Bhakti joga

Z Himalaya-Wiki
Wersja z dnia 12:03, 18 lut 2011 autorstwa Kundalin (dyskusja | edycje) (uzup.)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Bhakti joga (Hind. Bhakti Yoga) dosłownie m.in. poświęcenie, poddanie, sukcesja, przynależność, przywiązanie, pobożność, wiara - określenie duchowej praktyki jednocznia z Bogiem z kręgu hinduizmu (m.in. wisznuizmu) polegające na rozwijaniu czystego służebnego związku oddania i służby (bhakti, sewa) z Brahmanem Bogiem. Bhakti w pojęciu ludzi na Zachodzie jest terminem oznaczającym intensywną i bezinteresowną miłość służebną, oddanie i służbę do Boga i/lub Guru, który może występować w roli Ojca, Matki, Dziecka czy w jakimkolwiek innym związku upragnionym przez jego wielbiciela. Bhakti umożliwia osobisty kontakt z Bogiem poprzez obcowanie z bóstwem w linii autentycznej sukcesji i podporządkowania wymogom życia religijnego. Z tego powodu w Indiach można spotkać wielką różnorodność bogów i bogiń, często czczonych jedynie przez niewielkie grupy wyznawców czy rodziny. Jako jedna z form jogi, bhakti dąży do nawiązania i utrzymania kontaktu z Bogiem, przy czym należy zaznaczyć, że ma to być kontakt duchowy, niezwiązany z materialnym ciałem. Charakter owego związku w znacznej mierze zdeterminowany jest poprzez praktykowaną religię (śiwaizm czy wisznuizm).


Dziewięcioraki Pojazd Bhakti

Można wyróżnić dziewięć sposobów jego rozwijania:

  • śravanam, śravaṇa - słuchanie,śrawana
  • kirtanam, kīrtana - intonowanie świętych imion bóstwa i guru, wspólne śpiewanie bhadżanów, czasem tańczenie,
  • smaranam, smaraṇa - pamiętanie i rozpamiętywanie o Brahmanie Bogu,Śiwie, Guru, etc.
  • sevanam, pāda-sevana - służenie Bogu i Guru,seva u stóp bóstwa lub guru to pada-sewana,
  • arćanam, arcana - wielbienie bóstwa, wielbienie obrazu, wizerunku bóstwa,
  • vandanam, vandana - ofiarowanie modlitw, czci i hołdu, pokłonów z mantrami,
  • dasyam, dāsya - wypełnianie poleceń Boga, służebnictwo, pełnienie woli Bożej,
  • sakhyam, sākhya - zostanie przyjacielem, zaprzyjaźnienie z bóstwem i guru, trwała więź przyjaźni, wierna przyjaźń,
  • atma-nivedanam, ātma-nivedana, (atma-kriya) - podporządkowanie wszystkiego Bogu, całkowite poddanie woli Boga/Guru.

Ruchy religijne związane z bhakti, które opierały się na naukach Wedanty, były czynnikiem który "odświeżył" hinduizm, wnosząc do niego intensywne wyrażanie wiary poprzez powiązanie emocjonalnych i filozoficznych elementów. Przykładem tego może być taniec bharatanatiam. Idea wyzwolenia poprzez duchowe oddanie i służenie po raz pierwszy pojawia się w kulcie Waruna Dewa, boga sprawiedliwości, prawa i żywiołu wody opisanego w Rygwedzie.

Dokładne znaczenie Bhakti

Bhakti to wedle słownika sanskrytu dosłownie dzielenie się, dystrybucja, sukcesja, porządek, przynależność, przywiązanie, poświęcenie, zaufanie, pobożność, oddanie, hołd, wiara, dekoracja, a także porcja czy partycja. Warto aby podążający poprzez Bhakti pamiętali co się kryje pod tym słowem, które w przekładach najczęściej oddaje się jako oddanie, wiara, pobożność lub miłość. Mistrzowie Bhakti z Indii uczą o wszystkich aspektach tego pojęcia, a najmniej o uczuciowości miłosnej kojarzonej u nas na Zachodzie z erotyzmem i seksualizmem. Należy właśnie pamiętać praktykując jakieś formy Bhakti Jogi, że Bhakti jest pojęciem nie mającym nawet śladu erotyzmu, seksualizmu, uniesień miłosnych znanych z zakochania, a zachowywanie się jak osoba zakochana w Guru, jest na Wschodzie uważane za bardzo ciężki grzech, obrazę majestatu i nawet za pomylenie umysłowe. Pożądanie seksualne do Guru czy nawet Aćarjów linii przekazu także uważane jest za błąd w praktyce i złą moralnie postawę. Wiele nieporozumień wokół ruchów i ścieżek bhaktystycznych wynika stąd, że mało osób zagląda do słowników Sanskrytu, żeby sobie przeczytać, co Bhakti oznacza, czyli co powinni esencjonalnie praktykować. Obdarzenie zaufaniem jakiegoś Guru, wiara w skuteczność nauk, praktyk czy błogosławieństw, poświęcenie się w pracy dla jakiegoś ruchu, rozdawanie ofiarowanego bóstwu jedzenia głodnym czy robienie dekoracji z okazji świąt i praktyki pokłonów z intencjami pobożnymi nie ma w sobie nic z erotyzmem podszytych nawiedzeń zachodnich grup pseudo-bhaktystycznych, które z powodu seksualizmu nie mają ze Ścieżką Bhakti nic wspólnego. Bhakti to raczej normalna aktywność wynikła z woli i postanowienia niż z uniesień w sensie miłosnym czy seksualnym kultywowanym jakże często na Zachodzie.

Na Wschodzie, autentyczni mistrzowie, guru bardziej wszechstronnie uczą ludzi i nie tryskają słodyczą rozkochiwania tylko wymagają sporo wiedzy i umiejętności od adeptów. Trening duchowego rozwoju jest ciężką pracą samodoskonalenia, a nie miłosny. Absolutnie wykluczone jest tworzenie wokół siebie grupek adoratorów i adoratorek o cechach haremowych!

Osobom, które próbują praktykować Bhakti Jogę trzeba na Zachodzie uzmysławiać czym jest Bhakti, ostrzegać, aby nie myliły Bhakti z polskim słowem "Miłość" czy angielskim "Love" w ich potocznych znaczeniach seksualno-miłosnych znanych z życia w erotycznych związkach, a także ze stanów zakochania. Patologią zachodnich ruchów bhaktystycznych jest myślenie o Bhakti jako o wywoływaniu stanu zakochania w mistrzach duchowych, w guru czy bóstwach, co jest generalnie i grzechem, błędem i zaburzeniem umysłowym adeptów. Duchowa służba oddania, przywiązanie do linii sukcesji, poddanie woli bóstwa, oddanie woli Boga, poświęcenie się dla Boga i boskiej sprawy - to lepsze i bardziej prawdziwe, rzeczywiste znaczenia słowa Bhakti. Wiele osób na Zachodzie zwyczajnie nie dorasta do praktyki Bhakti Jogi i dlatego oczekując związku miłosnego z Guru, jeździ do Indii i próbuje robić miłosne sceny zazdrości różnym Guru czy doprowadzić do konsumpcji w postaci małżeństwa co jest uważane w Indii za zachodnią chorobę umysłową o podłożu seksualnym!

Zobacz także: Bhakti marga, Bhakti