Dobrobyt i świadomość prosperująca
1. Ponieważ większość ludzkości żyje na granicy biedy z nędzą, w procesie rozwoju duchowego warto jest wskazać wszelkie elementy wiedzy i praktyki służące do zbudowania świadomości dobrobytu i dobrego prosperowania w codziennym życiu. Świadomość biedy, braku czy ubóstwa towarzyszy nawet ludziom z pozoru bogatym, nazywanym multimilionerami czy miliarderami, gdyż osoby te, chociaż z pozoru wiele zarabiają, także wiele tracą, marnotrawią oraz bankrutują, a bywa, że żyją tak iż na ich wydatki, zupełnie jak ludziom bardzo biednym, nie starcza im do końca miesiąca na codzienne życie. Pokazuje to, że człowiek, zarówno biedny jak i bogaty powinien przyswoić sobie dobrze lekcję rozsądnego gospodarowania majątkiem oraz dochodami jakie posiada. Nie ma to już większego znaczenia czy dochody człowieka są bardzo niskie czy bardzo wysokie, rozsądek w ich użytkowaniu jest jednakowo potrzebny wszystkim stanom majętności i wszystkim statusom biedy w społeczeństwie. W dużej mierze trwałość i stałość ludzkiego dobrobytu zależy od tego jak ktoś jest dobry, niezepsuty, w swoim wnętrzu, zależy od wewnętrznej dobroci i dobrostanu. Dobrobyt to bardzo ciekawe pojęcie, słowo warte przemyślenia, a nawet głębokiej kontemplacji w sercu. Dobro jako stan bycia jest tutaj kluczem do zagadki prosperującej świadomości, stanu myśli i wyobrażeń, które nie muszą prowadzić człowieka ani do zguby ani do straty czy utraty tego, co posiadał. Ludzie zwykle myślą, że bogactwo zdobywa się wyłącznie w nieuczciwy sposób albo dziedziczy, jednak jest całe mnóstwo przykładów pozytywnych, które pokazują, że bogactwo przychodzi wraz z pracą i działalnością, która jest z gruntu uczciwa i pożyteczna. Oczyszczenie umysłu, oczyszczenie samej świadomości, ćittamu, z myśli i wyobrażeń, które są przeciwne dobrobytowi i szkodliwe dla rozwoju świadomości prosperującej jest niejako pierwszym poważnym krokiem w dobrej pracy usuwania syndromu ubóstwa, biedy i nędzy, nieudacznictwa i cierpiętnictwa. Świadomość Bogactwa, Obfitości i Dobrobytu wzrasta powoli ale skutecznie w miarę pracy solidnego oczyszczania i ubogacania wewnętrznego, które ma za zadanie przemienić nędznika w bogacza.
2. Karma Joga w jej tradycyjnym ujęciu Bezinteresownej Pracy oraz Służby staje się fundamentem dla rozwoju prosperującej świadomości i stanu dobrobytu. Karma Joga to podstawowy trening jaki oferowany jest w Jodze przez wielkich Mistrzów Mądrości, Maharyszich i Ryszich, a podstawy tej metody Jogi streszczają się w idei pracowania dla przyjemności samego wykonywania pracy. Nie pracujemy dla zysku czy wypłaty, ale w tym celu, aby praca została dobrze i solidnie wykonana. Czerpanie satysfakcji i przyjemności z samego działania jakim jest wszelka możliwa praca bywa dla wielu początkujących osób bardzo trudne i frustrujące. Wielki Jogin Mahawatar Nagaradża Krija Babadżi ciągle powtarzał, że człowiek powinien być tak zaabsorbowany pracą, tym, co robi, że owa praca wydaje się wykonywać sama bez emocjonalnego oporu czy wysiłku ze strony tego, kto ją wykonuje. Można się ćwiczyć na każdej codziennej czynności, aż pracowanie pozwoli na stan umysłu wolny od poczucia straty czasu, awersji czy niechęci do pracy, poczucia marnowania czasu, który można by przeznaczyć na coś innego, etc. Jednym słowem, pracujemy ochoczo, bez oporów czy awersji do samej pracy, pracujemy z wielką satysfakcją, pracujemy tak jak bawimy się w najlepsze, gdy robimy to co lubimy dla naszej przyjemności. Karma Joga to bardzo specyficzne, luzackie podejście do pracy, która z jednej strony jest poważna i odpowiedzialna, a z drugiej staje się rodzajem przyjemnej i satysfakcjonującej rozrywki, zabawy z jaką wędrujemy przez życie. Nie lubiane, nie przyjemne i nie chciane czynności stają się początkiem wszelkiego braku i krachu, nędzy, biedy i ubóstwa a także problemów w prowadzeniu działalności dochodowej. Krótko i zwięźle Joga powiada człowiekowi: Ciesz się tym co robisz, niech twoja praca jest twoją rozrywką!
3. W tradycyjnym ujęciu Karma Joga kładzie nacisk na służenie ludzkości, włączając w to wszelką pożyteczną działalność dla społecznego dobra, edukacji młodzieży oraz dorosłych, służby zdrowia i innych działań dobroczynnych, zmierzających do zmniejszenia ludzkich cierpień. Prawdziwy sens Karma Jogi wedle Mistrzów Mądrości Wschodu leży w uświadomieniu sobie, że boska Dusza, Jaźń czyli Atman przenikając każdą cząstkę ciała pracuje w każdej ludzkiej istocie, a cokolwiek jest wykonywane, w swej istocie jest czynione poprzez boską Duszę, Atmana, poprzez Wyższą Jaźń będącą cząstką Boga w człowieku. Karma Joga tak głębiej, bardziej metafizycznie rozumiana wymaga aby energia życiowa krążyła wewnątrz centralnego kanału ciała znanego jako Suszumna. Wtedy każde działanie jest aktywnością wynikłą z mocnego krążenia Prany w środkowym, centralnym kanale energetycznej struktury ciała, kanale, który jest niczym centralny słup czy filar całego ciała i całego naszego jestestwa. Karma Joga jest od strony energetycznej i duchowej Prana Karmą czyli pracą subtelnej energii życiowej emanowanej przez wewnętrzną Jaźń, Duszę, przez Atmana człowieka. W Ten sposób człowiek oddany wykonywaniu pracy dla samej pracy w swej istocie pozwala na bardzo swobodny przepływ i swobodne działanie przepływającej energii życia i działa mocą wewnętrzną. Taka praca, tak spełniana aktywność dokonywana jest z większą siłą przebicia, z większą mocą, a przy okazji porywa oraz zachwyca innych, którzy zaczynają spontanicznie wspierać każde dzieło tak zorientowanego pracownika czy działacza. Dobra Karma Joga jest zarówno pożytecznym i pomocnym dla innych czynem społecznym jak i dochodowym, a do tego aktywnością czynioną z głębi Duszy za pomocą twórczej życiowej energii, Prana Karmana.
4. Praca i działalność zarobkowa umożliwiająca życie i przeżycie związana jest mocno z pierwszym, podstawowym ośrodkiem skupienia w ludzkim ciele zwanym ćakrą korzeniową lub guziczną, muladharą. Ośrodek żywiołu ziemi służy wszystkiemu co jest potrzebne do życia na ziemi w tym wykonywaniu wszelkiej pracy i aktywności związanej z przetrwaniem człowieka jako jednostki oraz także ludzi jako gatunku. Praca pozwalająca zarabiać pieniądze bądź wytwarzać rzeczy i dobra na zamianę z innymi wytwórcami to domena guzicznego, sakralnego splotu u podstawy tułowia, pod kością ogonową. Praktykując świadomie Karma Jogę skupiamy się w tym ośrodku i szukamy siły dla przetrwania oraz mocy dla działania jakie wykonujemy w swojej pracy. Odczuwanie oraz obserwowanie doznań w korzennym ośrodku muladhara podczas wykonywania pracy zarobkowej czyli dochodowej to jedna z małych ale przydatnych praktyk, codziennych ćwiczeń w Karma Jodze. Drugim ośrodkiem przydatnym w rozwijaniu świadomości prosperującej i stanów dobrobytu jest trzeci ośrodek zwany manipurą, ogrodem skarbów albo grodem klejnotów. Mani to dosłownie skarb albo klejnot, biżuteria, diament czy rubin, kamień szlachetny wyjątkowo drogocenny. Manipura to ośrodek symbolizujący skarby wewnętrzne oraz wszystko to, co jest człowiekowi drogocenne. Mani to klejnot i symbol zdolności odsłaniania czy odkrywania skarbów i rzeczy drogocennych, taki rodzaj świadomości, który potrafi bogactwa zarówno odkrywać jak i rozwijać oraz gromadzić. Manipura pozwala zaspokajać potrzeby związane z nabywaniem rzeczy bardziej cennych, drogocennych i kosztownych., zdobywać klejnoty bogactw, złoto i kosztowności. Odblokowywanie obydwu tych ośrodków skupiania czy przebywania świadomości jest bardzo ważną częścią procesu rozwijania czy wręcz może nabywania świadomości prosperity. Zanieczyszczona i zablokowana muladhara nie pozwala na podjęcie skutecznych działalności umożliwiających zarobkowanie, a zablokowana i zanieczyszczona manipura nie pozwala na zdobywanie w życiu rzeczy kosztownych ani skarbów. Do kompletu mamy jeszcze ośrodek wiśuddha u podstawy szyi, który związany jest z nabywaniem skarbów duchowych i odkrywaniem wewnętrznych bogactw duchowych zgromadzonych w głębi samej Duszy czy Jaźni, wewnątrz Atmana, a także skarbów i klejnotów ukrytych acz dla człowieka przeznaczonych przez samego Boga. Jedną z zasad wynikających z ośrodka wiśuddha jest zależność bogactw zewnętrznych od tych wewnętrznych, co bardzo pomaga rozwijać i prowadzić wszelkiego rodzaju interesy z głębszą idei czy wzniosłym celem.
5. Istnieje kilkanaście ważniejszych sekretów osiągania stanu dobrobytu i prosperującej świadomości, a kilka z nich jest szczególnie ważnych. Jedną z bardzo ważnych zasad czy cech dla osoby kultywującej Bogactwo, Obfitość i Dobrobyt w codziennym życiu jest Szczodrość wobec innych osób. Szczodrość czy bycie osobą Szczodrą, to pewna elastyczność i swoboda zarówno w dawaniu innym jak i w braniu od innych. Ludzie obarczają swoje dawanie i branie bardzo wieloma emocjami, wyrzutami, żalami czy innymi negatywnymi emocjami. Kiedy dajemy innym cośkolwiek, tak rzeczy jak i pieniądze, czas, uczucie czy uwagę, nie powinniśmy tego żałować ani obarczać tego co dokonujemy żadnymi negatywnymi emocjami jak poczucie zubożenia, straty czasu czy poczucia szkody, że coś daliśmy i już tego nie mamy. Dawanie, nawet najskromniejszego prezentu jest okazją do wyczyszczenia swojej świadomości z negatywnych mas myślowych i emocjonalnych jakie wielu ludziom towarzyszą w czasie kiedy szykują prezenty, ofiarują swoje umiejętności czas czy uwagę innym. Żal jaki pojawia się gdy coś komuś kupimy, podarujemy, żal niespełnionych po latach oczekiwań, starań, ofiar i poświęceń staje się negatywną siłą blokującą naturalną z głębi duszy płynącą Szczodrość jaka jest potrzeba aby uruchomić naturalne Prawo Dawania i Brania, przypływu i odpływu rzeczy w przyrodzie. Negatywne intencje, żale i pretensje jakie wkładamy w to co dajemy stają się zalążkiem późniejszego zablokowania sił odpowiedzialnych za dostawanie i przekazywanie dóbr oraz bogactw tej ziemi w tym także pieniędzy jako umownego ekwiwalentu tego, co w rzeczywistości potrzebujemy. Branie, przyjmowanie rzeczy, prezentów, w tym także pieniędzy, przyjmowanie cudzego dla nas poświęcenia, czasu i uwagi to odwrotna strona tego samego medalu i także musi być wyczyszczona ze wszelkich negatywnych emocji, wspomnień oraz doznań. Człowiek Szczodry jest osobą która swobodnie daje i swobodnie bierze, swobodnie wydaje i swobodnie dostaje wszystkie rzeczy jakich potrzebuje, w tym także pieniądze oraz rozmaite skarby czy klejnoty. Kiedy zarówno dawanie jak i przyjmowanie sprawia zadowolenie oraz radość której praktycznie nic nie jest nam w stanie popsuć, wtedy można powiedzieć, że osiągamy stan praktycznej Szczodrości.
(Udana)
Mistrz Himalaya Swami
Linki zewnętrzne
PMH - Przekazy Mistrza Himalaja znajdują się na portalu Lajów