Nakszatra
Nakszatra, w dewanagari नक्षत्र – stacja, dom, znak lub konstelacja indyjskiego zodiaku lunarnego czyli księżycowego. W terminologii astrologii indyjskiej czy wedyjskiej, nakszatra to stacja księżycowa lub dom Księżyca. Ekliptyka jest podzielona na 27 nakszatr - stacji księżycowych. Pas ekliptyki podzielony jest na 27 nakszatr mających po 13°20’. Każda nakszatra jest podzielona na padas po 3°20’.
Dodatkowa 28 nakszatra roku przestępnego, Abhijit (alfa, epsilon i zeta Lyrae - Vega - między Uttarasharha i Sravana), znajduje się pośrodku Uttarashada i Sravana.
27 nakszatras i ich kolejne cztery pada w postaci mantrycznych dźwięków:
- Aświni (अश्विनि) Aśvinī -> चु Cu - चे Ce - चो Co - ला La
- Bharani (भरणी) Bharaṇī -> ली Li - लू Lu - ले Le - पो Lo
- Kryttika (क्रृत्तिका) Kṛttikā (Plejady) -> अ A - ई I - उ U - ए E
- Rohini (रोहिणी) Rohinṇī (Aldebaran) -> ओ O - वा Va/Ba - वी Vi/Bi - वु Vu/Bu
- Mrygaśira (म्रृगशीर्षा) Mrgaśīrṣa -> वे Ve/Be - वो Vo/Bo - का Kā - की Ke
- Ardra (आर्द्रा) Ārdrā (Betelgeuse) -> कु Ku - घ Gha - ङ Nga/Na - छ Cza
- Punarwasu (पुनर्वसु) Punarvasu (Kastor, Polluks) -> के Ke - को Ko - हा Hā - ही Hī
- Puszja (पुष्य) Puṣya -> हु Hu - हे He - हो Ho - ड Da
- Aślesza (आश्लेषा) Āśleṣā -> डी Dī - डू Dū - डे De - डो Do
- Magha (मघा) Maghā (Regulus) -> मा Ma - मी Mi - मू Mu - मे Me
- Purwa lub Purwa Phalguni (पूर्व फाल्गुनी) Pūrva Phalguṇī -> नो Mo - टा Ta - टी Ti - टू Tu
- Uttara lub Uttara Phalguni (उत्तर फाल्गुनी) Uttara Phalguṇī (Denebola) -> टे Te - टो To - पा Pa - पी Pi
- Hasta (हस्त) -> पू Pu - ष Sza - ण Na - ठ Tha
- Ćaitra (चित्रा) Citrā (Spica) -> पे Pe - पो Po - रा Ra - री Ri
- Swati (स्वाति) Svātī (Arktur) -> रू Ru - रे Re - रो Ro - ता Ta
- Waiśakha (विशाखा) Viśākhā -> ती Ti - तू Tu - ते Te - तो To
- Anuradha (अनुराधा) Anurādhā -> ना Na - नी Ni - नू Nu - ने Ne
- Dźjesztha (ज्येष्ठा) Jyeṣṭha -> नो No - या Ya - यी Yi - यू Yu
- Mula (मूल) Mūla -> ये Ye - यो Yo - भा Bha - भी Bhi
- Purwa Aszadha (पूर्वाषाढ़ा) Pūrva Aṣāḍhā -> भू Bhu - धा Dha - फा Bha/Pha - ढा Dha
- Uttara Aszadha (उत्तराषाढ़ा) Uttara Aṣāḍhā -> भे Bhe - भो Bho - जा Ja - जी Ji
- Śrawana (श्रवण) Śravaṇa -> खी Ju/Khi - खू Je/Khu - खे Jo/Khe - खो Gha/Kho
- Szrawisztha lub Dhanisztha (श्रविष्ठा) Dhaniṣhṭhā -> गा Ga - गी Gi - गु Gu - गे Ge
- Śatabhiszak (शतभिषा) lub Szatataraka, Śatabhiṣaj -> गो Go - सा Sa - सी Si - सू Su
- Purwa Bhadrapada lub Purwa Bhadra (पूर्वभाद्रपदा) Pūrva Bhādrapada -> से Se - सो So - दा Da - दी Di
- Uttara Bhadrapada lub Uttara Bhadra (उत्तरभाद्रपदा) Uttara Bhādrapada -> दू Du - थ Tha - झ Jha - ञ Da/Tra
- Rewati (रेवती) Revati -> दे De - दो Do - च Cha - ची Chi
Krótki opis stacji księżycowych
Aświni (dewanagari अश्विनी, trl. aśvinī) – nakszatra, rezydencja księżycowa. Jej nazwa pochodzi od lekarzy bogów, którymi byli Aświni Kumarowie.
Bharani - w devanagari भरणी , trl. bharanī – nakszatra, rezydencja księżycowa; w całości zawiera się w znaku Byka. Symbolicznie Bharani (kogut) bywa przedstawiana zamiennie jako: gliniane naczynie, ognisko, łono.
Kryttika - w dewanagari कृत्तिका , trl. Kṛttikā , ang. Kṛttikā – nakszatra stacja księżycowa znana także jako: Kārtikā. Nazwa Kryttiki wywodzi się od Kartikei, syna Śiwa Boga, generała bogów a dosłownie oznacza miecz. Stacja obejmuje gwiazdy Plejad.
Rohini - w dewanagari रोहिणी – nakszatra, rezydencja księżycowa; w astrologii dźjotisz odpowiednik dla gwiazdy Aldebaran. Rohini to córka Kryttik (bogiń Plejad) w podaniach poezji tamilskiej i niebiańska manifestacja bogini Karpiookiej, której poświęcona jest świątynia Minakszi w Maduraju. Rohini w Wedach przedstawiana jest jako łono, w którym Pradźapati złożył nasienie, aby powstał Agni. Jest ona przedstawiana jako źródło pięciu ogni ofiarnych.
Mrygaśira - w dewanagari मृगशिरा, trl. mṛgaśīrā ) – nakszatra, rezydencja księżycowa. Symbolizuje narodziny buddhi, intelektu. Pierwsze dwie części (charana/pada) tej nakszatry znajdują się w znaku Wriszabha rasi (Dewanagari: वृषभ), czyli Byka, pozostała część należy do Mithuna rasi (Dewanagari: मिथुन), czyli Bliźniąt.
Ardra - w dewanagari: आर्द्रा – nakszatra, rezydencja księżycowa, Bogini Fortuny, termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku.
Punarwasu - w dewanagari पुनर्वसु – nakszatra, rezydencja księżycowa umiejscowiona w znaku Raka. Punar w dosłownym znaczeniu to powrót a wasu to lśniące promienie światła lub zostać. W mitologii indyjskiej Ramaćandra pojawił się, kiedy Księżyc zajmował tę nakszatrę.
Puszja - w dewanagari पुष्य , ang. Pushya – nakszatra, rezydencja księżycowa. W nomenklaturze „zachodniej” odpowiada gwiazdom γ, δ i θ Cancri.
Aślesza - w sanskrycie आश्लेषा , trl. āśleṣā , ang. Asalesha , obejmować ) – nakszatra, rezydencja księżycowa. Osoby urodzone pod wpływem tej nakszatry posiadają hipnotyczne oczy i przenikliwe, paraliżujące spojrzenie. Mają zdolność głębokiego wglądu w ludzką naturę; potrafią dostrzegać ukryte w niej tajemnice; obdarzeni są prawdziwą mądrością.
Magha nakszatra - w devanagari: मघा – rezydencja księżycowa; umiejscowiona częściowo w znaku Lwa i Pannie, w pobliżu gwiazdy Regulus.
Purwa Phalguni nakszatra - w dewanagari: पूर्व फाल्गुनी , पूर्वाफाल्गुनी – rezydencja księżycowa; położona w całości w znaku Panny. Gwiazdą jest Az-Zubrah.
Uttara Phalguni - w dewanagari उत्तराफाल्गुनी , उत्तर फाल्गुनी – nakszatra, rezydencja księżycowa; w całości położona w znaku Panny. Gwiazdą jest Al Sarfah.
Hasta - w dewanagari हस्त, trl. Hasta, ang. Hasta – w astrologii wedyjskiej – nakszatra, rezydencja księżycowa. Wśród znaczeń kojarzonych z tą konstelacją lub jej wpływem na osobę lub dzień występują: ręka, branie czegoś w posiadanie, miara długości, rękopis, wsparcie, pomoc. Surja jest archetypem tej konstelacji. Żywiołem jest powietrze. gwiazda Al-Auwa.
Ćitra - w dewanagari: चैत्र – stacja księżycowa w kalendarzu lunarnym Indii.
Swati - w dewanagari: स्वाती; Svātī – nakszatra, rezydencja, dom księżycowy. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku, której pierwsza część znajduje się w Wadze a druga część należy do Skorpiona. W sanskrycie swati oznacza miecz. W praktyce oznacza czas dzień ruchliwy, pełen niepokoju. Dobry na zabawy, odwiedziny oraz spotkania towarzyskie. Gwiazdą nakszatry jest Artur Wolarza.
Waiśakha - w dewanagari: विशाखा, Vishākhā – nakszatra, rezydencja księżycowa. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku, położonego w całości w znaku Skorpiona. Waj oznacza oddzielać a siakha oznacza szkołę. W inny sposób można znaczenie waiśakha można określić jako gałąź wiedzy. Archetypem jest Kumara, bóg ognia, wojny i walki. Jako dzień lub czas można Wajśakhę określić jako niespokojny, gniewny i gorący. Gwiazda Az-Zubanan.
Anuradha - w dewanagari: अनुराधा, Anuradha – nakszatra Głowa Skorpiona, rezydencja księżycowa. Termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku, która położona jest w dwóch znakach - Skorpiona i Strzelca. Dosłownie chwalić, wielbić, dawać, bogactwo. Czas przyjaźni, pełen kontaktów z miłymi ludźmi. Dobry na przyjemności i zabawy. Trzy gwiazdy na głowie Skorpiona.
Dźjesztha - w dewanagari ज्येष्ठा, trl. Jyeśṭhā, ang. Jyeshtha – nakszatra, rezydencja księżycowa.
Rewati (Dewanagari: रेवती, trl: Revati) – nakszatra, rezydencja księżycowa; termin używany w astrologii dźjotisz do określenia części Zodiaku, która położona jest częściowo w Baranie. Rewati znaczy obfity, bogaty. Ostatnia konstelacja na drodze Księżyca. Jako czas charakteryzuje się łagodnością, stabilnością i kreatywnością.