Zendo
Zendo, Zendō - jap. 禅堂 trl. zendō lub 選仏場 senbutsu-jō; chińskie: chántáng – sala, miejsce, pawilon lub część świątyni przeznaczona do studiowania zen (medytacji), nazywana również dodźo (dōjō), sōdō lub salą Dharmy (sanskr. dharmaśala). W klasztorach buddyzmu zen jest to także miejsce, w którym praktykowana jest medytacja zazen.
W pobliżu Zendo
Kiedy jesteś w pobliżu zendo, sali medytacji - utrzymuj skupienie. Wchodząc do zendo nie rozmawiaj, (pamiętaj także o wyłączeniu telefonu). Włosy i ubranie powinny być czyste i schludne. Ubranie powinno być w kolorach stonizowanych, luźne i nie zwracające uwagi. Do zendo wchodzi się nogą dalszą od ołtarza. Po dostawieniu drugiej nogi ukłoń się w kierunku ołtarza.
Z dłońmi złożonymi na piersiach w geście shashu (śaśu) podejdź w zendo do wolnej maty. Następnie ukłoń się z dłońmi złączonymi na sposób modlitewny (gassho) w kierunku maty do siedzenia. Jeśli ktoś siedzi na sąsiednim miejscu powinien odpowiedzieć ukłonem z dłońmi w gassho (gasszio). Odwróć się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara (w prawo) i ukłoń się osobie siedzącej naprzeciw. Osoba ta również odpowiada gassho. W pozycji tyłem do maty siadasz na poduszce, po czym odwracasz się do ściany (w prawo). Ułóż dłonie w kosmiczną mudrę. Z wyprostowaną głową popatrz prosto przed siebie, a następnie opuść wzrok. Kiedy usłyszysz dzwon kończący rundę medytacji (zazen), ukłoń się w gassho. Wolno i ostrożnie odwróć się do środka zendo, podnieś się i popraw poduszkę na macie. Następnie ukłoń się w gassho (gasszio) do maty, potem obróć się i ukłoń. Stań przed matą z dłońmi w shashu (siasiu, śaśu).
Bibliografia
- Philip Kapleau: Trzy filary zen. Związek buddystów zen "Sangha", 1983.