Brahmarakszas
Brahmarakszas (sanskryt: Brahmarakshas) - demon, czorta, istota upadła, zła istota udająca bóstwo, boga, uduchowienie; demoniczny oszust duchowy. Indyjski termin Brahmarakszas to połączenie słów Brahma oznaczającego Bóstwo, Boga, Stwórcę, oraz Rakszas oznaczającego demona, istotę złą, skorumpowaną, upadłą. Pojęcie Brahmarakszas sugeruje rodzaj demona, który próbuje uchodzić za Boga, stwórcę lub twórcę. W rozwoju duchowym są to kategorie złych ludzi, którzy uchodzą za twórców tzw. własnych ścieżek, jednak nie mają za sobą ani odpowiedniej wiedzy, ani praktyki, ani pozwolenia mistrza.
Brahmarakszas to często osoba uchodząca za guru, mistrza lub eksperta w dziedzinie duchowości, mistyki, religii czy jogi (tantry), jednak nie posiadająca prawidłowej wiedzy, praktyki ani pozwolenia autentycznego mistrza na nauczanie. Brahmarakszas to często synonim tzw. ban-guru - fałszywych mistrzów, oszustów żerujących na ludziach naiwnych, nie mających pojęcia o duchowości, jodze i rozwoju duchowym. Na zachodzie często występują tak zwani "twórcy własnych ścieżek", którzy wszyscy są demonami podającymi się za twórców ścieżki lub bogów, czyli brahmarakszasami.
Idea często propagowana przez osoby będące brahmarakszasami to hasło: "Każdy ma własną ścieżkę". Postawa najczęściej reprezentowana to: "Mnie żaden guru (mistrz) nie jest potrzebny, sam sobie jestem guru". Odrzucanie mistrzów duchowych (guru), propagowanie miksu nauk i praktyk wedle własnego wyboru i uznania, często pod hasłem rzekomego "dostosowania religii czy nauk duchowych, jogi dla współczesnych ludzi" - to oznaka działalności brahmarakszasów.
Skrajna postawa, to obwieszczanie się wprost jako Bóg czy np. Jezus Chrystus, Gautama Budda, Gopala Krishna etc. Najskrajniejsze postawy to działalność uzurpatorów, jak np. za życia Sathya Sai Baba, ktoś inny podaje, że to on jest "prawdziwym" Sai Babą. Od lat 60-tych XX wieku znanych jest kilkanaście tego rodzaju brahmarakszasów - oszustów plagiatujących Sathya Sai Babę, a zjawisko opisano nawet jako "Sai Copycat". Brahmarakszasy podają się także np. za "żeńską połówkę Sathya Sai Baba", za "małżonkę duchową Sathya Sai Baba" lub próbują zostać partnerami czy partnerkami boskiej awatary. Zjawisko podszywanie się za, posiadania rzekomo "bezpośredniego telepatycznego kontaktu" z żyjącym mistrzem jest z reguły typową oznaką brahmarakszasa - demona podszywającego się pod działalność światłej, oświeconej istoty duchowej.
Brahmarakszasy chętnie przyjmują jako własne imię, imię jakiegoś bóstwa czy boga lub imię kogoś świętego, kto aktualnie jeszcze żyje i pretendują do bycia tą osobą czy postacią. W literaturze i mistyce chrześcijańskiej mamy odpowiednio zjawisko "podawania się za anioła światłości". Przykładowo, w Opolu żyje człowiek, który podaje się za inkarnację Jezusa Chrystusa i każe do siebie mówić per Jezus Chrystus". Pewna pani z Wrocławia kazała mówić do siebie per "Boże" i twierdzi, że jest Bogiem - Kobietą. Takie "zjawiska" nazywane są brahmarakszasami - demonami udającymi bogów.