Neti

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 08:39, 15 lip 2019 autorstwa Caroli (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Jala neti

Neti (Neti Krija) - jest jedną z sześciu grup wstępnych ćwiczeń, rytuałów oczyszczania zwanych Śodhana, które są podstawą treningu Hatha Jogi.

Polega na usuwaniu nieczystości z nozdrzy, oczyszczanie wodą kanałów nosowych, płukanie nosa i gardła. Jest to najbardziej elementarna praktyka wszystkich Nathów praktykujących autentyczną Hatha Jogę.

Jala Neti (zwana również neti lub jalaneti) to najstarsza bo pochodząca z ajurwedy i najlepiej poznana technika oczyszczania zatok. Jej głównym celem jest oczyszczenie zatok przynosowych z zalegającej wydzieliny i zanieczyszczeń. Pomaga na zapalenia zatok, alergie, bóle głowy.

Nozdrza są związane z dwoma głównymi kanałami energii - nadi, subtelnych energii prana,które zapewniaja podstawową równowagę organizmu:

  • idanadi, ida, ćandra, (chiń. yin) - księżycowy, kończący się w lewym nozdrzu oraz
  • pingalanadi, pingala, surya, (chiń. yang) - słoneczny, kończący się w prawym nozdrzu.

Hatha Joga dąży do zharmonizowania, zjednoczenia obu kanałów ida i pingala, które budzą energię centralnego kanału suszumna. Neti to ćwiczenie przygotowujące do Prana Jogi.

W najprostszej formie jala neti polega na przepłukaniu nosa. Tradycyjnie używa się do tego naczynia w kształcie konewki, małego dzbanuszka.

Nos pełni rolę filtra i klimatyzatora całego ciała. Odpowiada między innymi za regulację temperatury i wilgotności wdychanego powietrza to dlatego zdrowo jest oddychać przez nos a nie przez usta). 
Pierwsza linia oczyszczania powietrza to drobne włoski zwane „cilia”, które wychwytują większe cząsteczki kurzu. Włoski oczyszczają się podczas oddychania i przy wydmuchiwaniu nosa, ale jeśli zanieczyszczeń jest zbyt dużo, nos należy wypłukać wodą.

Oprócz tego cały kanał nosowy pokryty jest warstwą śluzu, do którego przylepiają się mniejsze zanieczyszczenia i bakterie. Zabrudzony śluz wydmuchujemy, wykasłujemy lub przełykamy. Jala neti usunie cały brud i bakterie z wnętrza nosa i zatok. Jak powszechnie wiadomo ciepła woda bez trudu rozmiękcza i usuwa wewnętrzne złogi natomiast podczas jala neti wytwarza się podciśnienie, co umożliwia dokładne oczyszczenie wszystkich zakamarków. Jest to sposób naturalny i prosty, a przy tym niezwykle skuteczny.

Aby utrzymać zatoki w czystości, wykonuj jala neti regularnie. Jala neti najlepiej wykonać z samego rana, tuż po przebudzeniu, co usunie nocną ociężałość i przygotuje ciało i umysł na dzień pełen oddychania. Jednak jeśli mieszkasz lub pracujesz w zapylonym środowisku, dobrze jest wykonywać zabieg po powrocie do domu. Jala neti najlepiej wykonywać raczej przed niż po posiłkach.

Czyszczenie nosa

Wlej czystą wodę do emaliowanego garnka. Dodaj sól w proporcji jedna płaska łyżeczka na pół litra wody. Dokładnie rozpuść sól. W ten sposób uzyskasz roztwór izotoniczny o stężeniu 0,9% – czyli takim samym jak w ludzkiej krwi. Podgrzej do takiej temperatury, by nie wywołać dyskomfortu przy płukaniu zatok. Temperaturę wody najlepiej sprawdzać na wewnętrznej części przedramienia. Spróbuj wodę i wypluj – po kilku próbach będziesz w stanie rozpoznać właściwą mieszankę po smaku. Upewnij się, że sól rozpuściła się w całości.

Sposób pierwszy:

Pochylając głowę na bok, wlej wodę do dziurki przeciwnej do podłoża. Woda wyleje się drugą dziurką. Po wlaniu połowy wody zmień strony. Po przepłukaniu wydmuchaj delikatnie nos, następnie pochyl głowę na każdą ze stron na kilkanaście sekund i delikatnie wydmuchaj nos.

Sposób drugi:

Najpierw oczyść nos 1L wody według pierwszego sposobu, by oczyścić przednie zatoki. Drugim litrem wody wypłucz zatoki według sposobu drugiego. Nie osuszaj zatok między jedną a drugą turą. Wydmuchaj delikatnie powietrze nosem, by usunąć wodę. Podczas drugiej tury – gdy woda przepływa z jednego nozdrza do drugiego – delikatnie wciągamy wodę nosem, a gdy zbierze się jej wystarczająco dużo w ustach, wypluwamy ją. Najlepiej wykonać to na jednym, powolnym wdechu „bąbelkując” przepływającą nosem wodę. Nie wciągaj wody gwałtownie, bo dostanie się do ucha. Jeden głęboki wdech nosem wciągający wodę do ust i wypluj ją. Jak nabierzesz wprawy, wystarczą jedno lub dwa takie wciągnięcia na pół litra wody! Powtórz dla drugiego nozdrza. Nie należy przełykać wciąganej w ten sposób wody. W przypadku sposobu drugiego należy bardzo starannie osuszyć nos, jako że na tym etapie do zatok dostaje się dużo więcej wody. Osuszanie należy powtarzać aż do skutku, by w zatokach nie została woda, która może spowodować czasowe podrażnienie. Drugi sposób działa silniej niż pierwszy, w większym zakresie czyści tylne zatoki i jest bardziej skuteczny przy zapaleniu zatok, kaszlu i problemach z gardłem.

Trzeci sposób:

Jest trudniejszy i bardziej zaawansowany niż pierwszy i drugi. Na tym etapie bierzemy słoną wodę do ust i wysmarkujemy ją nosem. Dla początkującego będzie to zdecydowanie trudne zadanie. Możesz mieć nieprzyjemne doznania. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu nosa.


Linki zewnętrzne