Gwiazdozbiór

Z Himalaya-Wiki

Gwiazdozbiór, konstelacja - z łaciny: constellatio, con od cum 'z [czym]' i stella 'gwiazda' - obszar nieba wyróżniony dla łatwiejszej orientacji na niebie. Większość używanych nazw gwiazdozbiorów została ustalona w starożytności. Całe niebo zostało podzielone w 1928 roku przez Międzynarodową Unię Astronomiczną na 88 gwiazdozbiorów, co przyjęto oficjalnie w roku 1930. Gwiazdy wchodzące w skład gwiazdozbiorów nie są ze sobą zazwyczaj fizycznie związane, a ich bliskie położenie na niebie jest wywołane geometrycznym efektem rzutowania ich położeń na sferę niebieską. Tradycja łączenia gwiazd na niebie w symboliczne kształty, które nazywamy asteryzmami lub konstelacjami, sięga niepamiętnych czasów starożytnych. Najstarsze zachowane wzmianki o gwiazdozbiorach czy asteryzmach pochodzą z około 4000 lat p.e.ch., zatem ponad 6 tysięcy lat temu.

Najjaśniejsze gwiazdy danego gwiazdozbioru są oznaczane literami alfabetu greckiego zgodnie z malejącą jasnością (jest kilka wyjątków od tej zasady), część z nich ma nazwy, również nadane w starożytności, pozostałe są oznaczane numerami katalogowymi lub współrzędnymi.

W astrologii gwiazdozbory oraz ich części, asteryzmy są zawsze rozpatrywane i interpretowane jako tak zwana podstawa czy tło horoskopu, obraz nieba dla wydarzenia na jakie wykonujemy horoskop. Nie można być profesjonalnym astrologiem, jeśli nie znamy mapy gwiazdozbiorów zodiakalnych, ich asteryzmów ani konstelacji pobliskich.

Aby zapoznać się z mapą nieba widocznego nad Polską, najlepiej zaopatrzyć się w obrotową mapę nieba wydawaną przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii lub Atlas astronomiczny z gwiazdozbiorami.