Agama

Z Himalaya-Wiki

Agama (Āgama) - "schodzenie", "tradycja", hinduskie święte pisma należące do śiwaizmu.

Znanych jest publicznie ponad 200 dzieł klasyfikowanych jako pisemny i autoryzowany przekaz śiwaizmu. Uznawane są za objawienia dane łaską najwyższego Boga Śiwa w różnych jego formach i postaciach. Kanon Agama południowego śiwaizmu to 28 ksiąg o których się jawnie wspomina. Wiele dzieł północnego śiwaizmu uchodzi za ezoteryczne, dostępne tylko dla wybranych uczniów. Kanon Agama uważany jest w śiwaizmie za rodzaj piątej Wedy. Dotąd prawie nie przetłumaczone na języki europejskie i nieznane Zachodowi. Agama uważana jest za źródło duchowej nauki, za wiedzę źródłową, objawioną przez Niebiosa i Awatarów, zstąpień Boga w ludzkie ciało.

Āgama (आगम) - āgamy jako zbiory nauk duchowych to podstawowe pisma święte zarówno południowego czy tamilskiego, jak i kaszmirskiego śaivizmu. Agama oznacza źródło, z którego wiedza duchowa rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach. Ma siedem cech tematycznych, takich jak stworzenie wszechświata, unicestwienie wszechświata, kult bogów i bogiń, praktyka duchowa, powtarzanie mantr w celu osiągnięcia doskonałości oraz spełnianie satkarmy. Zgodnie z tradycją uważa się, że są one natchnione przez Boga i emanują od Śiwa Boga. Według jednej tradycji podstawowych Śaiva Āgam jest osiemnaście, a według innej dwadzieścia osiem.

Agama (आगम) - to objawienie i powstałe pisma święte w tamilskim śiwaizmie nie ograniczały się do hymnów dla świętych. Za część pism objawionych uważano także Āgamy, teksty w sanskrycie, które dotyczyły przede wszystkim sadhany (ćwiczeń duchowych), praktyk rytualnych i duchowych. Treść Āgam na ogół składała się z czterech pada (tak jak Jogasutry), a także podziału lub struktury na: 1) jṅāna, wiedza, nauka, mądrość; 2) joga, techniki oczyszczania, skupienia i medytacji; 3) kriya, tworzenie architektury i ikonografii oraz związane z nimi rytuały; oraz 4) carya, wykonywanie codziennego kultu/rytuału oraz kodeks postępowania duchowo-religijnego. Śaiwa Siddhanta była filozoficzno-teologicznym systematyzacją objawienia Bóstwa Śiwy otrzymanego poprzez te dwa strumienie i była trwale powiązana z publiczną instytucją świątyni (aśrama, matha).