Wegetarianizm

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 18:26, 9 sty 2017 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wegetarianizm, jarstwo – rodzaj diety charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków produktów pochodzenia zwierzęcego i ewentualnie jaj lub nabiału z pobudek moralnych, zdrowotnych bądź ekonomicznych. W języku potocznym wegetarianizm czyli jarstwo to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianizm jako dieta joginów istniał się na subkontynencie indyjskim już III-II tysiącleciu p.e.ch. Miał wówczas charakter czysto wedyjski, jogiczny, religijny, przedhinduistyczny. W Europie pojawił się na pewno już w VI wieku p.e.ch., uważa się że Pitagorejczycy byli pierwszym znanym ruchem stawiającym nacisk na etyczne wartości wegetarianizmu.

Wegetarianizm znacznie zyskał na znaczeniu pod koniec XIX wieku, kiedy to pod wpływem inspiracji jogą i fakirami utworzono liczne stowarzyszenia wegetariańskie. Jednym ze znanych wegetarian był Richard Wagner. Dążył on do ogólnej rezygnacji ze spożycia mięsa oraz doświadczeń na zwierzętach. W 1908 roku powstała Międzynarodowa Unia Wegetariańska (International Vegetarian Union – IVU) jako instytucja nadrzędna dla innych mniejszych wegetariańskich stowarzyszeń. W Szwajcarii lekarz Maximilian Oskar Bicher-Benner, z zamiłowania jogin, reprezentował pogląd, iż wegetariańskie jedzenie jest świetną metodą leczniczą.

Pośród najważniejszych polskich propagatorów ruchu wegetariańskiego wymienić należy przede wszystkim nieżyjącą już pisarkę, filozof i aktywistkę ruchu na rzecz praw zwierząt Marię Grodecką, której dzieła z dziedziny zdrowego żywienia oraz filozofii wegetarianizmu należą do kanonu lektur sympatyków wegetarianizmu. Wegetarianizm propagowany jest w Polsce głównie przez liczne kluby i sekcje jogi oraz przez rozmaite Bractwa Joginów.