Sridevi Kapoor

Z Himalaya-Wiki
Sridevi Kapoor

Śridevi (Sridevi, Shridevi) - indyjska aktorka zwana Boginią Kina, urodziła się 13-tego sierpnia 1963 roku w Sivakasi w stanie Tamil Nadu na południu Indii. Sridevi stała się najbardziej znaną i popularną aktorką komercyjnego kina indyjskiego lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Jej rodowe nazwisko to Shree Amma Yanger.

Sridevi to bodaj najbardziej znana aktorka indyjska, występująca w filmach w ojczystym języku tamilskim, hindi, telugu, malajalam, także jedna z najbardziej znanych aktorek tamilskich w całej historii Tamil Nadu. Zadebiutowała jako dziecko mając cztery lata. Ojczystym językiem jej matki Rajeswari jest język tamilski. Jej ojciec Ayyapan był prawnikiem. Ma siostrę o imieniu Srilatha. Ma dwóch przyrodnich braci z poprzedniego małżeństwa ojca.

Uważana za jedną z największych gwiazd Bollywood - indyjskiego przemysłu filmowego. Sridevi Kapoor to piękna, utalentowana, ikona mody lat 80-tych XX wieku, niekwestionowana i najdłużej panująca królowa nie tylko Bollywood, ale także Tollywood i Kollywood. Aktorka ponad 250 filmów w wielu językach Indii. Swoją karierę rozpoczęła bardzo wcześnie, bo już w wieku 4 lat, filmem w języku tamilskim Kandhan Karunai. Kilka lat później miała za sobą wiele wspaniałych ról w języku malayam.

Małżeństwo Sridevi z aktorem Mithun Chakraborty'm (1986-1987) było anulowane. W 1996 roku Sridewi poślubiła producenta filmowego Boney Kapoor, starszego brata aktora Anil Kapoora, z którym zagrała m.in. w Lamhe, Mr.India, czy Laadla. Poprzednia żona Boneya Kapoor'a, Mona, aby ich dzieci Arjun i Anshula nie straciły rodziny, pozostała w domu jego rodziców. Boney i Sridevi mają dwie córki: Jhanvi i Khushi.

Po poślubieniu indyjskiego producenta filmowego 2 czerwca 1996 roku, Boney Kapoor'a (Kapur) zaprzestała gry w filmach poświęcając się rodzinie począwszy od 1997 roku. Aktualnie udziela się w wielu medialnym kampaniach telewizyjnych w Indii. Sridevi urodziła dwoje dzieci, dwie śliczne córeczki, Jhanvi i Khushi. Obie córeczki mają imiona odpowiednio po bohaterkach filmowych produkcji jej męża, Judaai z 1997 i Hamara Dil Aapke Paas Hai z 2000 roku.

Sridevi straciła oboje rodziców podczas kręcenia dwóch słynnych filmów. Ojca straciła podczas kręcenia Lamhe a matka zginęła podczas produkcji Judaai. Zgodnie z indyjskim zwyczajem ceremonię pogrzebową dla rodzica odprawia najstarszy syn, jednak Sridevi sama prowadziła ceremonie pogrzebowe dla odprowadzenia swojej zmarłej matki.

Sridevi ma siostrę, z którą jest lekko skonfliktowana, gdyż jej jedyna siostra, Srilata (Srilatha) nie aprobuje małżeństwa z producentem filmowym Kapoor'em. Bracia jej męża, Sanjay Kapoor oraz Anil Kapoor grywali role wobec niej opozycyjne w wielu filmach, podobnie Sandeep Marwah. Sridevi przyjaźni się z siostrą męża Reeną. Teść Sridevi, czyli ojciec męża, Surine Kapoor także jest producentem filmowym.

Sridevi karierę aktorską rozpoczęła jako dziecko w południowej Indii, w regionalnej, południowo-indyjskiej produkcji filmowej. Pojawiła się jako aktorka dziecięca w ponad 200 produkcjach filmowych, zanim w wieku 13 lat została zaproszona do grania roli głównej bohaterki. Stała się wtedy najpopularniejszą aktorką kina regionalnych języków południowo-indyjskich jak tamili. Wykonywała samodzielnie długie role pamięciowe w różnych językach.

Królowa Indyjskiego Kina Sridevi Kapoor


Kariera Filmowa Sridevi Kapoor

Aktorska para filmowa Sridevi i Kamal Haasan to jeden z największych sukcesów południowo-indyjskiego kina. Grali razem w 23 produkcjach filmowych. W 1983 roku Sridevi przeniosła się filmów granych w języku Hindi razem z Solva Saawan i Amol Palekar'em. Nie odniosły zbyt wielkiego sukcesu, ale jej powrót w filmie Himmatwala był niesamowicie udany. Jeszcze w tym samym roku Sridevi nakręciła swój własny film "Moondram Pirai w Hindi, razem z Kamalem Haasanem w roli głównej.

W 1976 rozpoczęła się kariera filmowa Sridevi Kapoor w Kollywood. W latach 1979-83, Sridevi była aktorką numer jeden w Kollywood i Tollywood. Karierę w Bollywood rozpoczęły filmy, które w większości były remake'ami hitów telugu. Pierwszy film w języku hindi Solva Saawan poniósł spektakularną porażkę. Kolejny Himmatwala, odniósł olbrzymi sukces i uczynił Sridevi gwiazdą.

Film "Sadma" nakręcony przez legendarnego producenta Hrishikesh Mukherjee nie osiągnął zbyt dobrego komercyjnego wyniku, ale aktorska gra Sridevi została wyraźnie dostrzeżona przez hinujęzyczną krytykę filmową. W 19080 roku wedle IMDB aż 19 razy współpracowała z Jeetendrą. Jej gwiazdorska rola w superhicie indyjskiego kina roku 1986-ego, "Nagina" uczyniła ze Sridevi niekwestionowaną aktorkę Numer Jeden w Bollywood. Dzięki jej wspaniałej grze aktorskiej ludzie nazywają film "Miss India" i jej HawaHawai, tak samo niezapomnianym jak gra Charlie-Chaplin'a.

Nagrodzona lub nominowana do nagród za Lamhe, Chandni, Judaai, Laadla, Gumrah, Khuda Gawah, ChaalBaaz i Sadma. Odrzuciła rolę w Beta, która przyniosła sławę Madhuri Dixit, gdyż nie chciała kolejny znów raz grać z Anil Kapoorem. W 1993 roku zrezygnowano z obsadzenia jej w podwójnej roli dwóch sióstr w Baazigar, obawiając się, że zabicie przez bohatera granego przez Shah Rukh Khana budzącej tyle sympatii Sridevi odrzuci widzów od filmu (role zagrały Kajol i Shilpa Shetty).

"Chaalbaaz" to superprzedstawienie które przyniosło jej nagrodę Filmfare. 'Razem z Yash Chopra's megahitem "Chandni", osiągnęła status nieśmiertelnej bogini kina. Zaczęto ją tytułować per Śri (Sri, Shri) jak boskich, religijnych dostojników. Jest to oznaka najwyższego uznania w indyjskiej kinematografii. Pracowała nad wieloma filmami razem z Rajesh Khanna, Anil Kapoor, Sunny Deol and Rishi Kapoor.

Sridevi razem z Amitabh Bachchan zagrała w trzech filmach: Inquilaab (1984), Aakhri Raasta (1986) and Khuda Gawah (1992). Pośród aktorek dzieliła się sukcesem top gwiazdy ekranu razem z Jaya Pradhapodobnie jak takie gwiazdy kina jak Meenakshi Sheshadiri, Poonam Dhillon and Kimi Katkar. Szczyty sławy osiągnęła dzięki filmowi "Lamhe" razem z Yash Chopra, za który zdoby bardzo wiele prestiżowych nagród włącznie z Filmfare Award za najlepszą grę aktorską w 1992 roku oraz nagrodę International Academy's Best Actress. Jako jedyna aktorka indyjska współpracowała i przyjaźniła się ze Stevenem Speilbergiem, zaproszona do filmu w Hollywood, jednak jak publicznie powiedziała, zrezygnowała z "niemoralnej" propozycji.

Porzuciła plan filmowy tuż po nakręceniu filmu "Judaai" aby wychowywać swoje dwie córeczki, Jhanvi i Khushi. Po sześciu latach nieobecności w filmie, Sridevi powróciła na krótko, tym razem na mały ekran jako "Sahara" w serialu Malini Iyer (2004-2005). Odkąd prowadzi własną audycję typu show dwa razy w tygodniu na małym ekranie, Sridevi rzadko pojawia się w innych produkcjach, z dwoma wyjątkami. W 2004 roku występuje w Jeena Isi Ka Naam Hai dla Karisma Kapoor, a także jako sędzia w TV show Kaboom w 2005 roku.

Sridevi pełni funkcję Członkini Ciała Kierowniczego (Rady Dyrekcyjnej) Azjatyckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. Aktualnie bywa także widywana w reklamach wielu produktów domowego użytku. Miała także rolę w częściach widowiska Mani Ratnam, jak Netru, Indru, Naalai.

Niektóre Nagrody Filmowe

  • 1981 Filmfare Najlepsza aktorka Meendum Kokila (Tamil)
  • 1989 Filmfere, najlepsza aktorka Chaalbaaz (w tym samym roku była nominowana także za Chandni)
  • 1991 Filmfare najlepsza aktorka Lamhe
  • 1992 Filmfare, Najlepsza aktorka, Kshana Kshanam (Telugu)
  • 1993 Nandi Award, najlepsza aktorka, Kshana Kshanam
  • 1994 Giant Awards, za wkład w rozwój kina hindi
  • 1996 Toronto Najlepsza aktorka Devaragam
  • 2003 MAMI Award za Ogromny wkład w rozwój kina hindi
  • 2005 Vamsee Art Theatres Międzynarodowa nagroda za dorobek życia

W latach 1986-1988 ceremonia wręczenia nagród Filmfare nie odbywała się. Sridevi miała wtedy dostać nagrodę za filmy: Aulad, Mr India i Nagina.

Recenzje Wybranych Filmów Sridevi Kapoor

Filmowe Twarze Bogini Kina Sridevi Kapoor

16 Vayathiniley (1977)

Pathinaru Vayathinile

  • Produkcja Bharathi Raja
  • Reżyseria Bharathi Raja
  • Scenariusz Bharathi Raja
  • Muzyka Ilayaraja
  • Obsada Kamal Hassan, Rajnikanth, Sridevi, Kantimathi
  • Czas trwania 139 min.

Kollywood, Dramat

Fabuła Fimu

Pewna wdowa żyje na wsi z 16-letnią córką Mayil (Sridevi) oraz upośledzonym zarówno umysłowo jak i lekko fizycznie pomocnikiem do wszystkiego, zwanym Chappani (Kamal). Chappani od dawna kocha Mayil, ta zaś zakochuje się w weterynarzu, który przyjechał do wioski. Sprawa się komplikuje, gdyż młodziutką dziewczyną zaczyna się interesować również miejscowy rozrabiaka Parattai (Rajnikanth).

Refleksje o filmie

Film był ważny dla występujących w nim aktorów:

  • Rajni został zauważony przez innych filmowców
  • Kamal ewoluował do głównych ról z młodszego artysty / kaskadera / choreografa
  • 14-letnia wówczas Sridevi przestała grać dziecięce role i zaczęła grać główne


Sigappu Rojakkal (1978)

  • Produkcja K.R.G Productions
  • Reżyseria Bharathi Rajaa
  • Muzyka Ilayaraja
  • Obsada Kamal Hassan, Sridevi

Kollywood, Romans, Thriller

Fabuła Filmu

Dilip (Kamal Hassan) jest zamożnym i czarującym, acz władczym biznesmenem. W jego otoczeniu nie brakuje pięknych kobiet, ale on zwraca uwagę na Sharadę (Sridevi) - piękną i skromną ekspedientkę, pracującą w sklepie z konfekcją. Czy jego intencje są szczere, a zamiary uczciwe? Dlaczego Dilipa prześladują wzbudzające niepokój i strach wizje kobiet, a jego sekretarka znika bez śladu…?


Kalyanaraman (1979)

  • Produkcja Panju Arunachalam
  • Reżyseria GN Rangarajan
  • Muzyka Ilayaraja
  • Obsada Kamal Hassan, Sridevi

Kollywood, Komedia

Fabuła Filmu

Kalyanam (Kamal) jest niezbyt bystrym synem bogacza. Całe dnie spędza na zabawie z małym chłopczykiem i na przekonywaniu jednej ze służących (Sridevi), żeby za niego wyszła. Na łożu śmierci ojciec wyznaje mu, że ma brata bliźniaka, Ramana...


Silsila (1981)

  • Reżyseria Yash Chopra (Lamhe, Veer-Zaara, Darr, Dil To Pagal Hai, Deewaar (1975))
  • Scenariusz Preeti Bedi, Yash Chopra (scenariusz), Sagar Sarhadi, Romesh Sharma (dialogi)
  • Zdjęcia Kay Gee
  • Montaż Keshav Naidu
  • Produkcja Yash Chopra
  • Główne role Shashi Kapoor, Amitabh Bachchan, Jaya Bhaduri, Rekha
  • Data premiery 29 lipca 1981
  • Czas trwania 182 min.
  • Język Hindi

Gatunek: dramat, romans, musical

Silsila ("Romans") to bollywoodzki dramat miłosny z 1981 roku, wyreżyserowany przez Yasha Choprę. W rolach głównych Amitabh Bachchan, Shashi Kapoor i Sanjeev Kumar. W Indiach film uchodzi za historię nawiązującą do prawdziwego życia Amitabha Bachchana, który w późnych latach 70-ch i na początku 80-ch jako mężczyzna żonaty uwikłany był w romans z Rekhą. Zarówno Rekha jak i żona aktora Jaya Bhaduri grają w tym filmie role podobne do tych, jakie odegrały w życiu Bachchana.

Fabuła Filmu

Shekhar i Amit Malhotra (Amitabh Bachchan) to bracia, którzy wszystko robią razem. Kiedyś razem uczyli się palić i pić, zakochali się nawet w tej samej dziewczynie. Teraz po latach zamieniają się rolami. Gdy któryś z nich ma problem, ten drugi staje się dla niego starszym bratem, pomaga mu w rozwiązaniu. Shobha (Jaya Bhaduri), ukochana Shekhara czeka ze ślubem na moment, gdy bracia będą mogli jednocześnie poślubić swoje narzeczone. Nadchodzi czas, że i Amit zakochuje się w pięknej Chandni (Rekha). Dwie pary, uszczęśliwione planują wspólny slub, gdy nagle Amit dowiaduje się oglądając telewizje o tragicznej śmierci brata. Samolot Shekhara został zestrzelony podczas wojny w Kaszmirze. Gdy Amit po pogrzebie próbuje pocieszyć zrozpaczoną narzeczoną brata dowiaduje się, że spodziewa się ona dziecka. Wzburzona słowami Amita, że przekonującego ją, że wyjdzie przecież kiedyś za mąż, wykrzykuje zdesperowana "kto mnie zechce z dzieckiem? ty chciałbyś?" Amit decyduje się spełnić obowiązek wobec zmarłego brata. Poświęcając swoja miłość do Chandni żeni się z brzemienną Shobhą. Ale dwa lata później w jego życiu znów pojawia się Chandni...

Obsada

  • Shashi Kapoor – lotnik Shekhar Malhotra
  • Amitabh Bachchan – Amit Malhotra, jego brat
  • Jaya Bhaduri – Shobha Malhotra (jako Jaya Bachchan)
  • Rekha – Chandni
  • Sanjjev Kumar - dr Anand
  • Kulbhushan Kharbanda - Kulbkushan, oficer policji
  • Sudha Chopra – mama Shobhy
  • Sushma Seth – aktorka

Piosenki

Twórcami muzyki jest duet Shiv-Hari, autorzy muzyki do Chandni (1989), Lamhe (1991), Parampara (1993) i Darr – Film zawiera piosenki:

  • Dekha Ek Khawab To
  • Neela Aasmaan So Gaya – Female
  • Rang Barse
  • Sarse Sarke
  • Yeh Kahan Aa Gaye Hum
  • Neela Aasman So Gaya – Male
  • Jo Tum Todo Piya
  • Ladki Ha Ya Shola


Sadma (1983)

  • Produkcja N.C. Sippy, Raj N. Sippy, Romu N. Sippy
  • Reżyseria Balu Mahendra
  • Muzyka Ilayaraja
  • Obsada Kamal Hassan, Sridevi, Silk Smitha

Bollywood, Dramat

Fabuła Fimu

Somu (Kamal) ratuje z burdelu dziewczynę, która cierpi na amnezję (Sridevi). Zabiera ją do swojego domku w górach i zaczyna się nią opiekować w nadziei, że dziewczyna pewnego dnia odzyska pamięć.

Refleksje filmie

  • Film jest remakiem tamilskiego Moondram Pirai.
  • Głowną rolę miała zagrać Dimple Kapadia, ale kręciła w tym czasie Saagar.


Nagina (1986)

  • Produkcja Harmesh Malhotra, Inder Raj Malhotra
  • Reżyseria Harmesh Malhotra
  • Scenariusz Jagmohan Kapoor, Ravi Kapoor, Achala Nagar
  • Muzyka Laxmikant Shantaram Kudalkar, Pyarelal Ramprasad Sharma
  • Choreografia Saroj Khan
  • Obsada Rishi Kapoor, Sridevi, Amrish Puri, Prem Chopra, Sushama Seth, Jagdeep

Bollywood, Akcja, Dramat, Romans, Thriller

Fabuła Filmu

Rajiv wraca do domu po 15 latach przebywania zagranicą. Chce w Indiach rozpocząć nowe życie. Matka, wraz z przyjacielem rodziny - Ajayem Singh'em zaplanowali mu przyszłość. Ma przejąć opiekę nad rodzinnym majątkiem i poślubić córkę Ajaya - Vijayę. Rajiva strasznie ciągnie do tajemniczych ruin, które znajdują się nieopodal miejsca, gdzie mieszka jego rodzina. Poznaje tam tajemniczą Rajni, w której się zakochuje i bierze z nią ślub. Ajay Singh obiecuje zemstę za złamanie obietnicy, a w miejscowości pojawia się mędrzec-zaklinacz węży, który twierdzi, że żona Rajiv'a nie jest człowiekiem...

Refleksje o filmie

  • W 1989 r. powstał sequel tego filmu zatytułowany "Nigahen: Nagina Part II". Wyreżyserował go również Harmesh Malhotra. W rolach głównych wystąpili: Sunny Deol, Sridevi i Anupam Kher.


Mr India (1987)

  • Produkcja Boney Kapoor
  • Reżyseria Shekhar Kapur
  • Scenariusz Javed Akhtar, Salim Khan
  • Muzyka Laxmikant Pyarelal
  • Choreografia Saroj Khan
  • Obsada Anil Kapoor, Sridevi, Amrish Puri, Ashok Kumar, Bob Christo, Sharat Saxena, Ramesh Deo, Annu Kapoor, Satish Kaushik, Aftab Shivdasani, Gur Bachchan Singh
  • Czas trwania 179 min.

Bollywood, Akcja, Przygoda, Komedia. Science-fiction

Fabuła Filmu

Osierocony w dzieciństwie Arun Verma (Anil Kapoor) już jako dorosły poświęca swoje życie opiece nad sierotami, co powoduje że ciągle brakuje mu pieniędzy. Z tego powodu musi wynająć jeden z pokoi dziennikarce Seemie (Sridevi), która nie lubi dzieci - co powoduje wiele starć między bohaterami. W tym samym czasie międzynarodowy złoczyńca Mogambo (Amrish Puri) chce przejąć władzę nad światem. Aby tego dokonać potrzebna mu formuła pozwalająca być niewidzialnym, będąca w posiadaniu Aruna. Arun, z jej pomocą, stara się przeciwstawić złoczyńcy i przyjmuje przydomek Mr. India.

Refleksje o filmie

  • Rola Arula początkowo przeznaczona była dla Amitabha Bachchana
  • "Indiatimes Movies" umieścił film wśród "25 filmów, które trzeba obejrzeć"


Chandni (1989)

Chandni (hindi: चांदनी, urdu: چاندنی, tłumaczenie: "Światło księżyca") to bollywoodzki dramat miłosny z 1989 roku w reżyserii Yasha Chopry, autora Veer-Zaara, Darr, Dil To Pagal Hai. W rolach głównych Sridevi, Rishi Kapoor i Vinod Khanna. To historia kobiety kochanej przez dwóch mężczyzn, których łączy przyjaźń.

  • Produkcja Yash Chopra, Gurdip Singh, T. Subbarami Reddy
  • Reżyseria Yash Chopra
  • Scenariusz Umesh Kalbagh, Arun Kaul
  • Muzyka Hariprasad Chaurasia, Shiv Kumar Sharma
  • Obsada Vinod Khanna, Rishi Kapoor, Sridevi, Waheeda Rehman, Sushma Seth, Juhi Chawla (gościnnie), Anupam Kher (gościnnie)
  • Czas trwania 186 min.

Bollywood, Dramat, Romans

Fabuła Filmu

Rohit (Rishi Kapoor) pochodzi z bardzo zamożnej i szanowanej rodziny. Podczas uroczystości ślubnych swego przyjaciela, poznaje Chandni (Sridevi). Między młodymi rodzi się prawdziwe i gorące uczucie. Rodzice Rohita nie akceptują wyboru syna i robią wszystko by ośmieszyć i upokorzyć jego wybrankę. Rohit i Chandni są jednak zdeterminowani się pobrać. Niestety los okazuje się niezwykle przewrotny: Rohit ulega wypadkowi, w wyniku którego doznaje paraliżu prawej strony ciała. Jak to wszystko wpłynie na jego związek z Chandni?

Rohit Gupata (Rishi Kapoor) i Chandni Mathur (Sridevi) poznają się w Delhi na ślubie swoich przyjaciół Kiran i Brija. On nie może oderwać od niej oczu. Zachwycony jej tańcem. Śledzi ją okiem aparatu uwieczniając co chwilę. Pędząc z nią motorem przez miasto wyznaje jej miłość. Rozstają się. Marzą o sobie, tęsknią, piszą pełne czułych słów listy. Rodzinę Rohita oburza perspektywa ich ślubu. Wg nich Chandni pochodząca z niższej kasty nie jest godna tego, aby wejść do rodziny. Wspiera ich tylko zaprzyjaźniony z Rohitem szwagier, Ramesh (Anupam Kher). Siostra i rodzice czują pogardę do "lekkomyślnej tancereczki". Obrażają ja nawet wyborem prezentu zaręczynowego. Z wyraźną niechęcią przekazują jej rodzicielskie błogosławieństwo. Para ucieczki od wrogości rodziny szuka w podróży do Szwajcarii. Piękno gór, śnieg, taniec, śpiew, czułość spojrzeń. Chandni obsypywana przez Rohita różami. Tę idyllę przerywa nagle wypadek, z którego Rohit budzi się jako częściowo sparaliżowany. Uwięziony na wózku z rozpaczą wspomina czas, gdy mógł biec i tańczyć u boku ukochanej. Wrogość rodziny do opiekującej się nim troskliwie Chandni wzrasta. Rohit z bólem decyduje się odrzucić jej miłość. Nie chce, aby była nieszczęśliwa żyjąc z bezsilnym kaleką i jego ziejącą nienawiścią rodziną. Aby odtrącić ją od siebie nieodwracalnie, oskarża ją o to, że to przez nią został okaleczony. Zdruzgotana oskarżeniem, zrozpaczona z powodu rozstania z ukochanym Chandni wyjeżdża do Kiran i Brija, przyjaciół z Bombaju. Znajduje tam prace w biurze turystycznym. Szef tego biura Lalit Khanna (Vinod Khanna) jest człowiekiem podobnie osamotnionym i smutnym jak ona. Zwierza jej się z bólu po śmierci swojej ukochanej Dewiki (Juhi Chawla). Poczucie straty zbliża ich ze sobą. Matka Lalita (Waheeda Rehman) widzi w Chandni nadzieję na to, że jej syn odzyska radość życia. Chandni zgadza się zostać jego żoną. Uszczęśliwiony Lalit nie może doczekać się powrotu z podróży służbowej do Szwajcarii. W Zurychu poznaje wyleczonego Rohita. Zaprzyjaźniają się ze sobą opowiadając sobie o swoich miłościach. Nie wiedzą, że oboje zachwycają się tą samą kobietą. Rohit przyjeżdża do Chandni pewny, że zastanie ją równie zakochaną jak kiedyś. Chandni z bólem mówi mu, że wkrótce wychodzi za mąż za innego mężczyznę. Zrozpaczonego Rohita pociesza jego nowy przyjaciel Lalit. Podczas ich rozmowy pojawia się Chandni...

Refleksje o filmie

  • Początkowo rolę Chandni miała zagrać Rekha. Odrzucając rolę, zasugerowała Sridevi na swoje miejsce.
  • Yash Chopra użył melodii z filmu w swoim późniejszym filmie Lamhe (piosenka "kabhi main kahon").

Muzyka i piosenki filmu

Twórcami muzyki jest duet Shiv-Hari, autorzy muzyki do Silsila (1981), Lamhe (1991), Parampara (1993) i Darr.

  • 1. Aa Meri Jaan Main Tujhme Apni
  • 2. Mehbooba
  • 3. Lagi Aaj Sawan Ki Phir Vo Jhadi Hai
  • 4. Mere Haathon Mein Nau Nau Choodiyan
  • 5. Parbat Se Kali Ghata Takrai
  • 6. Tu Mujhe Suna Main Tujhe Sunaoon
  • 7. Chandni O Meri Chandni
  • 8. Instrumental Music
  • 9. Mitwa

Znane nagrody i nominacje

  • nominacja do Nagrody Filmfare dla Najlepszej Aktorki – Sridevi
  • nominacja do Nagrody Filmfare dla Najlepszego Filmu
  • nominacja do Nagrody Filmfare dla Najlepszego Reżysera-Yash Chopra
  • nominacja do Nagrody Filmfare dla Najlepszego Aktora – Rishi Kapoor
  • nominacja do Nagrody Filmfare za Najlepszą Muzykę – Shiv-Hari
  • nominacja do Nagrody Filmfare za Najlepszy Tekst Piosenki – Anand Bakshi – "Lagi Aaj Sawan"
  • nominacja do Nagrody Filmfare za Najlepszy Playback Męski – Suresh Wadkar – "Lagi Aaj Sawan Ki"
  • Nagroda Filmfare za Najlepsze Zdjęcia – Manmohan Singh
  • Nagroda IIFA dla Najlepszego Filmu – Yash Chopra

Kshana Kshanam (1991)

  • Produkcja Narayana K.L., Gopal Reddy S, Lakshman Chowdary Y.
  • Reżyseria Ram Gopal Varma
  • Scenariusz Satyanand, Ram Gopal Varma
  • Muzyka M.M. Keeravani
  • Choreografia Prabhu Deva
  • Obsada Sridevi, Venkatesh, Paresh Rawal, Rami Reddy, Brahmanandam, Narsing Yadav
  • Czas trwania 158 min.

Tollywood, Komedia, Kryminalny

Fabuła Fimu

W trakcie napadu na bank ginie policjant, a jeden ze sprawców zamiast oddać złupione pieniądze szefowi gangu gdzieś je ukrywa. Wściekły Nayar (Paresh Rawal) chce koniecznie odzyskać pieniądze. W całą sprawę przypadkowo zostaje zaplątana zwykła młoda dziewczyna Satya (Sridevi), która nie ma pojęcia co chodzi i dlaczego podejrzane typki nagle grożą jej bronią. W jednej z takich sytuacji pomaga jej Chandu (Venkatesh), zaraz potem jednak bierze ją jako zakładniczkę. Chandu bowiem jest drobnym złodziejaszkiem, który sądzi, że podążająca także śladem Sandyi policja ściga jego. Teraz wspólnie muszą uciekać i przed policją i przed ludźmi Nayara...

O filmie

  • Spora część filmu była kręcona w lesie Nallamala w Andhara Pradeś.
  • Kshana Kshanam odniósł olbrzymi sukces i został także zdubbingowany w hindi jako Hairaan.
  • Za rolę Satyi, Sridevi otrzymała nagrodę Filmfare oraz Nandi dla najlepszej aktorki.
  • Sridevi zaśpiewała jedną z piosenek z filmu - "King la Kanipistunnadu".


Lamhe (1991)

Lamhe (hindi: लम्हे, urdu: لمہے, tłumaczenie: "Chwile" inne tytuły "Lamhen"; "Lamhey"; angielski "Moments") to bollywoodzki dramat miłosny wyreżyserowany w 1991 roku przez Yash Chopra do scenariusza Honey Irani. W rolach głównych Anil Kapoor i Sridevi, w drugoplanowych Waheeda Rehman i Anupam Kher. Cieszący się uznaniem krytyków, popularny w Anglii, mniej w Indiach być może ze względu na historię związku starszego mężczyzny z młodziutką dziewczyną. Mimo braku sukcesu u indyjskich widzów film uzyskał Nagrodę Filmfare dla Najlepszego Filmu.

  • Produkcja Yash Chopra, T. Subbarami Reddy
  • Reżyseria Yash Chopra
  • Scenariusz Honey Irani
  • Muzyka Hariprasad Chaurasia, Shiv Kumar Sharma
  • Obsada Anil Kapoor, Sridevi, Waheeda Rehman, Anupam Kher, Deepak Malhotra
  • Czas trwania 187 min.

Bollywood, Dramat, Romans

Fabuła Filmu

Młody Viren (Anil Kapoor) wraz ze swoja nianią Dai Jaa (Waheeda Rehman) powraca do domu swych przodków w Radźastanie. Spotyka tam, starsza od siebie, piękną Pallavi. Chociaż w Indiach ślub ze starsza od siebie kobietą byłby źle odbierany, chce ją poślubić. Okazuje się jednak, ze Pallavi kocha innego i wkrótce wychodzi za mąż. Rok po ślubie ginie wraz z mężem w wypadku, osierocając córkę Pooję. Opiekę nad nią przejmie Viren, by po latach przekonać się, że wyrosła z niej dokładna kopia swojej matki. Historia się odwraca, bo tym razem to Pooja pokocha starszego od siebie Virena.

Virendra Pratap Singh (Anil Kapoor) po wielu latach spedzonych w Londynie odwiedza swój rodzinny pałac w Radżastanie. Urzeczony tańczącą w deszczu Pallavi (Sridevi) zakochuje się w niej. Bezpośrednia, szczera i radosna dziewczyna jest jego przewodnikiem w egzotycznych dla NRI Indiach. Pokazuje mu swoje ulubione miejsce na pustyni Thar. Vir ma nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby Pallavi została jego żoną. Umierając jej zdruzgotany bankructwem ojciec czyni go opiekunem dziewczyny. Gdy Vir przyjeżdża pocieszyć ją w smutku po śmierci ojca, okazuje się, ze Pallavi kocha innego mężczyznę. Z bólem kryjąc swoje uczucia, organizuje on jej ślub z ukochanym Siddharthem i wyjeżdża do Londynu. Nie może tam zapomnieć Indii, które teraz mają dla niego twarz zamężnej nieświadomej jego miłości Pallavi. Jej listy budzą w nim ból przypominając o utraconej nadziei. Ale prawdziwy wstrząs przezywa Vir w chwili, gdy Pallavi z mężem ulega wypadkowi. Siddharth ginie na miejscu, a jego ukochana umiera przedwcześnie urodziwszy córeczkę Pooję. Mijają lata. Vir co roku przyjeżdża z Londynu do Radżastanu. Spotyka się ze swoją piastunką Daiją (Waheeda Rehman) przywożąc prezent dla dziewczynki. Nie chce jej jednak widzieć. Jej narodziny oznaczają dla niego śmierc ukochanej Palalvi. Pooja zaś od lat rośnie marząc o poznaniu swojego opiekuna. Wreszcie, gdy z dziecka wyrasta piękna dziewczyna o twarzy matki (Sridevi), Vir i Pooja spotykają się po raz pierwszy...

Refleksje o filmie

  • Film był nominowany do nagród Filmfare w 8 kategoriach, zdobył 5 statuetek (najlepszy film, najlepsza aktorka, najlepszy aktor w roli komediowej, najlepszy scenariusz, najlepsze dialogi).
  • "Lamhe" jest, razem z "Silsilą" ulubionym filmem Yasha Chopry.
  • Film, pomimo uznania krytyków i wielu nagród, nie spodobał się indyjskiej publiczności, która nie zaakceptowała historii miłości osób w różnym wieku. Natomiast za granicą film odniósł sukces.
  • W "Parody Song" wykorzystano fragmenty różnych starszych piosenek, m.in. w pewnym momencie Waheeda Rehman tańczy do melodii "Aaj Phir Jeene Ki Tamanna Hai" z jednego ze swoich najlepszych filmów "Guide" z 1965 r.
  • Yash Chopra początkowo myślał o zaangażowaniu Amitabha Bachchana lub Vinoda Khanny do roli Virena.
  • Film znalazł się na liście indyjskich filmów wszech czasów magazynu "Outlook".

Obsada filmu

  • Anil Kapoor – Viren
  • Sridevi – Pallavi/Pooja
  • Waheeda Rehman – Dai Jaa
  • Anupam Kher – Prem
  • Deepak Malhotra - Siddharth Bhatnagar
  • Dippy Sagoo - Anita Malhotra
  • Ila Arun - Cyganka
  • Richa Pallod – młoda Pooja

Muzyka i piosenki filmu

Twórcami muzyki jest duet Shiv-Hari, autorzy muzyki do Silsila (1981), Chandni (1989), Parampara (1993) i Darr. Film zawiera piosenki:

  • Chudiyan Khanak Gayi
  • Kabhi Main Kahoon
  • Megha Re Megha
  • Meri Bindiya
  • Mohe Chedo Na
  • Yaad Nahin Bhool Gaya

Uzyskane Nagrody

  • Nagroda Filmfare dla Najlepszej Aktorki – Sridevi
  • Nagroda Filmfare dla Najlepszego Aktora Komediowego – Anupam Kher
  • Nagroda Filmfare dla Najlepszego Filmu – Yash Chopra
  • Nagroda Filmfare za Najlepszy Scenariusz – Honey Irani
  • Nagroda Filmfare za Najlepsze Dialogi – Dr. Rahi Masoom Reza
  • nominacja do Nagrody Filmfare dla Najlepszego Reżysera – Yash Chopra
  • nominacja do Nagrody Filmfare dla Najlepszego Aktora – Anil Kapoor
  • nominacja do Nagrody Filmfare dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej – Waheeda Rehman


Farishtay (1991)

  • Reżyseria Anil Sharma
  • Scenariusz Shabd Kumar
  • Muzyka Bappi Lahiri
  • Obsada Dharmendra, Vinod Khanna, Rajnikanth, Kulbhushan Kharbanda, Sadashiv Amrapurkar, A. K. Hangal, Rajendranath, Sridevi, Swapana, Jayaprada

Bollywood, Akcja, Przygoda

Fabuła Filmu

Veeru (Dharmendra) i Dheeru (Vinod Khanna) są braćmi. Troskliwie opiekuje się nimi siostra - Gayatri (Swapna), do czasu gdy znajdzie sobie stosownego kandydata na męża w osobie inspektora Arjuna Singha Tange (Rajini). Po ślubie Gayatri wyjeżdża z nim na placówkę. Bracia czują się przez pewien czas dosyć osamotnieni, na szczęście jednak wkrótce dostają szczególną propozycję - misji specjalnej w celu ocalenia Indii. Przed kim mają ratować kraj i czy im się uda?


Chandra Mukhi (1993)

  • Produkcja Karishma Intl.
  • Reżyseria Debaloy Dey
  • Scenariusz Anwar Khan, Salman Khan
  • Muzyka Anand Milind
  • Obsada Salman Khan, Sridevi, Maya Alagh, Gulshan Grover, Mohnish Behl, Tinnu Anand, Puneet Issar, Kunika, Asha Sachdev
  • Czas trwania 150 min.

Bollywood, Przygoda, Romans, Science-fiction

Fabuła Filmu

W odległym królestwie we Wszechświecie włada królowa ze swoją córką (Sridevi). Obie kobiety posiadły magiczną moc zaklętą pod postacią liścia. Kiedy liść księżniczki spada na Ziemię, ona sama postanawia go odzyskać. W ślad za nią podąża zły Dhola (Puneet Issar), który za pomocą magii liścia pragnie objąć władzę nad Wszechświatem. Tymczasem księżniczka, który przybrała ziemskie imię, Chandra Mukhi, spotyka na swej drodze przystojnego Raję Rai (Salman Khan). Czy uda im się ochronić potężny talizman przed złem? Czy też niecny plan Dholi się powiedzie?

Refleksje o filmie

  • Pomysłodawcą scenariusza Chandra Mukhi był Salman Khan, którego ojciec, Salim Khan, jest jednym z najbardziej cenionych bollywoodzkich scenarzystów (Sholay, Deewar, Zanjeer, Mr India).
  • Salman Khan i Sri Devi ponownie zagrali razem rok później w Chaand Kaa Tukdaa.


Laadla (1994)

The Beloved Son

  • Produkcja Nitin Manmohan
  • Reżyseria Raj Kanwar
  • Scenariusz Anees Bazmee
  • Muzyka Anand Chitragupth, Milind Chitragupth
  • Obsada Anil Kapoor, Sridevi, Raveena Tandon, Farida Jalal, Anupam Kher, Prem Chopra, Aruna Irani

Bollywood, Romans

Fabuła Filmu

Pewnego dnia Raju (Anil Kapoor) ratuje życie bogatemu przedsiębiorcy (Anupam Kher). W zamian on oferuje mu pracę w fabryce zarządzanej przez jego córkę, Sheetal (Sridevi). Kobieta znana jest z bezwzględności wobec swoich pracowników, dla Raju nie robi wyjątku. Mężczyzna postanawia walczyć o swoje prawa i jako pierwszy sprzeciwia się pracodawczyni. Jak zakończy się ich wojna? Czy Sheetal by mieć władzę nad Raju zmusi go do ślubu?

Reflaksje o filmie

  • Laadla jest remakiem filmu kannada Anuraaga Aralitu z Dr.Rajkumarem. (powstały także remaki tamilski i telugu tego filmu).
  • Rolę Sheetal miała zagrać Divya Bharati, jednak aktorka zmarła przed rozpoczęciem zdjęć.


Army (1996)

  • Produkcja Mukul Anand, Dinesh Gupta, Sunil Manchanda, Nitin Manmohan
  • Reżyseria Raam Shetty
  • Scenariusz Anees Bazmee, Sanjeev Duggal
  • Muzyka Milind Chitragupth, Anand Chitragupth
  • Choreografia Sujata Bakshi,
  • Obsada Kiran Kumar, Sridevi, Sudesh Berry, Mohnish Behl, Tinu Anand, Danny Denzongpa, Navneet Nishan, Shahrukh Khan
  • Czas trwania 155 min.

Bollywood, Dramat, Thriller, Kryminalny

Fabuła Filmu

Pięciu przestępców skazanych na śmierć ucieka z najbardziej strzeżonego więzienia w mieście, jednak szybko zostają znów schwytani. W tym samym czasie rozczarowana prawem prokurator generalny, Geeta rezygnuje z posady. Więźniowie nie mający już szans na uwolnienie opowiadają innym historię swojej zbrodni. Geeta słysząc to postanawia uwolnić ich i wykorzystać do swoich planów. Jaki plan ma Geeta? Co chce zrobić?


Judai (1999) - Pożegnanie z Kinem

  • Reżyseria Raj Kanwar (Humko Deewana Kar Gaye, Deewana,Andaaz)
  • Scenariusz S.V. Krishna Reddy, Jainendra Jain (dialogi)
  • Muzyka Nadeem-Shravan
  • Zdjęcia Harmeet Singh (Yes Boss,Deewana)
  • Kostiumy Sunita Kapoor, Arjun Khanna
  • Montaż Waman B. Bhosle
  • Produkcja Boney Kapoor, Surinder Kapoor
  • Główne role Sridevi, Urmila Matondkar, Anil Kapoor
  • Data premiery 1 lutego 1997
  • Czas trwania 167 min.

Gatunek: dramat, romans, musical,

Judaai (tłum Separacja, rozstanie) to bollywoodzki dramat miłosny i rodzinny. W rolach głównych Anil Kapoor, Urmila Matondkar i Sridevi, w swojej ostatniej roli przed odejściem z kina. Wyreżyserowany w 1997 roku okazał się sukcesem reżysera Raj Kanwara, autora Deewana, Andaaz. Remake filmu w telugu "Subhalagnam". Tematem filmu są relacje dwóch kobiet owładniętych chciwością, pragnieniem posiadania ukochanej osoby choćby za cenę uprzedmiotowienia jej i mężczyzny walczącego o utrzymanie ładu w rodzinie. Film pokazuje też, jak szukanie bezpieczeństwa i znaczenia w pieniądzach niszczy rodzinę, jak zaniedbanie potrzeb najbliższej osoby czyni ja podatną na zbliżenie z inną osoba. Bohaterowie tego filmu kochając ryzykują utratę tej miłości, tracąc ją zabiegają o przebaczenie i pojednanie. Cztery lata po hollywoodzkiej Niemoralnej propozycji w indyjskim filmie przedstawiono inny wariant eksperymentu dokonanego na ludzkich sercach.

Fabuła Filmu

Raj (Anil Kapoor) i Kaajal Verma (Sridevi) to szczęśliwe małżeństwo obdarzone dwójką dzieci. Cieszą się swoją obecnością, z wyrzeczeniem odkładają pieniądze, by zaskoczyć siebie prezentem, z czułością i w uniesieniu doświadczają swojej bliskości nocą, z dumą dzielą między siebie troskę o synów. Jedynym cieniem w ich małżeństwie jest fakt, że Kaajal poślubiając inżyniera spodziewała się życia w bogactwie. Trudno jej się pogodzić z tym, że musi jeździć w ścisku autobusu i żyć oszczędzając każdy grosz. Kłamie koleżance z dzieciństwa prezentując się jako właścicielka willi i limuzyny. Płacze upokorzona, gdy jej kłamstwa spotykają się z szyderstwem lub bolesnymi uwagami o tym, że poniża swojego męża nie akceptując życia, które jej stworzył. Szansa na spełnienie marzeń Kaajol pojawia się, gdy w ich życie wkracza śliczna, prowokująca zachodnimi ubraniami bratanica szefa Raja, Jhanhvi (Urmila Matondkar). Urzeczona uczciwością i szczerością Raja zakochuje się w nim. Przyzwyczajona, że dotychczas w życiu spełniano każdy jej kaprys, chce mieć Raja za wszelką cenę. Wykorzystując chciwość Kaajol kusi ją perspektywą życia w bogactwie. Za cenę jej zgody na rozwód z Rajem...

Obsada gwiazdorska

  • Anil Kapoor jako Raaj
  • Sridevi jako Kajal
  • Urmila Matondkar jako Janhvi Sahni
  • Paresh Rawal jako Hasmukhlal
  • Saeed Jaffrey jako p. Sinha (Jahnvi stryje)
  • Farida Jalal jako mama Kajal
  • Johnny Leverjako Hirajal (HAri), brat Kajal
  • Kader Khan jako ojciec Kajol

Znane nagrody i nominacje

  • nominacja do Nagrody Filmfare dla Najlepszej Aktorki - Sridevi
  • nominacja do Nagrody Filmfare dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej - Urmila Matondkar
  • Nagroda za najlepsza scenę roku
  • nominacja do Nagrody Star Screen dla Najlepszej Aktorki - Sridevi
  • nominacja do Nagrody Star Screen dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej - Urmila Matondkar
  • nominacja do Nagrody Zee Cine dla Najlepszej Aktorki - Sridevi
  • nominacja do Nagrody Zee Cine dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej - Urmila Matondkar

Muzyka i piosenki w filmie

Autorami muzyki jest duet Nadeem-Shravan, twórcy muzyki do takich filmów jak ‘’Deewana’’, ‘’Raja Hindustani’’, ‘’Zamaana Deewana’’, ‘’Raja’’, ‘’Dil Hai Ki Manta Nahin’’, ‘’Pardes’’, ‘’Aa Ab Laut Chalen’’, ‘’Raaz’’, ‘’Ek Rishtaa: The Bond of Love’’, ‘’Haan Maine Bhi Pyaar Kiya’’, ‘’Hum Tumhare Hain Sanam’’, ‘’Dil Hai Tumhaara’’, ‘’Dil Ka Rishta’’, ‘’Yeh Dil’’, ‘’Andaaz’’, ‘’Qayamat’’, ‘’Hungama’’, ‘’Tumsa Nahin Dekha’’, ‘’Bewafaa’’, ‘’Barsaat’’ czy ‘’Dosti: Friends Forever’’.

  • Judaai Judaai Kabhi Aaye Na Judaai
  • Main Tujhse Aise Miloon
  • Mujhe Pyar Hua
  • Dil De Diya
  • Raat Ko Neend Aati Nahin
  • Haan Mujhe Pyar Hua Allah Miya
  • Shaadi Karke Phans Gaya Yaar
  • Meri Zindagi Ek Pyaas
  • Pyar Pyar Karte Karte

Refleksje o filmie

  • Sridevi rok wcześniej poślubiwszy producenta tego filmu Boney Kapoora tą rolą w parze z jego bratem Anil Kapoorem (razem w Chandni, Mr India) żegna się z kinem.

Filmografia Sridevi Kapoor

Sridevi Kapoor Bogini z Bollywood

Bogaty repertuar filmowego dorobku Sridevi Kapoor byłaby wystarczający za zapewnienia funkcjonowania polskich kin przez dobrych kilka lat...

Filmy w języku Hindi

  • Agni Pareeksha [1] (1970 film) (1970 jako dziecko)
  • Julie (1975 film) (1975) (jako dziecko)
  • Solva Sawan (1978)
  • Himmatwala (1983)
  • Justice Chowdhary (1983)
  • Jaani Dost (1983)
  • Mawaali (1983)
  • Kalakaar (1983)
  • Sadma (1983)
  • Akalmand (1984)
  • Inquilaab (1984)
  • Jaag Utha Insaan (1984)
  • Naya Kadam (1984)
  • Maqsad (1984)
  • Tohfa (1984)
  • Balidaan (1985)
  • Masterji (1985)
  • Aakhree Raasta (1986)
  • Aag Aur Shola (1986)(cameo)
  • Bhagwan Dada (1986)
  • Dharam Adhikari (1986)
  • Ghar Sansar (1986)
  • Nagina (1986)
  • Jaanbaaz (1986)(cameo)
  • Karma (1986)
  • Suhaagan (1986)
  • Sultanat (1986)
  • Aulaad (1987)
  • Himmat Aur Mehnat (1987)
  • Nazrana (1987)
  • Majaal (1987)
  • Joshilay (1987)
  • Jawab Hum Denge (1987)
  • Mr India (1987)
  • Sherni (1988)
  • Ram Avtaar (1988)
  • Waqt Ki Awaaz (1988)
  • Sone Pe Suhagaa (1988)
  • Chaalbaaz (1989)
  • Chandni (1989)
  • Guru (1989)
  • Gair Kanooni (1989)
  • Nigahein (1989)
  • Main Tera Dushman (1989)(cameo)
  • Banjaran (1991)
  • Farishtay (1991)
  • Pathar Ke Insaan (1991)
  • Lamhe (1991)
  • Khuda Gawah (1992)
  • Heer Ranjha (1992)
  • Aasman Se Gira (1992)(cameo)
  • Chandramukhi (1993)
  • Gumrah (1993)
  • Gurudev (1993)
  • Roop Ki Rani Choron Ka Raja (1993)
  • Chaand Ka Tukdaa (1994)
  • Laadla (1994)
  • Army (1996)
  • Mr Bechara (1996)
  • Kaun Sacha Kaun Jhootha (1997)
  • Judaai (1997)
  • Meri Biwi Ka Jawab Nahin (2004)
  • Halla Bol 21 grudnia 2007 ...siebie (gościnnie)


Filmy w języku Malayalam

  • Kumara Sambhavam (1969)
  • Swapnangal (1970)
  • Poombatta (1971)
  • Theertha Yathra (1972)
  • Abhinandhanam (1976)
  • Aasirvadham (1976)
  • Kuttavum Sikshaiyum (1976)
  • Aadhyapaadam (1976)
  • Aa Nimisham (1977)
  • Amme Anupame (1977)
  • Angikaram (1977)
  • Anthardhanam (1977)
  • Nalumani Pookkal (1977)
  • Nirakudam (1977)
  • Oonjal (1977)
  • Sathyavan Savithri (1977)
  • Vezhambal (1977)
  • Avalude Ravukal (1978)
  • Amme Narayana (1984)
  • Devaragam (1996)


Filmy w języku Tamilskim

  • Nam Naadu (1969)
  • Kumagthbhavam (1969)
  • Moondru Mudichu (1976) (First movie as heroine.)
  • Gayathri (1977)
  • Kavikkuyil (1977)
  • 16 Vayadhinile (1977) (Ran 175 days in Tamil centers.)
  • Sayndhadamma Sayndhadu (1977)
  • Ayiram Jenmangal (1978)
  • Vanakkaththukkuriya Kaadhaliye (1978)
  • Ilaya Rani Rajalakshmi (1978)
  • Ganga Yamuna Kaveri (1978)
  • Ithu Eppadi Irukku (1978)
  • Manitharil Iththanai Nirangala (1978)
  • Mudisooda Mannan (1978)
  • Pilot Premnath (1978)
  • Sigappu Rojakkal (1978) (wyświetlano 175 dni w tamilskich kinach)
  • Taxi Driver (1978)
  • Priya (1978) (wyświetlano 175 dni w tamilskich kinach)
  • Radhaikketra Kannan (1978)
  • Rajavuukeththa Rani (1978)
  • Sakka Podu Podu Raja (1978)
  • Arumbugal (1979)
  • Dharmayuddham (1979)
  • Kalyanaraman (1979) (wyświetlano 140 dni w tamilskich kinach)
  • Pagalil Or Iravu (1979)
  • Kavariman (1979)
  • Neela Malargal (1979)
  • Sigappukkal Mookkuthi (1979)
  • Thaayillaamal Naanillai (1979)
  • Guru (1980)
  • Johnny (1980)
  • Varumaiyin Niram Sigappu (1980)
  • Viswaroopam (1980)
  • Sankarlal (1981)
  • Dheiyva Thirumanangal (1981)
  • Meendum Kokila (1981) (Ran 175 days in Tamil centers.)
  • Raanuva Veeran (1981)
  • Moondram Pirai (1982) (Ran 329 days in Tamil centers.)
  • Deviyin Thirivilaiyadal (1982)
  • Thanikkattu Raja (1982)
  • Pokkiri Raja (1982) (Ran 148 days in Tamil centers.)
  • Vaazhve Maayam (1982) (Ran 200 days in Tamil centers.)
  • Adutha Vaarisu (1983)
  • Kannan Oru Kai Kuzhandhai
  • Idhu Eppadi Irukku
  • Saithadhamma Saindhadhu
  • Sathyavan Savithri
  • Avalukku Nihar Avale
  • Kanimutthu Papa
  • Pirarthanai
  • Naalumani Pookal
  • Oonjal
  • Santhippu (1983) (Ran 175 days in Tamil centers.)
  • Naan Adimai Illai (1986)
  • Tucker Raja
  • Meenakshiyin Thiruvilaiyaadal

Filmy w języku Telugu

  • Bangarakka (1977) (pierwszy wystep w telugu w roli głównej bohaterki)
  • Padaharella Vayasu (1978)
  • Burripalem Bolludu (1979)
  • Kartheeka Deepam (1979)
  • Vetagadu (1979)
  • Mudulla Koduku (1979)
  • Aatagadu (1980)
  • Chuttalunnaru Jagratha (1980)
  • Devudu Ichchina Koduku (1980)
  • Gharana Donga (1980)
  • Mama Allulla Saval (1980)
  • Premakanuka (1980)
  • Rowdy Ramudu Konte Krishnudu (1980)
  • Sardar Paparayudu (1980)
  • Gaja Donga (1980)
  • CID (1980)
  • Mosagadu (1980)
  • Patagadu (1980)
  • Akali Rajyam (1981)
  • Balanagamma (1981)
  • Bhoga Bhagyalu (1981)
  • Gharana Gangulu (1981)
  • Ghatasari Atta Sugasari Kodalu (1981)
  • Konda Veti Simham (1981)
  • Premabhishekham (1981) (wyświetlano 500 dni w kinach Hyderabadu)
  • Rani Kasula Rangamma (1981)
  • Illalu (1981)
  • Satyam Shivam (1981)
  • Aadi Vishnulu (1982)
  • Anuraga Devata (1982)
  • Bangaru Bhoomi (1982)
  • Bangaru Koduku (1982)
  • Bobbili Puli (1982)
  • Devata (1982)
  • Justice Chowdury (1984)
  • Kalavari Samsaram (1982)
  • Krisharjunulu (1982)
  • Krishnavatharam (1982)
  • Samsher Shankar (1982)
  • Vayyari Bhamalu Vagalamari Bharthalu (1982)
  • Adavi Simhalu (1983)
  • Kirayi Kotigadu (1983)
  • Mundadugu (1983)
  • Ramarajyamlo Bheemaraju (1983)
  • Ramudu Kadu Krishnudu (1983)
  • Simham Navindi (1983)
  • Sri Ranganeetalu (1983)
  • Urantha Sankranthi (1983)
  • Kanchu Kagada (1984)
  • Kodathrachu (1984)
  • Vajrayudham (1985)
  • Oka Radha Iddaru Krishnulu (1985)
  • Pachani Kapuram (1985)
  • Jayam Manade (1986)
  • Khaidi Rudrayya (1986)
  • Magudamleni Maharaju (1987)
  • Mavoori Magaadu (1987)
  • Aakhari Poratam (1988)
  • Jagadeka Veerudu Athiloka Sundari (1990)
  • Kshana Kshanam (1991)
  • Govinda Govinda(1995)
  • S.P.Parshuram (1996)


{{#ev:youtube|TpEvOjvo4Iw&hl=pl}}

http://www.youtube.com/watch?v=TpEvOjvo4Iw&hl=pl


Linki Zewnętrzne