoteryczno-jogicznej Wiki, jeśli ktoś potrzebuje jakiejś porady, nie wie jak i od czego zacząć.

Himalaya-Wiki tworzona jest zasadniczo przez specjalistów. Redakcji portalu zależy głównie na profesjonalizmie tworzonych haseł, nazwisk czy bóstw i artykułów. Edytorzy umiejący poprawiać interpunkcję, ortografię czy stylistykę zdań, także mile widziani do pomocy w dopracowywaniu haseł z dziedziny mistyki, ezoteryki, duchowości, magii, jogi, tantry, ajurwedy etc. Tworzymy zasadniczo tylko kilka podstawowych kategorii edytowanych pojęć: Hasła, Nazwiska, Bóstwa, Miejsca, Laja Joga, Sufizm, Demonologia. W indeksie z opisem (z krótką definicją), trzy linki ze strony głównej, dodajemy krótki opis czy definicję pojęcia w jednej linijce, jest to indeks z opisem robiony ręcznie, oprócz automatycznych indeksów haseł w danej kategorii. Nie mnożymy podkategorii dla kilku pojęć, ale dla kilkuset warto się już zastanowić nad podkategorią. Kategoria "Artykuł" przysługuje opracowaniu, które jest bardziej dogłębnie i wyczerpująco napisane, dłuższe, posiada oprawę z ilustracjami, także bibliografię, linki zewnętrzne czy przypisy. Słowo Himalaya-Wiki jest neologizmem, powstałym w wyniku połączenia wyrazów himalaya oraz wiki. Himalaya to termin oznaczający najwyższe góry, Himalaje, a w tym projekcie odnosi się do dziedzin ezoterycznych, mistycznych, gnostyckich, duchowych i religijnych pochodzących z Dachu Świata, od Mistrzów Mądrości Dalekiego Wschodu i wszystkiego tego, co się z tym wiąże.

Co to jest Wiki?

Jako idea, wiki to strona WWW umożliwiająca każdemu (u nas zalogowanemu) utworzenie nowego lub zmianę istniejącego tekstu (hasła, artykułu), a także powrót do każdej poprzedniej wersji. Z punktu widzenia technicznego, Wiki to bardzo ogólny i uniwersalny CMS, za pomocą którego można szybko i prosto, bez pisania żadnych skryptów, zrealizować różnego rodzaju organizację i prezentację informacji.

Nazwa i forma hasła lub artykułu

Wiele tematów można opisać pod alternatywnymi nazwami, dlatego musisz mieć pod ręką rzetelne, opublikowane źródła o encyklopedycznym lub słownikowym charakterze, np. słownik mitologii indyjskiej. Jeśli nie wiesz, która nazwa i jaki jej zapis spolszczony jest prawidłowy lub właściwszy, sprawdź, jakiej nazwy używają Twoje najbardziej wiarygodne źródła bibliograficzne. Możesz też zobaczyć, jaki tytuł ma odpowiedni artykuł w innych encyklopediach (np: PWN, WIEM). Nie wymyślaj nazw haseł czy artykułów jakich nie ma w porządnych opracowaniach ezoterycznych. Jeżeli nie możesz zmienić nazwy napisanego już artykułu, zawsze można go skopiować, wstawić pod bardziej odpowiednim zapisem hasła, a na dotychczasowym ustawić przekierowanie. Możesz także poprosić administratorów o pomoc. Hasło czy Artykuł powinien mieć encyklopedyczną formę i zaczynać się od zrozumiałej, krótkiej definicji pojęcia czy tematu. Pisząc zachowaj odpowiedni, encyklopedyczny styl, a jak wyglądają encyklopedie, cóż, przejrzyj kilka, chociażby w pobliskiej księgarni.

Jeżeli chcesz pisać etapami, to wstaw na początku artykułu szablon:

{{W edycji}}

by pokazać innym, że pracujesz nad danym artykułem. Usuń go jednak niezwłocznie po wykonaniu wszystkich edycji i dopracowaniu, ukończeniu pisania Hasła czy Artykułu.

Szukaj tematu na hasło czy artykuł

Przeglądaj hasła i artykuły z interesującego cię działu (kategorii). Wcześniej czy później trafisz na czerwone odsyłacze, wskazujące na terminy nieobecne w Himalaya-Wiki. Mamy też automatyczny wykaz propozycji tematów na stronach specjalnych: [.

Strony na Wiki - Jak edytować stronę

W Wiki wszystko jest stroną. Całe Wiki to płaski, bezpostaciowy i niezorganizowany zbiór stron. Każda strona ma po prostu nazwę i treść. Nazwa (tytuł, hasło, słowo) jest jednocześnie jej identyfikatorem i częścią jej adresu URL. Nazwę obowiązują pewne dość skomplikowane zasady, jak nie mająca znaczenia wielkość pierwszej litery czy zamienność spacji ze znakiem "_".

Wiki pamięta każdą poprzednią wersję strony sprzed modyfikacji i pozwala do niej powrócić - zupełnie jak systemy kontroli wersji typu CVS czy SVN (Subversion). Dzięki temu można dać dostęp do edycji wszystkim internautom nie bojąc się o zniszczenie serwisu (nad tym czuwają administratorzy i biurokracji).

Można przejść do strony o podanej nazwie, a także wyszukiwać pełnotekstowo w treściach stron. Aby utworzyć stronę, można spróbować wejść na stronę o podanej nazwie i wraz z komunikatem o jej braku pojawi się link do edycji treści. Można też od razu wpisać odpowiedni URL. Najpierw jednak sprawdzamy czy dane słowo, pojęcie, hasło - nie jest już przez kogoś zrobione, a jeśli chodzi o pojęcia z jogi i tantry, często trzeba sprawdzić kilka sposobów zapisu danego terminu, np. radża, radźa, raja, raaja etc.

Strony można organizować na różne sposoby:

  • Wstawiając linki do innych stron
  • Przypisując strony do kategorii
  • Tworząc strony do przestrzeniach nazw
  • Tworząc podstrony
  • Tworząc przekierowania

Podstronę tworzy się po prostu podając jako jej nazwę łańcuch w rodzaju "Nazwa strony nadrzędnej/Nazwa danej strony", ale używanie tego mechanizmu jest niezalecane.

Kategorie

To mechanizm, dzięki któremu strony (hasła, pojęcia) można grupować tematycznie (np. nazwiska, miejsca, sufizm, demonologia etc). Kategoria to też strona, ale leżąca w przestrzeni nazw "Category", np. "Category:Kategoria1". Tekst może należeć do dowolnej liczby kategorii, jednak staramy się być oszczędni w tworzeniu kategorii, żeby nie robić bałaganu. Znacznik kategorii dodajemy na samym końcu tekstu hasła czy artykułu. Aby tekst należał do danej kategorii, umieść w jego treści:

[[Category:Kategoria1]]

Kategoria może mieć podkategorie. W tym celu wystarczy, że dana podkategoria będzie w swojej treści miała wpisane, że należy do danej kategorii. Na stronie kategorii automatycznie generuje się posortowana i pogrupowana alfabetycznie lista podkategorii i stron, które do niej należą.

Jeszcze tu coś dopiszę, a potem może zrobię stronę pomocy dla całkiem początkujących użytkowników, kandydatów na redaktorów Wiki...

Jak chcesz coś spytać, dopisać, kliknij plus u góry w menu i dodaj wątek, pamiętaj aby się podpisać.

Zasady Transliteracji Sanskrytu

Przykładowo spolszczenie "Ganesza" nie jest zbyt dobre, a najlepsza transliteracja naukowa to "Ganeśa". Angielski zapis zwykle Ganesha lub gaNeza. Zatem hasło wpisujemy jako "Ganeśa", a ewentualnie pod spolszczeniem "Ganesza" dajemy przekierowanie (#REDIRECT [[Ganeśa]]).

Podobnie "Akaśa" czy w spolszczeniu "Akasza" z angielska akaza lub Akasha, a w naukowej najpoprawniejszej transliteracji mamy Ākāśa, z oddaniem długich samogłosek. Najbliższe poprawności spolszczenie brzmi oczywiście Akaśa, zatem pod taką pisownią wstawiamy hasło, a w haśle Akasza dajemy przekierowanie (#REDIRECT [[Akaśa]]). W opisie hasła w indeksie haseł (nazwisk, bóstw etc) można uwzględnić alternatywną pisownię dla orientacji osoby poszukującej danego hasła, np. "Akaśa - w spolszczeniu Akasza, z ang. Akasha, piąty żywioł, duch, eter, przestrzeń".

Przekierowania

Przekierowania dokonuje się umieszczając na samym początku strony przekierowującej komendę:

#REDIRECT [[Inne hasło]]

gdzie "Inne hasło" to dokładna nazwa hasła w podwójnym nawiasie kwadratowym [[]], na które ma nastąpić przekierowanie.

Istotne jest aby:

  • komenda ta była na samym początku hasła - wystarczy jeden znak przed komendą aby ona nie zadziała (np: +#REDIRECT [[Inne hasło]] nie działa)
  • za komendą również nie może już być żadnego znaku ((np: #REDIRECT [[Inne hasło]]+ nie działa)

Dodawanie KATEGORII do haseł

Dobrą rzeczą myślę jest kategoryzowanie wszystkich wpisów, czyli przypisywanie ich do odpowiednich kategorii Himalaya-Wiki. Mechanizm Wiki robi automatycznie spisy haseł które przypisane są do poszczególnych kategorii. Jedynie co musisz zrobić, to na końcu artykułu dodać instrukcje umieszczenia hasła w wybranej kategorii, albo kategoriach (jedno hasło może być przyporządkowane do wielu kategorii).

Przykład: żeby umieścić edytowane hasło w kategorii Bóstwa, umieść na końcu definicji:

[[Category:Bóstwa]]

Natomiast, żeby przypisać wpis do 2 kategorii: Hasło i Bóstwa, umieść na końcu definicji:

[[Category:Hasło]]
[[Category:Bóstwa]] 

Pozostałe typowe na naszej Wiki kategorie to:

[[Category:Nazwiska]]
[[Category:Laja Joga]]
[[Category:Sufizm]] 
[[Category:Demonologia]]

Można też łatwo tworzyć kategorie. Po prostu umieść na końcu definicji:

[[Category:Nowa Kategoria]]

i po zapisaniu hasła, zobaczysz pod jego opisem, czerwony link do nieistniejącej jeszcze kategorii. Kliknij w ten link, jakbyś tworzył nowe hasło, dodaj opis tej kategorii, zapisz i gotowe...

UWAGA: nie twórz niepotrzebnie nowych kategorii, rób to tylko w uzasadnionych przypadkach i potem opiekuj się działem nowej kategorii. Zanim utworzysz nową kategorię, upewnij się, czy taka, lub podobna nie istnieje lub czy tworzone hasło będzie miało rodzinę nowej kategorii. Po utworzeniu nowej kategorii poinformuj o tym na stronie głównej albo powiadom o tym admina, żeby mógł ją umieścić w odpowiednim miejscu. Umówmy się też, że nazwa kategorii będzie pisana z Dużej litery np. Hasło, Bóstwa, Nazwiska, Laja Joga, Sufizm, Demonologia, Hridaya, Udana etc. zamiast hasło, czy HASŁO.

Zapisywanie - Skróty klawiszowe

  • Zamiast wciskać klawisz "Zapisz" możesz użyć kombinacji klawiszy: Alt Shift s
  • Aby szybko przejść do Strony Głównej Himalaya-Wiki: Alt Shift z

Wypunktowanie i numeracja podpunktów

Chcialbym zasugerować ujednolicenie różnego rodzaju wypunktowywania haseł w tekście - czy to kropeczkami z przodu, czy to kolejnymi numerami wierszy. MediaWiki daje możliwość łądnego wypunktowywania automatycznego z jednoczesnym wyrównywaniem tekstów w poszczególnych punktach.

1. PUNKTACJA. Żeby użyć w tekscie punktacji z kropką przy wierszu piszemy tak:

 * tekst1
 * tekst2
 * tekst3

efektem będzie taki tekst:

  • tekst1
  • tekst2
  • tekst3

WAŻNE! - nie wstawiać spacji przed gwiazdką bo WIKI taki zapis interpretuje zupełnie inaczej.

2. NUMERACJA. Innym mechanizmem jest automatyczne numerowane wieszy. Żeby otrzymać w tekscie ponumerowane wiersze należy wpisać coś takiego:

# tekst1
# tekst2
# tekst3

a efekt będzie taki:

  1. tekst1
  2. tekst2
  3. tekst3

Dodawanie zdjęć i obrazków

Shirdi Sai Baba

Żeby dodać zdjęcie czy jakiś obrazek do opracowywanego artykułu, trzeba go najpierw załadować na serwer (używając narzędzia PRZEŚLIJ PLIK (w panelu po lewej stronie). Potem w edytowanym artykule w odpowiednim miejscu, najlepiej nad akapitem którego zdjęcie dotyczy wstaw instrukcję:

[[Image:nazwa pliku z rozszerzeniem|thumb|right|opis zdjęcia]]

na przykład, żeby wstawić to zdjęcie obok, najpierw załadowałem je na serwer a potem użyłem takiej instrukcji w treści artykułu:

[[Image:Shirdi Sai.jpg|thumb|right|Shirdi Sai Baba]]

Ale zanim załadujesz zdjęcie na serwer upewnij się, że można go wykorzystać nie łamiąc niczyich praw autorskich, upewnij się, że jest ono w małej rozdzielczości przewidzianej dla internetu (nie większej niż około 720 pixeli szerokości) i plik nie jest większy niż 500 kb, zawsze używaj odpowiednich rozszerzeń do plików (.jpg, .png, .gif etc.).

Załóżmy sobie z góry pewien standard dodawania ilustracji do artykułów - że zawsze będą one dodawane po prawej stronie tekstu (jak w tym przykładzie), a jak czytelnik będzie chciał sobie je powiększyć, to kliknie w zdjęcie i zobaczy je w oryginalnej wielkości. Dlatego właśnie używamy standardowo opcji thumb w instrukcji umieszczenia obrazka na stronie. To jest fajny standard wypracowany już przez użytkowników MediaWiki, i tylko w szczególnych przypadkach jak umieszczanie np. ikon w tekście można od niego odejść. Proponujemy też nie przesadzać z grafikami i dodawać tylko to co jest potrzebne do uzupełnienia tekstu potrzebnymi rysunkami.

Media Player - jak odtwarzać filmy na Himalaya-Wiki

{{#ev:youtube|fqgpBqWL3Ts}}

Żeby dołączyć film (np. z Youtube czy GoogleVideo) do artykułu, trzeba wpisać:

{{#ev:service|id}}

albo

{{#ev:service|id|width}}

gdzie:

  • service jest nazwą serwisu na którym znajduje się film (np. youtube czy googlevideo)
  • id jest numerem identyfikacyjnym filmu
  • width (opcjonalnie) jest szerokością okna z filmem w pixelach (wysokość jest ustawiana automatycznie)


Przykład 1: żeby załączyć film, który znajduje się na YouTube pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=UP6oBOMDqmg (gdzie ciąg znaków po słowie watch?v= jest ID tego filmu) musisz wpisać:

{{#ev:youtube|UP6oBOMDqmg}}

A jeśli chcesz przeskalować film do małego okienka o szerokości 100 pixeli, powinieneś napisać:

{{#ev:youtube|ZOrlSNRFcSI|100}}


Przykład 2: żeby załączyć film który znajduje się na GoogleVideo pod adresem: http://video.google.com/videoplay?docid=147162725747989324&ei=LTu4ScDiK4iGqwL1i5j-AQ&q=yogis (gdzie ID filmu to ciąg znaków 147162725747989324) musisz wpisać:

{{#ev:googlevideo|147162725747989324}}

{{#ev:googlevideo|147162725747989324}}

Niniejszy MadiaPlayer obsługuje serwisy:

Kundalin 20:00, 10 sty 2017 (EST)

______________________________________________________________