Bhuwaneśwari

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 15:01, 14 mar 2010 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Bhuwaneśwari, sanskryckie: bhūvaneśvarī Sanskrit: भुवनेश्वरी, - indyjska Bogini Piękna, jest jedną z dziesięciu, a dokładnie czwartą z Mahawidjas. Jest ona królową Īśwarī panteonu świata subtelnego Bhuwana Loka i najpotężniejszą ze wszystkich bogiń Hinduskich. Jest główną boską siłą Paraśakti - Najwyższą Mocą. Jako królowa opiekuje się swymi podanymi, a jej moc tkwi w sercowej ćakrze. Uważana za matkę bogiń, takich jak Kali, Parwati, Lakszmi, Saraswati i Gajatri. Jest Współstworzycielką Wszechświata. Razem z Bogiem Śiwa przemienia Pierwotne Światło w elementy tworzące świat materialny, tworzy z PraŚwiatła! Uważana jest za najpotężniejszą Boginię czy Praźródło przejawionych Bogiń w tradycji wedyjskiej. Wszystko stwarza, a to co zbędne i złe unicestwia bezpowrotnie.

Bhuwaneśwari jest także znana jako TripuraBhairawi straszliwa bogini śmierci i zniszczenia wszelkiego zła. Jest ona jednym z aspektów Bogini Kali i ParaŚakti boskiej mocy, energii stworzenia, iluzji, rozpadu, destrukcji i snów. W jej dobroczynnych formach znana jest jako Durga lub Lakszmi. Jest ona esencją wszystkich bogów i bogiń, którzy są jej cząstką. Bhuwaneśwari jest śmiercią i życiem w tym samym czasie. Jest ona boginią jogi i współczucia, strażniczką lotosu serca, anahata. W Wedach Bhuwaneśwari jest znana jako Aditi Wielka Kosmiczna Matka, nieograniczona, niezniszczalna, stanowi źródło wszelkiej manifestacji pierwotnego kosmosu.

W tekstach wedyjskich często wspominany jest wygląd bogini. Posiada ona piękną świetlistą karnację i piękną twarz. Jej uśmiech uzasadnia macierzyński aspekt Wielkiej Kosmicznej Mocy. Włosy bogini są czarne rozpuszczone i falujące, na głowie znajduje się diadem z Księżycem. Jej oczy szerokie, usta duże i czerwone a nos delikatny. Symbolicznie Bhuwaneśwari jest przedstawiona z trzema oczami, które są znakiem jej wielkiej wiedzy jawnego świata. Na jej piersiach rozsmarowana jest papka sandałowa z szafranem, piersi jej są bardzo duże ponieważ żywi ona wszystkich swoich wiernych jak i innych bogów, którzy otrzymują ekstrakt esencji życia. Jej talia jest wąska, uda pośladki i biodra kształtne. Szyja jej jest przystrojona bogatą biżuterią. Jedna z legend opowiada o powstaniu trzeciego oka u Boga Śiwa pod wpływem przyglądania się jej. Piękno i atrakcyjność są tłumaczone jako ucieleśnienie świata fizycznego. Według niektórych hinduskich tradycji Bhuwaneśwari złączona z Śiwą tworzą formę światła elementu kosmosu fizycznego, co nadaje jej tytuł Stworzycielki Kosmosu.

Słońce ukazało się na niebiosach. Mędrcy Riszi ofiarowali Somę, świętą roślinę aby świat mógł być stworzony w tym czasie. U władzy była Szodaśi, Śakti, przez którą słońce stworzyło trzy światy. Po tym jak powstał świat bogini przybrała odpowiednią formę do manifestacji świata'. Łączona i identyfikowana z widzialnym i materialnym aspektem stworzenia. Jest ona ucieleśnieniem cząsteczek i dynamiki, które tworzą świat. Znana jest także jako Om Śakti lub Adi Śakti, najwcześniejsza forma Śakti. Bogini jest w stanie zmienić każdą sytuację. Uważa się, że nawet bóstwa dziewięciu ciał niebieskich nawagrahas jakimi są: Surja, Ćandra, Mangala, Budha, Brihaspati, Śukra, Śani, Rahu i Ketu nie są w stanie jej zatrzymać.

Moc Bhuwaneśwari pozwala zmieniać sytuacje zgodnie ze swoim życzeniem.