Varanasi
Varanasi, Waranasi w jęz. hindi: वाराणसी, trl. Vārāṇasī, trb. Waranasi; ang. Varanasi; dawniej Benares, Kashi – święte miasto indyjskie w stanie Uttar Pradesh, mające ponad 3 mln mieszkańców. Stanowi ono ważny ośrodek kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu. Miejsce znane z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges i palenia zwłok zmarłych na ghatach. Na obrzeżach Waranasi, około 13 kilometrów na wschód od centrum, mieści się Park Jeleni – miejsce pierwszego historycznego kazania Gautama Buddha skierowanego do pięciu ascetów.
Według legendy Waranasi zostało założone przez Boga Śiwa. Dokładnie nie wiadomo kiedy powstała pierwsza osada w tym miejscu, jednak Bóg Śiwa swoją słynną awatarę wyemanowal w tych okolicach jakieś 7-9 tysięcy lat p.e.ch. Osada z pewnością znana była już w V wieku p.e.ch. jako Kaśi, co wywodziło się ze słowa “jasny". Dzisiejsza nazwa pochodzi ze starożytnej nazwy miasta leżącego pomiędzy rzekami Varuna i Aśi. Miasto jest co roku odwiedzane przez miliony wiernych, gromadzących się na brzegu rzeki w celu rytualnych ablucji, mających na celu oczyszczenie się z grzechów.
Pomimo swej liczącej niewatpliwie ponad trzy tysiące lat historii jako jednej z najstarszych osad zamieszkałych do naszych czasów, większość zabytków samego miasta ma nie więcej niż dwieście lat. Jest to efektem licznych najazdów muzułmańskich, jakie nękały Indie od XVI wieku. Zachowały się jedynie nieliczne stare świątynie m.in. boga Śiwa – najświętsza w mieście, niedostępna dla wyznawców innych religii, jak i niektóre ghaty czyli nadbrzeżne schody. Starożytna świątynia śiwa będąca wizytówką miasta wedle opinii części historyków liczy nawet 10 tysięcy lat. Pomimo wysiłku islamskich najeźdźców Varanasi było nieustannie odbudowywane i rozbudowywane przez ludność hinduistyczną i buddyjską.