Guru Purnima

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 10:47, 29 sty 2017 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Guru Purnima, Gurupurnima - indyjskie i nepalskie święto, dzień duchowych mistrzów, aćarjów, a także święto nauczycieli akademickich (uniwersyteckich) w szkołach wyższych. Uroczyście celebrowany dzień w tradycjach dharmicznych, wedyjskich, hnduistycznych, dżinijskich oraz buddyjskich, dzień w którym uczniowie wyrażają swój szacunek i swoją wdzięczność dla mistrzów duchowych oraz profesorów akademickich.

Guru Purnima wypada w dzień pełni Księżyca w indyjskim miesiącu Aszadha (czerwiec-lipiec). W Indii Gurupurnima jest świętem państwowym. W dniu Gurupurnimy uczniowie i studenci obojga płci ofiarują swoim nauczycielom i przewodnikom oraz mistrzom duchowym specjalną pudżę, zakładają na szyję i ramiona nauczycieli akademickich oraz żyjących przewodników i mistrzów duchowych wieńce z kwiatów, a w tradycjach wedyjskiej duchowości i mistyki, w szkołach jogi, także ofiarują specjalne pokłony z dotykaniem stóp Guru (gurupada).

Ryszi Wjasa urodził się w dzień Gurupurnimy, a także napisał w okresie kończącym się Gurupurnimą traktat Brahmasutra.

Gurupurnima to dzień, w którym Śiwa w postaci awatara po raz pierwszy w historii aktualnej ludzkości pojawił się w Himalajach stając się pierwszym Guru - mistrzem i przewodnikiem duchowym, Adiguru, Adi Trinok Guha, nauczając i trenując pierwszych siedmiu ryszich, saptaryszich. Wedle hinduskiej historii miało to miejsce w odległej starożytności, ponad 13 tysięcy lat p.e.ch., czyli ponad 15 tysięcy lat temu lub wedle niektórych źródeł, jeszcze dawniej.