Medjugorie
Medjugorie, Medziugorie (bośn./chorw. Međugorje) - miejscowość w Bośni i Hercegowinie położona w południowej części Hercegowiny na południowy zachód od Mostaru. W całości zamieszkana przez Chorwatów. Jedno z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w świecie katolickim. Miejsce niepotwierdzonych ani też niezanegowanych ostatecznie objawień Matki Boskiej na tzw. Górze Objawień. W Polsce najbardziej zagorzałym zwolennikiem objawień maryjnych w Medjugorie był od początku o. Tadeusz Rydzyk z Torunia.
W języku chorwackim, używanym przez miejscową ludność, nazwa miejscowości brzmi Međugorje. Szeroko w powszechnym użyciu na świecie przyjęła się wersja 'Medjugorje'. W języku polskim Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych ustaliła urzędowy egzonim Medziugorie. Križevac - góra niedaleko Medjugorje (wysokość 520 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się krzyż zbudowany w 1933 roku upamiętniający 1900 rocznicę Męki Pańskiej.
Według świadectwa sześciorga, wtedy młodych parafian (dwóch chłopców i cztery dziewczynki), od 24 czerwca 1981 roku we wsi Bijakovici w parafii Medziugorie codziennie objawia się Najświętsza Maria Panna. Miejscem pierwszych objawień była góra Crunica (Wzgórze Objawień). Zbocza są kamieniste, porośnięte niską roślinnością. W miejscach objawień ustawiono krzyże. Wokół, w rozpadlinach skalnych stoją niezliczone mniejsze krzyże, do których przymocowane są święte obrazki lub kawałki papieru z obietnicami, prośbami pielgrzymów, różańce i kwiaty.
Objawieniom towarzyszą znaki: kształt hostii na słońcu, obracanie się krzyża, białe światło i kształt kobiecej postaci obok niego. Światło zawsze poprzedza objawienie. Na zboczu góry Crnicy zauważono kiedyś olbrzymi pożar. Zaalarmowana straż pożarna i milicja po przybyciu na miejsce nie znalazły nawet śladu ognia. Wirujące i zmieniające natężenie światła słońce przeraziło kiedyś tłum obserwujących to zjawisko ludzi.
Krytycy objawień w Medjugorie zwracają uwagę na podobieństwo pewnych wydarzeń medziugorskich do innych, oficjalnie odrzuconych i potępionych fałszywych objawień (np. objawienia w Garabandal czy objawień Vassuli Ryden) oraz na szereg faktów trudnych do pogodzenia z 'godnością', jaka powinna przysługiwać prawdziwym objawieniom. Należą do nich m.in.: wygląd zjawy (Widzący podkreślają, że postać nie ma stóp, co może być uznane za przymiot ducha, a nie człowieka) i niektóre znaki (wirujący krzyż może być interpretowany jako kpina z zasady “Stat Crux, dum volvitur orbis“). Jednocześnie krytycy tych objawień podkreślają też szereg "dobrych" znaków związanych z kultem Medziugorie (nawrócenia, uzdrowienia), swoje zastrzeżenia formują jednak zgodnie z zasadą Ignacego Loyoli. by nie ufać objawieniom mającym choćby pozory zła.
Medjugorie a Ezoteryka
Z ezoterycznego punktu widzenia o jakości objawień i ich źródle można wnioskować po kosmogramie ich pojawiania w danym miejscu czy po wibracji gematrycznej miejscowości oraz imion i nazwisk głównych objawicieli lub duchownych patronów. Oryginalna pisownia nazwy miejscowości to Međugorje, którego wartość duchowa w postaci Nous wynosi 989 (26), Psyche 98 (17) i Soma 44 co daje obraz miejsca w którym działanie opiera się na dobrych intencjach (989/26) ale podszyte jest silnymi demonicznymi negatywnościami psychicznymi (98/17) aspirującymi do przydania sobie maski doskonałej boskości (44). Bardzo trudno aby z tej miejscowości wyszło coś dobrego, jeśli już to wyjdzie coś co jest mieszanką dobrozłego. Międzynarodowa najczęściej spotykana nazwa Medjugorie jest znacznie bardziej paskudna w wibracji, gdyż jej Nous to 1097 (17) a reszta parametrów streszcza się w wibracji 8, dobrej dla biznesu. Jako, że 17 w Nous to wybitnie diaboliczne i czarnomagiczne źródło inspiracji, zewnętrzne maski pokazują, że wychodzi z tej miejscowości dochodowy, demoniczny biznes.